Imię Mikołaj: imieniny, znaczenie i patroni. Jaki jest Mikołaj?

Mikołaj to imię, które kojarzy się nam bardzo pozytywnie. Patronem chłopca o tym imieniu jest święty katolicki i prawosławny Mikołaj z Bari, znany jako św. Mikołaj, przynoszący 6 grudnia prezenty. Jaki jest Mikołaj? To niezwykle ciekawe świata dziecko, a w życiu dorosłym kochający mąż i ojciec. Mikołaj jest szlachetny i inteligentny, ale też uparty, co przynosi mu wiele korzyści zawodowych. Sprawdź, jaką osobą jest Mikołaj i jak jego imię brzmi w innych językach!

Spis treści

Znaczenie imienia Mikołaj

Mikołaj jest osobą o bardzo ciekawym charakterze, lubianą, doskonale sprawdzającą się jako mąż i ojciec, a w pracy odnoszącą sukcesy. Uwielbia działać i realizować swoje plany, dzięki czemu tak świetnie radzi sobie na różnych stanowiskach. Zdarzają się mu gorsze chwile, jednak nie trwają one zbyt długo. Mikołaj prędko wychodzi z marazmu i tak łatwo się nie poddaje! Jego pozytywne nastawienie do świata sprawia, że szybko zapomina o gorszym dniu czy nieciekawej sytuacji.

Mikołaj bryluje nie tylko inteligencją i zaradnością, ale też doskonałym wyczuciem stylu. To prawdziwy fan gadżetów, ciekawych perfum i atrakcyjnej garderoby. Zainteresowanie dobrym wyglądem przejawia się u niego od najmłodszych lat.

Mikołaj - pochodzenie

Mikołaj to imię pochodzenia greckiego. Wywodzi się od imienia Nikólaos, które jest połączeniem słów nike i laos. Pierwsze z nich oznacza „zwycięstwo”, a kolejne „lud”. W ogólnym znaczeniu Nikólaos to ten, który zwyciężył dla swojego ludu.

Zdrobnienia imienia Mikołaj

Najpopularniejszym zdrobnieniem tego imienia jest z pewnością Mikołajek, jednak nie stanowi ono jedynej opcji. Do Mikołaja mówi się też: Miki, Miko, Mikoś, Mikuś, Mikunio, Misiek, Misiu, a nawet Misza.

Imieniny Mikołaja

Mikołaj obchodzi imieniny najczęściej 6 grudnia, czyli w mikołajki. Jednak to niejedyny dzień, w którym może świętować. Pierwszym dniem w roku, w którym obchodzimy imieniny Mikołaja, jest 14 lutego. Kolejne to:

  • 21 marca
  • 9 maja
  • 19 maja
  • 2 kwietnia
  • 9 lipca
  • 10 września
  • 13 października
  • 13 listopada.

Imię Mikołaj dla dziecka

Mikołaj w dzieciństwie jest bardzo rodzinny, kochający i odpowiedzialny. Ważne są dla niego dobre relacje z rodziną i pomimo że jest samodzielny, ceni sobie jej wsparcie w życiowych wyborach. Chętnie towarzyszy rodzinie i przyjaciołom w podróżach, zabawach i ciekawych wydarzeniach. Nie jest konfliktowy, dzięki czemu ma dobry kontakt z rówieśnikami. Mikołaj jest dzieckiem lubianym, a dodatkowo cieszącym się sporym zaufaniem.

Mikołaj - edukacja

Mikołaj ma wiele pasji i zainteresowań, a do tego jest pewny swoich umiejętności. Dzięki temu nie ma zbyt wielkich problemów w szkole, zarówno na etapie wczesnoszkolnym, jak i na studiach. Lubi mieć jasno określony plan działania i cel, do którego dąży, przez co nie zawsze skupia się na tym, czego się od niego oczekuje. Mikołaj uwielbia otrzymywać dyplomy, więc chętnie bierze udział w konkursach i zawodach. To przekłada się na późniejsze etapy rozwoju osobistego, a w szczególności na stanowiska, jakie Mikołaj zajmuje.

Mikołaj - rodzina i miłość

Rodzina jest dla Mikołaja bardzo ważna i wręcz potrzebna do prawidłowego egzystowania. Mikołaj jest osobą towarzyską, dlatego czas z bliskimi jest dla niego niezwykle istotny. Jest wielkim optymistą, dzięki czemu doskonale wie, jak rozbawić bliskich. Chętnie spędza czas na przyjęciach i imprezach rodzinnych, ale ceni sobie również chwile w domu. Mikołaj nie lubi jednak klasycznego leniuchowania i również w domu preferuje harmider i hałas. Partnerka Mikołaja powinna być więc… gotowa na głośną muzykę i częste odwiedziny gości! Mikołaj wie jednak, co to balans, a kiedy zostaje ojcem, jest nim na 100%.

Mikołaj - predyspozycje zawodowe

Mikołaj to człowiek odważny, pewny swoich umiejętności i pracowity. Nic dziwnego, że z taką łatwością pnie się po szczeblach kariery. Jest też pogodny i towarzyski, dzięki czemu nie ma problemu z nawiązywaniem kontaktów biznesowych. Lubi jasno określone zadania i obowiązki, osiąga wytyczone przez siebie lub pracodawców cele, a ponadto jest zdeterminowany, by osiągnąć sukces. Dobrze sprawdza się w korporacjach, lubi pracę w banku i w innych zawodach związanych z finansami.

Znani Mikołaje

Imię Mikołaj nosili zarówno wielcy naukowcy, jak i poeci, aktorzy czy sportowcy. Do najpopularniejszych osób o tym imieniu należeli bez wątpienia Mikołaj Kopernik i Mikołaj Rej. Imię Mikołaj, choć brzmiące nieco inaczej, nosili również Nikola Tesla, popularny serbski wynalazca, a także Niccolo Paganini, włoski kompozytor i wirtuoz.

Imię Mikołaj jest popularne wśród polskich i zagranicznych aktorów. Warto wspomnieć m.in. Mikołaja Roznerskiego, Mikołaja Krawczyka, Nicolasa Cage’a, czy Nicholasa Jonasa.

Mikołaj w innych językach

Imię Mikołaj brzmi i wygląda w piśmie nieco inaczej w innych językach. W wersji angielskiej to: Nicholas, Claus, Colin czy Nick. Imię to prezentuje się podobnie w języku francuskim (Nicolas) czy niderlandzkim (Nicolaas, Nick, Nico). Po włosku brzmi natomiast Nicolò, a po niemiecku Nikolaus lub Klaus.

Patroni imienia Mikołaj

Jednym z najpopularniejszych i najbardziej nam znanych patronów Mikołaja jest oczywiście św. Mikołaj, biskup Miry. Już od najmłodszych lat wykazywał dużą wrażliwość na ludzką biedę i ubóstwo. Po śmierci rodziców odziedziczył ogromny majątek, którym anonimowo podzielił się z potrzebującymi. Zawsze wstawiał się za słabszymi i troszczył się o ich byt. Datę 6 grudnia zna każdy. Tego dnia obchodzimy mikołajki, podczas których wręczamy bliskim prezenty.

Wbrew pozorom święty biskup Mikołaj z Miry to niejedyny patron tego imienia. Do dwóch innych popularnych patronów zaliczamy wrażliwego na biedę św. Mikołaja I Wielkiego oraz uznawanego za cudotwórcę św. Mikołaja z Tolentino.

Przysłowia i cytaty z imieniem Mikołaj

Przysłowia z imieniem Mikołaj są najczęściej związane z jego patronem. Te najpopularniejsze brzmią: „Gdy śnieg pada, mówią, że święty Mikołaj brodą trzęsie”, „Jeśli święty Mikołaj lodu nie roztopi, długo będą w ręce chuchać chłopi”, „Na świętego Mikołaja czeka dzieciąt cała zgraja: da posłusznym ciasteczko, złych przekropi rózeczką” czy „Na świętego Mikołaja ciekawość się podwaja: panny patrzą pod poduszkę, czy tam nie ma jakiej duszki, a chłopczyki wprzód macają, jaki towar dla się mają”.

Ciekawostki o imieniu Mikołaj

Mikołaj to jedno z najchętniej wybieranych imion dziecięcych. W roku 2020 dostało je aż 4787 chłopców. Popularność tego imienia jest silnie związana ze świętem 6 grudnia obchodzonym nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach. Na mikołajki z niecierpliwością czekają zarówno dzieci, jak i dorośli.

Mikołaj - szczęśliwa liczba

Zgodnie z obliczeniami Mikołaj to numerologiczna ósemka. Symbolizowane przez nią osoby są pracowite, energiczne i pewne siebie. Ósemki są uparte, ale dzięki temu skuteczne w osiąganiu obranych celów. Numerologiczna ósemka potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji i nie ma problemu ze zdobywaniem nowych znajomości. Jest zaangażowanym pracownikiem, świetnym szefem, ale też bardzo dobrym ojcem i partnerem.

Mikołaj - szczęśliwy kamień

Mówi się, że kamienie szlachetne cechują się wyjątkową mocą i właściwościami leczniczymi. Kamienie mają nas chronić, a jednocześnie wprowadzać w nasze życie dobrą energię. Szczęśliwymi kamieniami dla Mikołaja są m.in. szmaragd, lapis-lazuli czy aleksandryt. Każdy z nich ma właściwości wyciszające i uspokajające. Kamienie te mają wprowadzić w życie Mikołaja spokój, harmonię i stabilizację.

Mikołaj - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolorem Mikołaja jest czerwony. To kolor silny i władczy, ale też ekscytujący i energiczny. Czerwień oznacza zdecydowane działanie, odwagę i dynamizm. Nic dziwnego więc, że został przypisany mężczyźnie o imieniu Mikołaj!

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA