Imię Marcin: szczęśliwa liczba, zdrobnienia i pochodzenie

Marcin to imię męskie pochodzenia łacińskiego. Imieniny obchodzi najhuczniej w dzień świętego Marcina, który przypada 11 listopada. Tego dnia cała Polska zajada się pysznymi rogalami świętomarcińskimi, wypełnionymi białym makiem lub gęsiną. Sprawdź, kto jest patronem Marcina i jaka jest szczęśliwa liczba tego imienia!

Spis treści

Znaczenie imienia Marcin

Marcin to jedno z najpopularniejszych imion w Polsce, które używamy od XII wieku. Jest numerologiczną czwórką, co oznacza, że to bardzo skromna, a jednocześnie zaradna i pracowita osoba. Marcin sprawdza się w zawodach, które polegają na pomocy innym. Jest doskonałym lekarzem czy opiekunem osób starszych, ale też świetnym inżynierem, mechanikiem lub elektrykiem. Wytrwale dąży do wyznaczonych sobie celów i jest przy tym bardzo skromny i dyskretny. Jego wielkim marzeniem jest stworzenie udanego związku i szczęśliwej rodziny.

Marcin - pochodzenie

Imię Marcin pochodzi od języka łacińskiego. Wywodzi się od wyrażenia, które oznacza „należący do Marsa”. Mowa tu jednak nie o jednej z planet, a o staroitalskim bogu wojny znanym jako Mars, Maris lub Mavors. To popularny bóg z mitologii rzymskiej, patron pór roku. Poświęcono mu jeden z wiosennych miesięcy w roku, czyli marzec. Według Ksiąg przyjęć do prawa miejskiego w Krakowie pod koniec XIV wieku imię Marcin zapisywano jako Marczin.

Zdrobnienia imienia Marcin

Najpopularniejsze zdrobnienia omawianego imienia to: Marcinek, Cinek, Marcino, Marcinuś, Cinuś, Cino oraz Marcio.

Imieniny Marcina

Imieniny Marcina przypadają na dni: 12 stycznia, 30 stycznia, 2 lutego, 13 kwietnia, 27 kwietnia, 1 lipca, 19 lipca, 8 października, 12 października, 24 października, 3 listopada, 8 listopada, 11 listopada, 12 listopada, 7 grudnia i 29 grudnia. Najbardziej popularną datą świętowania imienin Marcina jest 11 listopada. To dzień wspomnienia świętego Marcina z Tours, podczas którego w całej Polsce, a zwłaszcza w Wielkopolsce, jada się rogale świętomarcińskie i gęsinę.

Imię Marcin dla dziecka

Marcin jest dzieckiem uporządkowanym, zaradnym i odpowiedzialnym. Dużą rolę w jego życiu odgrywają rodzice, od których oczekuje uwagi, miłości i wsparcia. Marcin lubi towarzystwo rówieśników, ale najbardziej ceni sobie samodzielność.

Marcin - edukacja

Od najmłodszych lat skupia się na wyznaczonych sobie zadaniach i wytrwale dąży do ich osiągnięcia. Wytrwałość i konsekwencja Marcina mają swoje efekty na kolejnych etapach jego kariery.

Marcin - rodzina i miłość

Marcin jest osobą czułą i wrażliwą, ale ma problem z okazywaniem uczuć. Jego relacje są oparte na prawdzie i zaufaniu. Szuka związku na całe życie i nie interesują go puste relacje. Silny związek tworzy z numerologiczną dwójką i czwórką. Co więcej, Marcin nie jest zbyt towarzyski, dlatego najbardziej ceni sobie czas spędzony z rodziną lub partnerką.

Marcin - predyspozycje zawodowe

Marcin jest osobą skromną, ale też zdeterminowaną i oddaną swojej pracy. Sprawdza się w pracy biurowej jako urzędnik, księgowy lub prawnik, ale też jako mechanik bądź inżynier. Marcin spełnia się też w zawodzie lekarza, pielęgniarza, opiekuna lub ratownika medycznego.

Znane osoby o imieniu Marcin

Imię Marcin nosili m.in.: biskup Tours św. Marcin z Tours, arcybiskup Bragi św. Marcin z Bragi, papież św. Marcin I, zakonnik św. Marcin de Porrès, chiński katechista św. Marcin Wu Xuesheng, misjonarz św. Marcin Huin, misjonarz bł. Marcin od św. Mikołaja, franciszkanin bł. Marcin Oprządek, król Sycylii Marcin I Młodszy, król Aragonii Marcin I Ludzki, malarz Marcin Jabłoński czy działacz na rzecz równouprawnienia Martin Luther King Jr.

Do znanych Polaków o omawianym imieniu należą m.in.: aktor Marcin Bosak, aktor Marcin Dorociński, dziennikarz Marcin Prokop, komik Marcin Daniec, koszykarz Marcin Gortat, raper Marcin Piotrowski pseud. Liber czy piosenkarz Marcin Miller.

Marcin w innych językach

Imię Marcin w języku angielskim, bułgarskim, czeskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim i rosyjskim to Martin. W języku łacińskim brzmi ono Martinus, w greckim - Martínos, w fińskim - Martti, we włoskim - Martino, w węgierskim - Márton, w litewskim - Martynas, w łotewskim - Martiņš, a w niderlandzkim - Marten, Maarten lub Martijn.

Patroni imienia Marcin

Patroni imienia Marcin to:

  • św. Marcin z Tours - biskup Tours, patron dzieci, młynarzy, żołnierzy, żebraków, hotelarzy, krawców, kowali, kapeluszników, kawalerii, jeźdźców, podróżników i tkaczy, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego. Wspomnienie św. Marcina z Tours w Kościele katolickim przypada na dzień 11 listopada. Tego dnia obchodzimy dzień św. Marcina, najhuczniej świętowany w Poznaniu. W tym dniu w całej Polsce delektujemy się pysznymi rogalami świętomarcińskimi nadziewanymi białym makiem;
  • św. Marcin I - święty Kościoła katolickiego i prawosławnego. Jest uznawany za ostatniego papieża męczennika;
  • św. Marcin z Bragi - arcybiskup Bragi, święty Kościoła katolickiego. Marcin z Bragi był cenionym fundatorem klasztorów, a także misjonarzem i pisarzem;
  • św. Marcin de Porrès - peruwiański zakonnik, patron sprawiedliwości, zdrowia publicznego i edukacji w Peru. Założył sierociniec w Limie, opiekował się chorymi i biednymi;
  • św. Marcin Wu Xuesheng - święty Kościoła katolickiego, katechista, męczennik;
  • Św. Marcin Huin - święty Kościoła katolickiego, misjonarz, męczennik;
  • bł. Marcin od św. Mikołaja - hiszpański augustianin rekolekta, błogosławiony Kościoła katolickiego;
  • bł. Marcin Oprządek - franciszkanin, błogosławiony Kościoła katolickiego. Zginął w Hartheim, w jednym z ośrodków eutanazji.

Przysłowia i cytaty z imieniem Marcin

Najpopularniejsze przysłowia z imieniem Marcin to:

  • „Jak mglisto na Marcina, będzie lekka zima”;
  • „Marcin na białym koniu jedzie”;
  • „Uczył Paweł Marcina, a sam głupi jak trzcina”;
  • „Bywa zawsze o Marcinie u nas ogień już w kominie”;
  • „Gdy Marcinowa gęś po wodzie, Boże Narodzenie po lodzie”;
  • „Na Świętego Marcina najlepsza gęsina”;
  • „Na Świętego Marcina pij wino, wodę pozostaw młynom”;
  • „Jeśli na Marcina sucho, to Gody (Boże Narodzenie) z pluchą;
  • „Młoda jak jagoda po świętym Marcinie”;
  • „Jaki Marcin, taka zima”;
  • „Od Świętego Marcina zima się zaczyna”;
  • „Gdy wschodni wiatr na Marcina, będzie ostra zima.

Ciekawostki o imieniu Marcin

Od imienia Marcin utworzono wiele znanych polskich nazwisk, takich jak: Marcinik, Marciniuk, Marcinak, Marciniec, Marciniak, Marcinowski, Marcinowsicz, Marciński, Marciszewski, Marcjański, Morciniec, Morcinowicz czy Morciński.

Marcin - szczęśliwa liczba

Szczęśliwa liczba Marcina to 4. Numerologiczna czwórka jest pracowita, lojalna i zaangażowana. Dzięki wysiłkowi i systematyczności sprawnie wykonuje swoje obowiązki i zawsze osiąga zamierzone cele. Czwórki są słowne, lojalne i metodyczne. Ich marzeniem jest stworzenie zgranej, szczęśliwej rodziny, która zawsze może na siebie liczyć. Należy jednak pamiętać, że numerologiczna czwórka nie jest zbyt wylewna i ma problem z wyrażaniem swoich uczuć.

Marcin - szczęśliwy kamień

Szczęśliwym kamieniem Marcina jest agat. Już w czasach starożytnych wierzono, że kamień ten miał działanie uspokajające i harmonizujące. Agat ma wzmacniać asertywność, pewność siebie i odwagę. Dla niektórych agat jest nieodłącznym elementem wystąpień publicznych i ważnych egzaminów.

Marcin - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolorem Marcina jest szary. Niektórzy twierdzą, że oznacza nudę, smutek czy przemijanie. Nic bardziej mylnego! Szarość to symbol równowagi, spokoju i kontroli. Oznacza stabilność, inteligencję oraz skromność. Co więcej, kolor szary podkreśla doświadczenie, niezawodność i neutralność. Doskonale odzwierciedla ostrożną, ale pracowitą duszę Marcina.

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie

Redakcja poleca

REKLAMA