Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Przemysław

Przemysław wzbudza zaufanie. I nie jest to złudne - można na niego zawsze liczyć, zrobi wszystko, żeby dotrzymać danego słowa. Przemysław jest też osobą, do której można zwrócić się o radę. Czerpie on dużą satysfakcję z tego, że może komuś wskazać sposób postępowania, i zauważa, że bliscy i przyjaciele korzystają z jego rad. Jest dość spokojnym człowiekiem, rzadko wpada w gniew, a wyprowadzić z równowagi może go tylko ludzka głupota.

Przemysław - pochodzenie

Imię Przemysław jest pochodzenia starosłowiańskiego. Powstało jako zmieniona forma imienia Przemysł, które oznacza osobę przemyślną, czyli sprytną i bystrą. Po raz pierwszy odnotowano je w Polsce w 1212 roku w formie Premizlaus.

Zdrobnienia imienia Przemysław

Przemek to najpopularniejsze zdrobnienie tego imienia. Przemo, Przemuś i Przemcio są również dość często stosowane. Bardziej oryginalnie do Przemka zwracać się można per Przemysławek, Przemysławcio czy Przem. Co ciekawe, dopuszczalne są też zdrobnienia, które Przemysław łączy z innym imieniem, czyli Sławek, Sławciu, Sławcio.

Imieniny Przemysława

Przemysławowie najczęściej obchodzą imieniny 13 kwietnia. Świętować mogą również 4 września.

Zobacz także

Imię Przemysław dla dziecka

We wczesnej młodości Przemek skupiony jest bardzo na celu, który chce osiągnąć, dlatego często uchodzi za dziecko zamknięte w sobie, nieco wycofane. Przemysław w młodości jest cierpliwy i gotowy do pomocy bliskim.

W 2020 roku 370 chłopców otrzymało imię Przemysław. Łącznie w Polsce mieszkało wówczas 166,5 tysiąca Przemysławów.

Przemysław - edukacja

Sumienność i staranność Przemysława to zalety szczególnie istotne w czasie nauki. Co ważne, będzie dobrze współpracował z grupą i szybko stanie się liderem w trakcie realizacji zadań zespołowych. Jego radosne podejście do życia i poczucie humoru zapewniają mu dużą popularność wśród rówieśników.

Przemysław - rodzina i miłość

Kiedy Przemysław spotka swoją wymarzoną partnerkę, otoczy ją miłością i opieką. Z drugiej strony będzie od niej potrzebował wsparcia w codziennym życiu, ponieważ sam dość słabo radzi sobie z gospodarowaniem domem i zarządzaniem finansami.

Przemysław jest stały w uczuciach, nie w głowie mu romanse. Kiedy zwiąże się ze swoją wybranką, może być ona spokojna o jego wierność.

Przemysław - predyspozycje zawodowe

Przemysław nie lubi pracy monotonnej, wymagającej przywiązania do jednego miejsca. Jego wymarzona praca powinna być związana z częstymi podróżami. Do pracy podchodzi bardzo poważnie i sumiennie wykonuje wszystkie powierzone mu obowiązki. Jego inteligencja i spryt pozwalają wybrnąć z najtrudniejszych sytuacji. Odpowiednim dla niego zawodem może być rzecznik prasowy czy przedstawiciel dużej firmy.

Znani Przemysławowie

W związku z popularnością tego imienia w Polsce jest wielu znanych Przemysławów. Spora grupa związana jest ze światem sportu. Przemysław Saleta to były mistrz świata w kick-boxingu, a także zawodowy pięściarz. Obecnie jest komentatorem sportowym. Jego kolegą po fachu w dziedzinie opisywania wydarzeń sportowych jest Przemysław Babiarz. Przemysław Mazur to wielokrotny mistrz Polski, a także czołowy kierowca świata w rajdach WRC. Przemysław Miarczyński zdobył kilka medali mistrzostw świata w żeglarskie oraz brązowy medal Igrzysk Olimpijskich.

Ze świata kultury i rozrywki wymienić trzeba na pewno Przemysława Gintrowskiego, który był kompozytorem i pieśniarzem. Współtworzył utwór Mury, który stał się nieformalnym hymnem Solidarności. Wśród znanych aktorów wskazać trzeba Przemysława Bluszcza czy Przemysława Sadowskiego.

Przemysław w innych językach

W języku angielskim imię to zapisuje się Premysl, natomiast w Hiszpanii i we Włoszech Premislao. W Czechach mieszka Přemysl, a na Słowacji Premyslav.

Przemysław - patroni

Brak.

Przysłowia i cytaty z imieniem Przemysław

Brak.

Ciekawostki na temat imienia Przemysław

Według legendy książę Przemysław wybrał się pewnego dnia na polowanie. W miejscu, w którym upolował niedźwiedzia, założył osadę i nadał jej herb z niedźwiedziem oraz nazwę Przemyśl. Dziś miasto to liczy ponad 60 tysięcy mieszkańców.

Przemysław - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą Przemysława jest pięć. Numerologiczna piątka to osoba bardzo dynamiczna, lubiąca zmianę oraz podróże. Jest też pozytywnie nastawiona do życia i do innych ludzi. Osoby spod piątki są bardzo inteligentne, pomysłowe i błyskotliwe, gotowe na podjęcie ryzyka, aby dotrzeć do celu.

Przemysław - szczęśliwy kamień

Topaz, kamień szczęśliwy dla Przemysława, wspiera asertywność osoby z nim związanej, a także intuicję. Pozwala zachować wewnętrzną równowagę i chroni przed negatywną energią. Pomaga w przełamywaniu problemów i trudności, które osoba związana z tym kamieniem może napotkać na swojej drodze.

Reklama

Przemysław - szczęśliwy kolor

Kolor seledynowy to symbol nadziei, szczęścia i powodzenia w życiu, a także opieki i bezpieczeństwa. Inspiruje do dokonywania zmian i rozwoju. Seledynowy stwarza też odpowiedni klimat do podejmowania ważnych decyzji życiowych. Kolor ten ma również walory wyciszające i uspokajające.

Reklama
Reklama
Reklama