Nikodem – znaczenie imienia, zdrobnienia, imieniny

Nikodem to imię dla wygranych. Noszący je mężczyźni odnoszą liczne zwycięstwa na różnych polach. Pokonują swoje słabości, spełniają marzenia i wytrwale wspinają się na szczyt. Dla jednych jest nim zawrotna kariera i mnóstwo pieniędzy na koncie, podczas gdy innym prawdziwe spełnienie daje szczęśliwa, kochająca rodzina. Sprawdź, skąd wywodzi się imię Nikodem i poznaj kilka ciekawostek na jego temat.

Spis treści

Znaczenie imienia Nikodem

Nikodem to ten, który „zwycięża dla dobra ludu”. Noszący to imię mężczyźni są uprzejmi, odważni, taktowni i pomocni. Niczym rycerze na białym koniu przybywają, by wybawić potrzebujących z kłopotu. Wychodzą z założenia, że okazane dobro powraca ze zdwojoną siłą, dlatego robią wszystko, by zmienić świat na lepsze. Nikodem walczy o prawa uciśnionych, angażuje się w ochronę środowiska naturalnego i działa jako wolontariusz. Przyświeca mu jeden cel - pozostawić po sobie ślad i nadać życiu sens.

Nikodem - pochodzenie imienia

Imię Nikodem pochodzi z języka greckiego. Stanowi połączenie słów nike („zwycięstwo”) oraz demos („lud”). W Polsce po raz pierwszy pojawiło się w XV wieku.

Zdrobnienia imienia Nikodem

Nikodem to dość długie imię, dlatego wiele osób szuka sposobu na to, by je zdrobnić i skrócić. W języku polskim funkcjonują takie spieszczenia jak: Niko, Nikoś, Niki, Nikuś oraz Demuś.

Imieniny Nikodema

Imieniny Nikodema wypadają kilka razy w roku - 1 czerwca, 3 i 31 sierpnia, a także 15 września.

Imię Nikodem dla dziecka

Mały Nikodem to doskonały obserwator. Jest bardzo spostrzegawczy i empatyczny. W mig dostrzega nawet najdrobniejszą zmianę w otoczeniu. Zauważa, gdy ktoś się smuci lub złości, nawet jeśli dana osoba tłumi targające nią emocje. Ma świetną intuicję. Doskonale wie, co i kiedy powiedzieć, by pocieszyć lub zmotywować do działania. Dzięki wspomnianym umiejętnościom łatwo zyskuje sympatię rówieśników.

Nikodem - edukacja

Nikodem to pilny uczeń, a jednocześnie bardzo dobry przyjaciel. Jeśli trzeba, zostanie po lekcjach, by wytłumaczyć koledze prawa fizyki albo matematyczne równanie. Przez nauczycieli postrzegany jest jako prymus, a rówieśnicy często widzą w nim autorytet, na którym zawsze można polegać. I słusznie. Nikodem nikomu nie odmówi pomocy, nawet jeśli sam przez to ucierpi.

Nikodem - rodzina i miłość

Nikodem budzi duże zainteresowanie przedstawicielek płci pięknej. Kobiety doceniają jego charyzmę i gotowość do niesienia pomocy każdemu, kto tego potrzebuje. Mężczyźni o tym imieniu dają, nie oczekując nic w zamian. Nie oznacza to jednak, że nie pragną miłości, troski i opieki. Wręcz przeciwnie. Marzą o założeniu rodziny.

Nikodem - predyspozycje zawodowe

Nikodem jest pracowity, zdyscyplinowany i sumienny. Te cechy sprawiają, że może osiągnąć sukces w każdej branży. Najlepiej czuje się jednak w zawodach związanych z pomaganiem innym. Mężczyźni noszący wspomniane imię są wspaniałymi lekarzami, politykami, fizjoterapeutami i prawnikami.

Znani mężczyźni o imieniu Nikodem

  • Nikodem Rozbicki - aktor filmowy i teatralny. Zadebiutował w filmie „Bejbi blues”. Wystąpił też w produkcjach takich jak: „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”, „Listy do M. 3”, „Miszmasz, czyli kogel-mogel 3”, „Ojciec Mateusz”, „Jak poślubić milionera” oraz „W rytmie serca”. Wystąpił w telewizyjnym show „Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami”, w którym zajął 6. miejsce.
  • Nikodem Popławski - fizyk teoretyczny. Zyskał uznanie na całym świecie dzięki swojej teorii o czarnych dziurach. Ma na koncie szereg rozmaitych publikacji w uznanych czasopismach naukowych. Wykłada na Uniwersytecie New Haven w Stanach Zjednoczonych.
  • Nikodem Wolański - utytułowany siatkarz. Zdobył wiele medali w Mistrzostwach Polski Juniorów, Młodej Ekstraklasie, a także EuroMillions Volley League. Gra na pozycji rozgrywającego.

Nikodem w innych językach

Imię Nikodem można usłyszeć w wielu różnych krajach świata, choć często przyjmuje ono nieco inną formę niż w Polsce (zarówno jeśli chodzi o pisownię, jak i brzmienie). W Grecji funkcjonuje jako Nikódēmos, w Hiszpanii Nicodemo, a we Włoszech Nicodemo. Przywołane imię występuje również w Rosji (Нікодим, Nikodim), Francji (Nicodème), na Węgrzech (Nikodémusz) oraz w Bułgarii (Nikodim).

Patroni imienia Nikodem

Patronem mężczyzn o tym imieniu jest św. Nikodem z Mammoli, zakonnik, asceta i pustelnik.

Przysłowia i cytaty z imieniem Nikodem

Większość przysłów zawierających imię Nikodem i funkcjonujących w języku polskim ma związek ze zjawiskami pogodowymi zachodzącymi w konkretnych miesiącach lub porach roku. Oto kilka przykładów: „Pogoda na Nikodema, niedziel cztery deszczu nie ma”, „Nikodem, gdy suchy, rozprasza jesienne pluchy”.

Ciekawostki na temat imienia Nikodem

  • W pierwszej połowie 2021 roku imię Nikodem nadano 2081 chłopcom.
  • To imię nosi fikcyjna postać stworzona przez Tadeusza Dołęgę-Mostowicza. Nikodem Dyzma, bo o nim mowa, zrobił zawrotną karierę, mimo że nie miał żadnego formalnego wykształcenia ani przygotowania do pełnienia powierzonych mu funkcji. Wspomniany bohater wszedł na stałe do kanonu polskiej kultury, a książka „Kariera Nikodema Dyzmy” doczekała się wielu adaptacji filmowych, teatralnych i radiowych.
  • Od imienia Nikodem powstało wiele polskich nazwisk, (np. Nikodemski, Nikodemowicz), a także nazw geograficznych (Nikodemów - wieś położona w województwie lubelskim).

Nikodem - szczęśliwa liczba

Szczęśliwa liczba Nikodema to 8.

Nikodem - szczęśliwy kamień

Szczęśliwym kamieniem Nikodema jest szafir.

Nikodem - szczęśliwy kolor

Idealny kolor dla Nikodema to niebieski.

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA