Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Zdzisław

Mężczyzna o tym imieniu bardzo dobrze przystosowuje się do otaczającej go, zmieniającej się rzeczywistości. Nie oznacza to jednak, że jest konformistą. Każdy, kto spróbuje wymusić na Zdzisławie zmianę jego najważniejszych życiowych zasad, poniesie porażkę. Twarde trzymanie się reguł związane jest również z przywiązaniem do tradycji. Oprócz tego Zdzisław jest sprawiedliwy i bardzo uczciwy.

Zdzisław - pochodzenie

Imię Zdzisław w dokumentach pojawiło się już w 1198 roku. To typowo staropolskie imię powstało z połączenia słów zdzie („działać” lub „robić”) oraz sław („sława”). Oznacza więc osobę żądną sławy lub tą, która obiecuje sławę komuś.

Zdrobnienia imienia Zdzisław

Jeśli chodzi o zdrobnienia imienia Zdzisław, to najczęściej używa się czterech podstawowych form: Zdziś, Zdzich, Zdzisiu i Zdzicho. Poza tym można zdecydować się na takie spieszczenia jak: Zdzichu, Zdzisiek, Zdzisio albo bardziej oryginalnie - Zdzisławek lub Zdziśko.

Imieniny Zdzisława

Zdzisław imieniny obchodzi najczęściej 29 stycznia, a inne daty, kiedy może świętować, to 28 listopada i 16 grudnia.

Zobacz także

Imię Zdzisław dla dziecka

Zdzisław od dziecka wie, co chce w życiu osiągnąć i do czego zmierza. Jest postrzegany jako nieco zamknięty w sobie indywidualista. Od najmłodszych chce wpływać na otoczenie i decyzje podejmowane przez bliskich.

Imię Zdzisław w Polsce noszą raczej starsi mężczyźni - w 2020 roku otrzymało je tylko 8 chłopców, przez co zajęło dopiero 326. miejsce w rankingu najpopularniejszych imion męskich.

Zdzisław - edukacja

Zdzisław lubi się rozwijać i zdobywać nową wiedzę. Dlatego nauka zwykle nie jest dla niego męcząca, bardziej traktuje ją jak możliwość poznania ciekawych rzeczy. Może mieć pewien problem w wyborze dalszego kierunku edukacji, a przez to kilkukrotnie zmieniać specjalizację zawodową czy kierunek studiów.

Zdzisław - rodzina i miłość

Dla kierującego się w życiu tradycją Zdzisława rodzina jest najważniejsza. Opiece nad bliskimi oddaje się całkowicie. Dotyczy to zarówno sfery materialnej, jak i duchowej. Mężczyzna o tym imieniu będzie pracował bardzo ciężko, aby zapewnić najbliższym życie na odpowiednim poziomie. Poświęci im też swój wolny czas - co szczególnie ważne, nie zrobi tego z przymusu, tylko z czystej potrzeby serca.

Zdzisław - predyspozycje zawodowe

Zdzisław jest bardzo pracowity. Nie lubi niepotrzebnie marnować czasu, woli go poświęcić na realizację zadań. Co ważne, w pracy jest niezwykle staranny i poukładany. Awans i kariera nie są dla niego szczególne istotne, największe znaczenie ma skuteczne wykonanie poleconych Zdzisławowi zadań. Jest nastawiony entuzjastycznie do pracy i otwarty na zmiany oraz innowację.

Znani Zdzisławowie

Wśród polskich aktorów starszego pokolenia można znaleźć kilku noszących to imię. Zdzisław Wardejn wystąpił w ponad 100 filmach. Mimo że były to role raczej drugoplanowe, wiele z nich zostało zapamiętane - np. postać docenta Mariana Wrońskiego w serii filmów „Kogel-mogel”. Również w bardzo dużej liczbie filmów wystąpił Zdzisław Kuźniar i chociaż raczej nie grał głównych ról, wiele z nich jest godne wspomnienia, np. Dimo Stojadinovic, kapitan jugosłowiańskiego statku w filmie „Jak rozpętałem II wojnę światową”. Zdzisław Maklakiewicz także ma na swoim koncie wiele znakomitych kreacji, m.in. w kultowych polskich komediach „Wniebowzięci” czy „Hydrozagadka”.

Co ciekawe, najsłynniejszy polski kurier II wojny światowej Jan Nowak-Jeziorański tak naprawdę nazywał się Zdzisław Antoni Jeziorański.

Zdzisław w innych językach

W związku z tym, że imię Zdzisław wywodzi się z języka polskiego, używane jest właściwie tylko u naszych sąsiadów. W języku czeskim zapisuje się je jako Zdik, Zdzislav, Zdeněk lub Zdeslav, w słowackim występuje Zdeno, Zdenko lub Zdislav. Na Litwie pisze się je przez „s” - przyjmuje wówczas formę Sděslav lub Sdislav, a w Niemczech Zdislav. Po łacinie natomiast pisze się Zdislaus.

Zdzisław - patroni

Zdzisław nie ma patronów wśród świętych i błogosławionych.

Przysłowia i cytaty z imieniem Zdzisław

Z imieniem Zdzisław związane jest jedno znane, choć mało pochlebne powiedzenie: „Każdy Zdzisiu z tego słynie, że swe smutki topi w winie”.

Ciekawostki na temat imienia Zdzisław

Imię Zdzisław utrwalone zostało w kultowej komedii „Miś”. W pewnym momencie z ust jednego z bohaterów pada słynne zdanie: „Panowie pozwolą, że się przedstawię. Zdzisław Dyrman. Zasadniczo”.

Zdzisław - szczęśliwa liczba

Mężczyźni o tym imieniu to numerologiczne trójki. Cechą, która łączy liczbę 3 ze Zbigniewem, jest przede wszystkim poszukiwanie w życiu harmonii i wewnętrznego spokoju. Typowa trójka, tak jak Zbigniew, znakomicie potrafi odnaleźć się w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. Takie osoby są również radosne i zarażają otoczenie optymizmem.

Zdzisław - szczęśliwy kamień

Ametyst, kamień przypisany Zbigniewowi, jest symbolem powodzenia w każdej dziedzinie życia. Niweluje nadmierną nerwowość i stany lękowe, co dla aktywnego Zbigniewa jest bardzo dużą zaletą. Ametystowi przypisuje się też moc łagodzenia konfliktów zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Reklama

Zdzisław - szczęśliwy kolor

Kolor turkusowy pozytywnie działa na spostrzegawczość, otwartości na otaczający świat i życiowy entuzjazm. Wpływa też na poprawę samopoczucia, a gdy wokół dokonuje się wiele zmian, pomaga przez nie przejść. Turkusowy to kolor zapewniający relaks i odprężenie.

Reklama
Reklama
Reklama