Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Norbert

Norbert to starogermańskie imię, które można przetłumaczyć jako „sławny mąż z północy”, „Gwiazda Północy”, „jasnowłosy z północy” lub „ten, który dokonuje wielkich czynów na północy”. Mężczyzna o tym imieniu łączy w sobie takie cechy jak: bystrość umysłu, delikatność, spokój oraz opanowanie. Bywa, że wrodzona nieśmiałość utrudnia mu nawiązywanie kontaktów towarzyskim i zawodowych. Najbliższe osoby cenią go jako powiernika sekretów, ponieważ Norbert potrafi dotrzymać tajemnicy.

Norbert - pochodzenie

Norbert pochodzi z języka starogermańskiego. Stanowi połączenie dwóch słów: Nord („północ”) oraz beraht („jaśnieć, błyszczeć”). Imię to było popularne już w średniowieczu - nosił je m.in. żyjący w XI wieku arcybiskup Magdeburga.

Zdrobnienia imienia Norbert

Imię Norbert bardzo ładnie brzmi w podstawowej formie. W języku polskim doczekało się jednak wielu miłych dla ucha zdrobnień takich jak: Bercik, Bertuś, Norbercik, Norbertuś, Norbik, Norbuś, Norbeczek, Norek, Bert, Bertek.

Imieniny Norberta

Imię Norbert dwa razy pojawia się w kalendarzu. Najpopularniejszą datą świętowania imienin jest 6 czerwca. Inny możliwy termin to 5 grudnia.

Zobacz także

Imię Norbert dla dziecka

Imię Norbert należy do grupy imion o długiej tradycji, które dziś cieszą się umiarkowaną popularnością. W 2020 roku nazwano tak 108 chłopców, co dało mu 124. miejsce w oficjalnym zestawieniu najczęściej nadawanych imion męskich w Polsce (stan na 31 stycznia 2021 roku). W pierwszym półroczu 2021 roku Norbert nieznacznie awansował w rankingu - nazwano tak 54 młodych Polaków, co dało 121. miejsce.

Norbert - edukacja

Norbert to zdolny i inteligentny uczeń, który nigdy nie wychodzi przed szereg. Ma dużą wiedzę, jednak brakuje mu odwagi, aby publicznie zabierać głos. Podczas pracy w grupach jego bystry, jednak nigdy nie staje się liderem grupy. Z tego powodu nauczycielom trudno dostrzec talenty Norberta i pomóc w ich ukierunkowaniu. W ramach indywidualnych projektów potrafi jednak pokazać, na co go stać.

Norbert - rodzina i miłość

Norbert jest bardzo nieśmiały w stosunku do kobiet, dlatego znalezienie partnerki może zająć mu sporo czasu. Jeśli trafi na odpowiednią osobę, stanie się czułym, kochającym i oddanym partnerem. Dąży do tego, aby stworzyć stabilne, rodzinne gniazdo, do którego każdy będzie wracał z przyjemnością. Nie ma skłonności do zdrad, więc jego partnerka może liczyć na spokojny i harmonijny związek. Czasami wykonuje romantyczny gest, który zachwyca jego drugą połówkę.

Norbert - predyspozycje zawodowe

Mimo wielu zdolności Norbert raczej nie odniesie spektakularnego sukcesu zawodowego. Wszystko przez to, że nie lubi być w centrum zainteresowania i często jest zbyt nieśmiały, aby dzielić się swoimi pomysłami na forum. Preferuje zawody dające możliwość samotnej pracy, takie jak: informatyk, inżynier, geodeta czy matematyk. Jeśli przełamie swój lęk przed wystąpieniami publicznymi, sprawdzi się też jako nauczyciel przedmiotów ścisłych.

Znani Norbertowie

Wśród znanych osób jest wielu mężczyzn o imieniu Norbert. W tej grupie są m.in. artyści, myśliciele i sportowcy - Norbert Blacha (polski muzyk i kompozytor), Norbert Bobbio (włoski filozof i polityk), Norbert Grupe (niemiecki bokser), Norbert Hapanowicz (polski inżynier), Norbert Nigbur (piłkarz niemiecki), Norbert Wiener (amerykański matematyk) oraz Norbert Wójtowicz (polski historyk i publicysta).

Norbert w innych językach

Imię Norbert brzmi podobnie w wielu językach. Jego najpopularniejsze wersje to:

  • j. angielski - Norbert;
  • j. niemiecki - Norbert, Bert, Bertus;
  • j. portugalski - Norberto;
  • j. hiszpański - Norberto;
  • j. włoski - Norberto.

Norbert - patroni

Patronem mężczyzn o tym imieniu jest np. św. Norbert z Xanten - był on wędrownym kaznodzieją, który wprowadzał reformy papieża Grzegorza VII na ziemiach niemieckich. Zasłynął też jako arcybiskup Magdeburga oraz kanclerz cesarski. Założył zakon, który istnieje do dzisiaj.

Przysłowia i cytaty z imieniem Norbert

Najpopularniejsze polskie przysłowie związane z tym imieniem to: „Siej na świętego Norberta, będzie jęczmienia sterta”.

Ciekawostki na temat imienia Norbert

Od imienia Norbert pochodzi nazwa dwóch zakonów katolickich - norbertanów i norbertanek. Zostały one założone w średniowieczu, jednak do dziś prowadzą działalność apostolską w różnych częściach świata.

Według rejestru PESEL w Polsce żyje 39980 mężczyzn o tym imieniu (stan na 31 stycznia 2021 roku).

Norbert - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą Norberta jest 2. Numerologiczne dwójki to osoby zrównoważone i spokojne.

Norbert - szczęśliwy kamień

Szczęśliwy kamień Norberta to nefryt - piękny minerał o zielonej barwie.

Reklama

Norbert - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolorem Norberta jest granatowy.

Reklama
Reklama
Reklama