Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Radosław

Radosław jest wesołym, radosnym i towarzyskim mężczyzną. Wnosi wiele szczęścia i optymizmu wszędzie tam, gdzie się pojawi. Ma w sobie wiele uroku osobistego, który zresztą potrafi skutecznie wykorzystać. Już jako dziecko uwielbia wzbudzać zainteresowanie i ciekawość wśród rówieśników czy nauczycieli. Radek ma również wiele ciekawych talentów, które chętnie pielęgnuje i rozwija. Nie znosi rutyny oraz nudy, dlatego od najmłodszych lat jest w ciągłym ruchu. Uwielbia dużo mówić i bardzo chętnie przyjmuje komplementy. Nie należy do zbyt skromnych oraz skrytych osób, nigdy nie kryje swych emocji i prawdziwych uczuć.

Radosław - pochodzenie imienia

Radosław to słowiańskie imię męskie, które powstało z połączenia członów Rado-, oznaczającego „dbać o coś”, „cieszyć się” „być zadowolonym”, „chętnym”, „radzić”, „troszczyć się”, „radzić”, „udzielać rady”, oraz -sław, które wskazuje na „sławę”. Żeńskimi odpowiednikami tego imienia są: Radosława, Redsława i Radsława. Zgodnie z rankingiem PESEL imię to nosi ponad 104 tysiące mężczyzn w Polsce. Taki wynik zapewnił Radosławowi 63. miejsce wśród najczęściej wybieranych imion męskich.

Zdrobnienia imienia Radosław

Najpopularniejsze zdrobnienia tego imienia to: Radek, Radziu, Radzio, Radosławek, Radosławuś, Radosławuń, Radko, Sławek, Sławko, Sławcio i Sławek.

Imieniny Radosława

Imieniny Radosława przypadają 12 lutego, 1 marca, 2 marca, 8 kwietnia oraz 8 września.

Zobacz także

Imię Radosław dla dziecka

Radosław to energiczne, otwarte i ruchliwe dziecko. Uwielbia towarzystwo rówieśników, choć nie stroni też od dzieci starszych. Radek jest asertywny, pewny siebie i niezwykle ambitny, aby spełniać marzenia. Nie boi się ryzyka i zrobi wszystko, żeby tylko się nie nudzić!

Radosław - edukacja

Radek jest uzdolnionym i utalentowanym dzieckiem, dlatego nauka nie sprawia mu większych problemów. Na każdym etapie edukacji radzi sobie świetnie i jest zawsze dobrze przygotowany do zajęć.

Radosław - rodzina i miłość

Radek jest czarujący, atrakcyjny i ambitny. Wzbudza wielkie zainteresowanie wśród kobiet i uwielbia z nimi flirtować. Poszukuje partnerki rozrywkowej, atrakcyjnej i pełnej energii. Czuje się doskonale w towarzystwie ekstrawertyczek, ale nie unika pań skrytych, cichych czy skromnych. U kobiet ceni sobie urok osobisty i błysk w oku, a także chęć rozwijania wspólnych pasji. Radek to prawdziwy marzyciel i romantyk, którego życiowym celem jest założenie dużej, szczęśliwej i wspierającej się rodziny.

Radosław - predyspozycje zawodowe

Radek sprawdza się idealnie w zawodach, które wymagają kontaktu z innymi ludźmi. Będzie doskonałym przedstawicielem handlowym, prawnikiem, urzędnikiem, dziennikarzem, aktorem, nauczycielem, psychologiem czy lekarzem. Ceni sobie pracę kreatywną, twórczą i ciekawą. Sprawdza się na stanowisku szefa, ponieważ doskonale wie, jak rozwiązać każdy problem.

Znane osoby o imieniu Radosław

Znane osoby o tym imieniu to m.in.:

 • Radosław Sikorski: polityk;
 • Radosław Majdan: bramkarz;
 • Radosław Jan Bielecki: kabareciarz;
 • Radosław Brzózka: dziennikarz;
 • Radosław Kałużny: piłkarz;
 • Radosław Liszewski: piosenkarz, wokalista zespołu Weekend;
 • Radosław Pazura: aktor.

Radosław w innych językach

Radosław w innych językach to:

 • język białoruski: Radolsaù;
 • język bułgarski: Radoslav;
 • język czeski: Radoslav, Radslav, Radek;
 • język francuski: Radoslav;
 • język hiszpański: Radoslao;
 • język litewski: Radoslavas;
 • język macedoński: Radoslav;
 • język łaciński: Radoslaus;
 • język rosyjski: Radoslav;
 • język rumuński: Rădăslăv;
 • język serbski: Radislav;
 • język słowacki: Radislav, Radoslav;
 • język ukraiński: Radoslav;
 • język węgierski: Radiszló, Radoszláv.

Patroni imienia Radosław

Brak jest informacji na temat świętego lub błogosławionego o imieniu Radosław.

Przysłowia i cytaty z imieniem Radosław

Brak jest przysłów związanych z imieniem Radosław. Pojawiło się ono jednak w piosence Blades zespołu Natural Dread Killaz:

Brak autorytetów i tradycji upadek,

co zbudował Radosław, burzy mały Radek…

Ciekawostki o imieniu Radosław

Od imienia Radosław wywodzą się takie nazwiska, jak: Racławicki, Radosławski czy Radosławicz.

Radosław - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą imienia Radosław jest 3. Głównym celem osób spod numerologicznej trójki jest komunikacja. Rozmowa z ludźmi stanowi nie tylko narzędzie w ich zawodzie, ale również klucz do spełnienia i szczęścia. Osoby spod liczby 3 są świetnymi mówcami i doskonałymi przyjaciółmi. Warto powierzyć im swój sekret, a także podzielić się problemem, ponieważ zawsze służą świetną radą i wskazówką.

Radosław - szczęśliwy kamień

Szczęśliwym kamieniem Radka jest jaspis. To kamień osób energicznych, witalnych i pozytywnie nastawionych do życia. Jaspis ma świetny wpływ na kontakty międzyludzkie oraz życiową harmonię. Przypisuje się mu właściwości uspokajające, oczyszczające i antystresowe.

Reklama

Radosław - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolorem Radosława jest pomarańczowy. To kolor pobudzający, równoważący i wzmacniający. Symbolizuje radość, optymizm i spontaniczność. Pozwala osiągnąć równowagę psychiczną, przywraca pozytywne myśli i wzmacnia poczucie własnej wartości w stresujących sytuacjach.

Reklama
Reklama
Reklama