Kobieta w ciąży pije kawę
fot. Fotolia

Wiemy, ile kaw może wypić przyszła mama

Jeśli należysz do tej części ludzkości, która nie wyobraża sobie dnia bez wypicia kawy – na pewno już wiesz, że w ciąży nie musisz rezygnować z małej czarnej. Ale jeśli pijasz jej dużo, sprawdź, na ile filiżanek możesz sobie pozwolić.
Małgorzata Wódz
Kobieta w ciąży pije kawę
fot. Fotolia
Kawa na niskie ciśnienie, kawa na dobry początek dnia – to wszystko jest możliwe także wtedy, gdy spodziewasz się dziecka. Picie kawy w ciąży nie jest zakazane, pod warunkiem, że nie przesadzasz z ilością tego napoju. Bezpieczeństwo spożywania napojów zawierających kofeinę zostało potwierdzone w badaniach. Poszukiwano w nich niekorzystnego wpływu tej substancji na przebieg ciąży i rozwój płodu. Sprawdzano, czy przyjmowanie kofeiny może mieć związek z poronieniem i porodem przedwczesnym oraz wadami dziecka i jego masą urodzeniową – tłumaczy dr Marzena Jurczak-Czaplicka, ginekolog położnik z IMiD w Warszawie.

Ile kaw można wypić w ciąży bez ryzyka?

Wyniki większości badań z ostatnich lat mówią, że picie podczas ciąży do 3 filiżanek kawy w ciągu dnia (czyli nie więcej niż 200 mg kofeiny na dobę) nie wiąże się z żadnymi niepomyślnymi zdarzeniami – wyjaśnia dr Jurczak-Czaplicka i dodaje, że wspomniane badania dotyczyły tylko II i III trymestru ciąży. Nie sprawdzano, jak kofeina wpływa na ciążę i płód w I trymestrze. Przekroczenie podanej wyżej normy może zaburzać przebieg ciąży i prawidłowy rozwój dziecka. W badaniach dowiedziono, że spożycie ponad 300 mg kofeiny na dobę zwiększało ryzyko porodu przedwczesnego oraz skutkowało urodzeniem dziecka z niższą masą ciała – dodaje ekspertka.

Polecamy: Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu
Redakcja poleca: Czy można pić kawę w ciąży, a jeśli tak, to w jakich ilościach?
Picie kawy w ciąży jest dozwolone, ale trzeba to robić z umiarem. Kofeina przenika przez łożysko i może zaburzać rozwój płodu. Dopuszczalna, bezpieczna ilość kofeiny dla ciężarnych to 200 mg na dobę.

Jaką kawę może pić przyszła mama?

Dr Jurczak-Czaplicka przypomina, że ilość kofeiny w kawie zależy od tego, w jaki sposób ją parzymy.  Najwięcej tej pobudzającej substancji zawiera espresso. Ale w znacznych ilościach występuje również w herbacie (2 filiżanki czarnej herbaty zawierają tyle kofeiny, co jedna filiżanka kawy). – Jeśli w ciąży nie możemy funkcjonować bez kawy, starajmy się parzyć ją w ekspresie i trochę rozcieńczyć mlekiem – wyjaśnia lekarka.

Zobacz: O czym świadczy niskie ciśnienie w ciąży?

Choć picie kawy w ciąży jest możliwe, warto pamiętać również o tym, że poranny przypływ energii z powodzeniem może zapewnić również wypicie letniej wody z cytryną i spacer na świeżym powietrzu. Ciąża to świetny czas na zmianę nawyków na zdrowsze.

Zobacz też:
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy