Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Zaparcia w ciąży dotykają nawet 50% ciężarnych. Wszystko przez szalejące hormony i utrudnienia związane z prawidłową pracą układu pokarmowego. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z zaparciami w ciąży i kiedy należy iść do lekarza.
Zaparcia w ciąży to problem ponad połowy ciężarnych. Spowodowane są wysokim poziomem progesteronu, który rozluźnia mięśnie układu pokarmowego, a co za tym idzie, spowalnia proces trawienia. Na domiar złego, macica powiększająca się wraz z dzieckiem naciska na jelita, powodując duże problemy z wypróżnieniem się. Najgorzej jednak mają ciężarne, które muszą przyjmować żelazo w formie leku, bowiem ten pierwiastek powoduje ciężkie zaparcia. Podpowiadamy, jak skutecznie i bezpiecznie poradzić sobie z zaparciami w ciąży.
Sposoby na zaparcia w ciąży: co i jak jeść, aby sobie pomóc?
Na zatwardzenie w ciąży najlepsze będą naturalne metody, ponieważ są one najbezpieczniejsze i przy tym skuteczne. Leki w tym stanie nie są najlepszym rozwiązaniem i zdecydowanie odradzamy brać je na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem. Kiedy zaparcia mogą zacząć cię martwić? Kiedy trwają dłużej niż 3 dni. Wówczas należy skonsultować się z lekarzem.
Doraźne, naturalne sposoby na zatwardzenie w ciąży, które powinny od razu pomóc:
- Sok z kiszonej kapusty – wystarczy szklanka soku z kapusty, aby pomóc sobie w problemie z zaparciami. Jakąś godzinę po wypiciu soku, konieczna będzie wizyta w toalecie.
- Siemię lniane – najlepiej jest pić je na czczo, np. w formie koktajlu czy jako pełnoprawne danie śniadaniowe. Siemię lniane ma bardzo dużo błonnika, który pomaga w problemach z wypróżnianiem się. Jeśli nie masz w domu siemienia, możesz równie dobrze zjeść solidną porcję owsianki z surowym jabłkiem (zadziała przeczyszczająco).
Jedz dużo błonnika, najlepiej przez całą ciążę
Przy zaparciach i zatwardzeniu w ciąży podstawą jest dieta bogata w produkty będące źródłem błonnika (błonnik to tzw. miotełka przewodu pokarmowego, która skutecznie usuwa z niego resztki pokarmowe). Błonnik, przechodząc przez jelita, wchłania wodę, dzięki czemu ułatwia wypróżnianie. Zdaniem dietetyków powinno się dostarczać organizmowi 30-40 g błonnika dziennie.
Jeśli cierpisz z powodu zaparć w ciąży, jedz otręby zbożowe (możesz dodawać je do sałatek albo zrobić z nich koktajl), kaszę gryczaną, razowy makaron, brązowy ryż oraz surowe lub suszone warzywa i owoce.
Suszone śliwki – pomogą na zaparcia w ciąży
Śliwki, szczególnie te suszone, zawierają aż 10 g błonnika w 100 g, dzięki czemu są skutecznym sposobem na zaparcia w ciąży. Już kilka tych suszonych owoców zjedzonych codziennie rano przyniesie wymierne efekty. Polecamy zostawić je namoczone na noc w wodzie – dzięki temu staną się bardziej miękkie i łatwiejsze do zjedzenia. Możesz też wypić kompot z suszu albo zjeść garść suszonych moreli. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić z ilością, ponieważ nadmiar tych owoców powoduje wzdęcia, szczególnie dokuczliwe w ciąży.
Zwolennicy naturalnych metod leczenia zaparć polecają też wodę z suszonych śliwek: wystarczy zalać kilka owoców ciepłą wodą i odstawić na noc, a rano na czczo wypić powstały napój.
Jedz kiszonki. Na zdrowie i na... zaparcia
Fermentowane produkty to świetny lek na zaparcia w ciąży. Np. kiszona kapusta i przetwory mleczne (jogurty, kefiry i maślanki) naturalnie wspierają perystaltykę jelit. Do jogurtu naturalnego możesz dosypać otręby – one także zawierają sporą ilość błonnika witalnego (warto o nich pamiętać, przyrządzając sałatki lub wypieki).
Woda na zaparcia w ciąży
Pij dużą ilość płynów, najlepiej ponad 2 litry dziennie, nawet jeśli nie męczą cię zaparcia. Najlepsza jest oczywiście woda, która poprawia pracę jelit i nawadnia przetrawiony pokarm, dzięki czemu łatwiej się go pozbyć.
Jabłka na zatwardzenie w ciąży
Jabłka zawierają sporą ilość błonnika, dlatego warto jeść je na zatwardzenie w ciąży. Ważne jest jednak, by były to owoce surowe albo suszone (w 100 g suszonych jabłek znajduje się ok. 10 g błonnika). Pieczone jabłka czy sok jabłkowy nie poradzą sobie z zaparciami.
Kiwi w ciąży na zaparcia
Wśród bezpiecznych, naturalnych sposobów na zaparcia w ciąży jest też spożywanie kiwi. To owoc bogaty zarówno w błonnik, jak i w przeciwutleniacze. Ma działanie przeciwzapalne, poprawia pracę jelit i łagodzi uczucie wzdęcia. Dla łatwiejszego wypróżniania się wystarczy zjadać jedno lub dwa kiwi na czczo, przed śniadaniem.
Zioła na zaparcia
Jeśli zaparcia w ciąży ciągle powracają, wprowadź na stałe do swojej diety napary ziołowe. Wypróbuj mieszankę suszonych kwiatów śliwy z pączkami brzozy i suszoną pietruszką – szklanka wypita rano i wieczorem poprawi pracę układu trawiennego. Na ciążowe zaparcia pomaga także rumianek, który działa rozkurczowo. Rumianek w ciąży wspomaga trawienie, niweluje wzdęcia i zaparcia, a także uśmierza ból.
Oliwa z oliwek na zaparcia w ciąży
Na zaparcia może także pomóc mieszanina oliwy z oliwek i soku z cytryny. Wymieszaj jedną łyżkę oliwy z jedną łyżeczką soku z cytryny. Pij taki napój na czczo, 20 minut przed śniadaniem.
Wypróbuj też olej lniany – to cenne źródło kwasów tłuszczowych omega-3, które są niezwykle potrzebne w diecie przyszłej mamy. Warto go stosować nie tylko wtedy, gdy męczą cię zaparcia w ciąży.
Domowe sposoby na zaparcia w ciąży: czego nie jeść, aby uniknąć zaparć?
Aby uniknąć zaparć w ciąży, lepiej zrezygnować ze smażonych dań – mogą działać zapierająco. Z tego samego powodu warto wykreślić z ciążowej diety także:
- czekoladę,
- biały ryż,
- czarne jagody.
Ćwiczenia na zaparcia w ciąży
W ciąży ruszaj się jak najwięcej (o ile lekarz nie zaleci inaczej). Można np. spacerować, pływać albo wykonywać lekkie ćwiczenia rozciągające. Nie tylko dodadzą ci sił i energii, ale i pobudzą jelita do efektywniejszej pracy. Odpowiednie ćwiczenia w ciąży pomogą też lepiej przygotować się do porodu i połogu.
Uwaga! Leczenie zaparć w ciąży jest bardzo ważne, ponieważ przedłużające się zatwardzenie może prowadzić do powstania hemoroidów w ciąży. One z kolei, nieleczone, będą stawały się coraz bardziej uciążliwe: mogą swędzieć, boleć, a nawet krwawić.
Zakazane sposoby na zaparcia w ciąży
Przeczyszczające herbatki i leki na zaparcia (także ziołowe!), nawet te najłagodniejsze, można pić dopiero po konsultacji z lekarzem. Bez wiedzy specjalisty nie wolno też stosować:
- czopków (poza glicerynowymi),
- lewatywy.
Niekontrolowane skurcze jelit mogłyby wywołać przedwczesny poród.
Zobacz także: