ile kawy w ciąży
fot. Adobe Stock

Ile kawy można pić w ciąży: czy jedna słaba kawa dziennie szkodzi?

Wiele przyszłych mam nie wie, ile kawy można pić w ciąży. Jeśli nie wyobrażasz sobie dnia bez kawy, na pewno już wiesz, że w ciąży nie musisz całkowicie z niej rezygnować. Ale jeśli pijesz dużo kawy, musisz sprawdzić, na ile filiżanek możesz sobie pozwolić. Słaba kawa w ciąży nie jest szkodliwa, ale warto poprzestać na jednej filiżance dziennie.
Małgorzata Wódz
ile kawy w ciąży
fot. Adobe Stock
Wiele przyszłych mam zadaje sobie pytanie, ile kawy można wypić w ciąży. Kawa na niskie ciśnienie, kawa na dobry początek dnia – to wszystko jest możliwe także wtedy, gdy spodziewasz się dziecka. Picie kawy w ciąży nie jest zakazane, pod warunkiem, że nie przesadzasz z ilością tego napoju. Bezpieczeństwo spożywania napojów zawierających kofeinę zostało potwierdzone w badaniach. Wyjaśniamy, ile kaw dziennie można wypić w ciąży.

Ile kaw można wypić w ciąży?

Naukowcy sprawdzili, ile kaw można wypić w ciąży. W badaniach poszukiwano niekorzystnego wpływu kofeiny na przebieg ciąży i rozwój płodu. Sprawdzano, czy przyjmowanie kofeiny w ciąży może mieć związek z poronieniem i porodem przedwczesnym oraz wadami dziecka i jego masą urodzeniową – tłumaczy dr Marzena Jurczak-Czaplicka, ginekolog położnik z IMiD w Warszawie. Wyniki większości badań z ostatnich lat mówią, że picie podczas ciąży do 3 filiżanek kawy w ciągu dnia (czyli nie więcej niż 200 mg kofeiny na dobę) nie wiąże się z żadnymi niepomyślnymi zdarzeniami – mówi dr Jurczak-Czaplicka i dodaje, że wspomniane badania dotyczyły tylko II i III trymestru ciąży.

Jedna kawa dziennie w I trymestrze ciąży

Niestety nie sprawdzano, jak kofeina wpływa na ciążę i płód w I trymestrze. Przekroczenie podanej wyżej normy może zaburzać przebieg ciąży i prawidłowy rozwój dziecka. – W badaniach dowiedziono, że spożycie ponad 300 mg kofeiny na dobę zwiększało ryzyko porodu przedwczesnego oraz skutkowało urodzeniem dziecka z niższą masą ciała – dodaje ekspertka. Lepiej więc nie ryzykować i na początku ciąży ograniczyć się do jednej kawy dziennie lub w ogóle jej nie pić.
​Zrezygnuj z kawy rozpuszczalnej w ciąży na rzecz zdrowszej, sypanej lub ziarnistej. Jeśli pijesz kawę bezkofeinową w ciąży, także zwróć uwagę na ilość wypijanego napoju oraz jego jakość.

Słaba kawa w ciąży jest dozwolona?

Słaba kawa to dobry wybór w czasie ciąży. Dr Jurczak-Czaplicka przypomina, że ilość kofeiny w kawie zależy od tego, w jaki sposób ją parzymy. Najwięcej tej pobudzającej substancji zawiera mocna kawa, np. espresso. Ale kofeina w znacznych ilościach występuje również w herbacie (2 filiżanki czarnej herbaty zawierają tyle kofeiny, co jedna filiżanka kawy). – Jeśli w ciąży nie możemy funkcjonować bez kawy, starajmy się parzyć ją w ekspresie i trochę rozcieńczyć mlekiem – wyjaśnia lekarka. W ciąży możesz bez obaw pić jedną lub dwie filiżanki takiej słabej kawy dziennie.
Choć picie kawy w ciąży jest możliwe, warto pamiętać o tym, że poranny przypływ energii z powodzeniem może zapewnić również wypicie letniej wody z cytryną albo spacer na świeżym powietrzu. Zamiast zastanawiać się, ile kawy możesz wypić w ciąży, wykorzystaj ten czas na zmianę nawyków na zdrowsze.
Zobacz też:
Redakcja poleca: Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży
Picie kawy w ciąży jest dozwolone, ale trzeba to robić z umiarem. Bardzo ważne jest to, jaką kawę wybierasz i ile kawy pijesz w ciąży. Dopuszczalna, bezpieczna ilość kofeiny dla ciężarnych to ok. 200 mg na dobę. Skutki picia większej ilości kawy w ciąży mogą być poważne, bo kofeina przenika przez łożysko i może zaburzać rozwój płodu.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy