Kobieta w ciąży pije kawę
fot. Fotolia

Wiemy, ile kaw może wypić przyszła mama

Jeśli należysz do tej części ludzkości, która nie wyobraża sobie dnia bez wypicia kawy – na pewno już wiesz, że w ciąży nie musisz rezygnować z małej czarnej. Ale jeśli pijasz jej dużo, sprawdź, na ile filiżanek możesz sobie pozwolić.
Małgorzata Wódz
Kobieta w ciąży pije kawę
fot. Fotolia
Kawa na niskie ciśnienie, kawa na dobry początek dnia – to wszystko jest możliwe także wtedy, gdy spodziewasz się dziecka. Picie kawy w ciąży nie jest zakazane, pod warunkiem, że nie przesadzasz z ilością tego napoju. Bezpieczeństwo spożywania napojów zawierających kofeinę zostało potwierdzone w badaniach. Poszukiwano w nich niekorzystnego wpływu tej substancji na przebieg ciąży i rozwój płodu. Sprawdzano, czy przyjmowanie kofeiny może mieć związek z poronieniem i porodem przedwczesnym oraz wadami dziecka i jego masą urodzeniową – tłumaczy dr Marzena Jurczak-Czaplicka, ginekolog położnik z IMiD w Warszawie.

Ile kaw można wypić w ciąży bez ryzyka?

Wyniki większości badań z ostatnich lat mówią, że picie podczas ciąży do 3 filiżanek kawy w ciągu dnia (czyli nie więcej niż 200 mg kofeiny na dobę) nie wiąże się z żadnymi niepomyślnymi zdarzeniami – wyjaśnia dr Jurczak-Czaplicka i dodaje, że wspomniane badania dotyczyły tylko II i III trymestru ciąży. Nie sprawdzano, jak kofeina wpływa na ciążę i płód w I trymestrze. Przekroczenie podanej wyżej normy może zaburzać przebieg ciąży i prawidłowy rozwój dziecka. W badaniach dowiedziono, że spożycie ponad 300 mg kofeiny na dobę zwiększało ryzyko porodu przedwczesnego oraz skutkowało urodzeniem dziecka z niższą masą ciała – dodaje ekspertka.

Polecamy: Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu
Redakcja poleca: Czy można pić kawę w ciąży - co mówią lekarze?
Na pewno słyszałaś różne zdania na ten temat. Od - " w ciąży nie wolno pić kawy", po "nawet kilka kaw nie zaszkodzi". Jak jest naprawdę. Czy ciężarna może sobie pozwolić na codzienne picie kawy? Jak kawa wpływa na płód? Poznaj zdanie ekspertów.

Jaką kawę może pić przyszła mama?

Dr Jurczak-Czaplicka przypomina, że ilość kofeiny w kawie zależy od tego, w jaki sposób ją parzymy.  Najwięcej tej pobudzającej substancji zawiera espresso. Ale w znacznych ilościach występuje również w herbacie (2 filiżanki czarnej herbaty zawierają tyle kofeiny, co jedna filiżanka kawy). – Jeśli w ciąży nie możemy funkcjonować bez kawy, starajmy się parzyć ją w ekspresie i trochę rozcieńczyć mlekiem – wyjaśnia lekarka.

Zobacz: O czym świadczy niskie ciśnienie w ciąży?

Choć picie kawy w ciąży jest możliwe, warto pamiętać również o tym, że poranny przypływ energii z powodzeniem może zapewnić również wypicie letniej wody z cytryną i spacer na świeżym powietrzu. Ciąża to świetny czas na zmianę nawyków na zdrowsze.

Zobacz też:
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy