Leon – znaczenie i pochodzenie imienia, szczęśliwa liczba, predyspozycje zawodowe

Męskie imię Leon, przyjmowane dawniej przez władców i najwyższych duchownych kościoła, ma pozytywne konotacje. Symbolizuje odważnego i silnego lwa. Będzie idealnym imieniem dla pewnego siebie, towarzyskiego i zaradnego mężczyzny. Dowiedz się, jakie jest znaczenie imienia, jakich Leon ma patronów i kiedy obchodzi imieniny.

Spis treści

Znaczenie imienia Leon

Leon to mężczyzna o silnym charakterze. Zna swoją wartość i nie obchodzi go opinia innych na swój temat. Ma własne zdanie i szerokie zainteresowania. Zawsze nienagannie wygląda, stara się dobrze prezentować, często zaskakuje tężyzną fizyczną. Żyje w przekonaniu, że aby osiągnąć równowagę wewnętrzną, należy dbać zarówno o stronę fizyczną, jak i duchową swojej osoby. Leon ma analityczny umysł, ale też artystyczne uzdolnienia. Pragnie sukcesu w każdej działalności, jaką wybierze, jednak nie lubi ciężkiej pracy i raczej od takowej stroni. Jest sympatycznym i towarzyskim lekkoduchem lubianym przez przyjaciół i znajomych. Ze stałym bywalcem hucznych imprez trudno się nudzić.

Pochodzenie imienia Leon

Imię Leon pochodzi z języka greckiego i łacińskiego, w którym leo oznacza dokładnie lwa, siłę i odwagę. Słowiańską formą tego imienia jest Lew - w Polsce pojawiło się ono w XV wieku. Natomiast żeńskim odpowiednikiem imienia Leon jest Leona.

Zdrobnienia imienia Leon

Leon ma wiele zdrobnień, atrakcyjnych dla rodziców małych chłopców. W powszechnym użyciu mamy zatem Leosia, Leonka, Leonusia i Leo. Ciekawymi spieszczeniami są również: Leoncik, Leonardo, Lenonek, Leonidek, Leonuś, Lew lub Loniek.

Imieniny Leona

Mężczyzna noszący imię Leon może świętować wiele razy w roku. Najczęściej obchodzi imieniny 10 listopada, jednak jego imię w kalendarzu figuruje również pod datami:

 • 20 lutego;
 • 14 marca;
 • 11 kwietnia;
 • 19 kwietnia;
 • 12 czerwca;
 • 28 czerwca;
 • 3 lipca;
 • 17 lipca;
 • 20 lipca;
 • 16 listopada.

Imię Leon dla dziecka

Imieniem Leon nazwano w Polsce w 2020 roku 2051 chłopców. Imię to w rankingu na najpiękniejsze imię Mamotoja otrzymało 1536 głosów. Popularność zawdzięcza przede wszystkim pozytywnemu znaczeniu, ale również licznym ładnie brzmiącym zdrobnieniom.

Leon to dobre imię dla uroczego, ruchliwego i bardzo towarzyskiego chłopca. W dzieciństwie - ale również w życiu dojrzałym - uwielbia pochwały i prezenty. Lubi otaczać się cennymi przedmiotami, ma najlepsze zabawki czy gry. Może być nawet małym kolekcjonerem cennych figurek, maskotek czy innych atrakcyjnych na danym etapie rozwoju przedmiotów.

Leon - edukacja

Leon jako uczeń może być nieco leniwy i opieszały. Jest chłopcem ciekawym świata, ale niechętnie spędza czas nad książkami, przekładając nadto doświadczenia i przygody. W szkole lubi przede wszystkim wychowanie fizyczne lub geografię. Swoim urokiem i inteligencją nadrabia brak pracowitości i najczęściej w szkole otrzymuje dobre stopnie.

Leon - rodzina i miłość

Towarzyski i otwarty Leon to świetny partner dla równie wesołej i aktywnej kobiety. Potrafi być czułym i wiernym kochankiem, jednak przez bycie duszą towarzystwa i stale w centrum uwagi może w partnerce wywoływać zazdrość. Leon to dobry materiał na małżonka i ojca - zabawny mężczyzna jest najczęściej uwielbiany przez dzieci. Nie lubi jednak obowiązków domowych i unika ich jak tylko może, usprawiedliwiając się zazwyczaj pracą.

Leon - predyspozycje zawodowe

Leon jest obowiązkowym i dokładnym pracownikiem. Słynie z odważnych, jednak dobrze przemyślanych decyzji. Jego władcze usposobienie sprawia, że najczęściej wybiera ścieżkę menedżera, kierownika - i dobrze, ponieważ świetnie sprawdza się w zarządzaniu zespołem. Lubiący ludzi Leon nie usiedzi w biurze zamknięty przed komputerem, wybierze raczej pracę w terenie i częsty kontakt z drugim człowiekiem.

Leon - znane osoby

Leon to powszechnie spotykane imię zarówno w kraju, jak i za granicą. Wśród noszących je Polaków wyróżnić można: pisarza i dramaturga Leona Kruczkowskiego, aktora Leona Niemczyka, malarza Leona Tarasewicza i Sprawiedliwego wśród Narodów Świata Leona Bukowińskiego. Za granicą do znanych Leonów należą m.in.:

 • Lew Tołstoj - rosyjski pisarz;
 • Leo Messi - argentyński piłkarz;
 • Leo Beenhakker - holenderski piłkarz i trener;
 • Lionel Richie - amerykański muzyk i aktor.

Leon w innych językach

Imię Leon w języku łacińskim przyjmuje formę Leo, natomiast jego słowiańską odmianą jest Lew. Formę Lew lub Lev spotykamy też najczęściej w języku rosyjskim. W języku angielskim używać możemy zarówno Leo, Leona, jak i Lionela. W języku włoskim spotkamy się z Leone, Leonello i Lionello, a w niemiecki poza Leonem funkcjonuje również forma Leopold.

Leon - patroni

Patronami mężczyzn noszących imię Leon są święci, którzy zasłynęli w historii jako papieże. Jednym z nich jest święty Leon Wielki I, który żył w V wieku w Rzymie. Znany jest z obrony Rzymu i traktatów religijnych. Kolejnymi patronami Leona są: święty Leon II, który była autorem hymnów, święty Leon III, który koronował Karola Wielkiego na cesarza rzymskiego, i święty Leon IX - papież, który wprowadził obowiązek celibatu wśród księży, silnie tępił nepotyzm i korupcję. Oprócz wymienionych patronów istnieje również około 30 świętych o imieniu Leon.

Przysłowia i cytaty z imieniem Leon

Przysłowie z imieniem Leon to m.in.: Będzie szanowała żona spokojnego męża Leona. Znane jest także powiedzenie: To nie on, to Leon. Męskie imię Leon pojawia się również w wierszu Wierszyk wakacyjny autorstwa Stanisława Wyspiańskiego:

I cóż, kochany Panie Leonie,

Czy byłeś Pan już w lesie?

Czyś widział, jak się pasą konie?

Słyszałeś, jak gęś drze się?

Leon - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą Leona jest jedynka. Imienne jedynki to osoby o bujnej wyobraźni, której mogą używać zarówno z korzyścią dla siebie i innych, jak i na krzywdę. Jedynki są jednak dość inteligentne, serdeczne i tolerancyjne, raczej udzielają pomocy bliźnim w potrzebie, niż wyrządzają im krzywdę. Przejawiają przy tym silne poczucie sprawiedliwości - w sporze stają zazwyczaj po stronie słabszego, ofiary. Jedynki to osoby pewne siebie, osiągające sukcesy na wielu polach - zawodowym, uczuciowym czy rodzinnym. Zapatrzone w siebie nie znoszą krytyki i bardzo łatwo je obrazić. W życiu prywatnym, w miłości i w domu to siebie najczęściej stawiają na pierwszym miejscu. Dążą przede wszystkim do spełniania własnych potrzeb, przez co pozostali członkowie rodziny mogą poczuć się odtrąceni i nieważni.

Leon - szczęśliwy kamień

Kamieniem przynoszącym pomyślność Leonowi jest jaspis. Minerał ma właściwości wyciszające, może zatem wpłynąć kojąco na zbyt energicznego Leona. Pomaga osiągnąć równowagę wewnętrzną i zachować dobre stosunki w pracy i rodzinie. Jaspis ma też silne właściwości ochronne i stosowany jest jako talizman pochłaniający negatywną energię.

Leon - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolorem Leona jest czerwony. Ognista barwa odzwierciedla płomienny charakter mężczyzny o tym imieniu. Odcień czerwony symbolizuje piękno, witalność, miłość i życie.

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA