Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Robert

Robert odznacza się dużą pomysłowością, dlatego w jego towarzystwie nie ma miejsca na nudę. Uwielbia poznawać nowe rzeczy, jest bardzo aktywny i zawsze stara się brać z życia to, co najlepsze. Ma też wiele pasji, na których realizację poświęca wiele czasu. Jednocześnie bywa nadpobudliwy i ma tendencje do wybuchowości. Lubi dominować i zazwyczaj źle znosi osoby, które tak jak on mają wyjątkowo silny charakter.

Robert - pochodzenie

Imię Robert wywodzi się z jednego z języków germańskich. Pochodzi od używanego przed wiekami imienia Hrodebert. Składają się na nie dwa słowa: hroth (sława) oraz beraht (jasny, lśniący). Imię Robert oznacza więc kogoś sławnego. Może być tłumaczone jako „ten, który błyszczy sławą”, „ten, który żyje w blasku chwały”, a według niektórych źródeł jako „ten, który oświeca noce”.

W Polsce omawiane imię można znaleźć już w zapisach z XII wieku. Miało wówczas łacińską formę Rubertus. Inne dawne warianty tego imienia, to m.in. Ruprecht, Rupert i Rodebert.

Zdrobnienia imienia Robert

Imię Robert jest uniwersalne - dobrze brzmi używane w odniesieniu zarówno do dzieci, jak i do dorosłych. Jeśli chce się mu nadać bardziej pieszczotliwe i miękkie brzmienie, można oczywiście je zdrobnić. Istnieje wiele różnorodnych spieszczeń. Najpopularniejsze z nich to: Robcio, Robuś i Robercik. Inne zdrobnienia to m.in.: Robek, Robunio, Robik, Robulek, Bercik czy Bobek.

Zobacz także

Imieniny Roberta

Robert może obchodzić imieniny w kilku terminach. Najczęściej wybieraną datą jest 17 września - w dniu tym wspomina się jednego z jego patronów, czyli św. Roberta Bellarmina. Inne dni, w których Robert może świętować imieniny, to:

 • 21 lutego,
 • 27 marca,
 • 17 kwietnia,
 • 29 kwietnia,
 • 13 maja,
 • 15 maja,
 • 7 czerwca,
 • 18 lipca,
 • 1 listopada.

Łącznie imieniny Roberta wypadają aż 10 razy w roku.

Imię Robert dla dziecka

Imię Robert to bardzo dobry wybór dla dziecka. Jest ono proste i krótkie, a także uniwersalne, ponieważ występuje w wielu językach obcych i zawsze ma przy tym dość zbliżoną do polskiej formę. Łatwo je także spieścić. Należy przy tym pamiętać, że jest dość popularne, choć niekoniecznie wśród najnowszych roczników. Według rejestru PESEL na pierwsze imię nadano je aż 285198 osób (stan na 31.01.2021 rok). W 2020 roku otrzymało je jednak zaledwie 402 chłopców.

Robert - edukacja

Robert to bardzo żywiołowe dziecko, dlatego wszędzie go pełno. Jednocześnie najczęściej jest pilnym uczniem, który sumiennie przykłada się do nauki i stara się nie zawieść oczekiwań najbliższego otoczenia. Lubi się uczyć, zwłaszcza rzeczy, które są dla niego interesujące - wówczas zgłębia dany temat z dużą przyjemnością. Jeśli znajdzie pasję, będzie rozwijał się w jej kierunku.

Robert - rodzina i miłość

Robert pragnie być kochany i chce dostawać deklaracje miłości. Generalnie ma powodzenie u płci przeciwnej, choć w relacjach z kobietami czasami bywa dość nieśmiały. Jeśli jednak znajdzie odpowiednią partnerkę (najlepiej czułą i opiekuńczą), potrafi się przed nią otworzyć. Jest tradycjonalistą, dlatego też bez problemu stworzy kochający i trwały związek. Będzie zarówno dobrym mężem, jak i ojcem. Wobec rodziny zawsze wykazuje się bowiem lojalnością i chęcią pomocy, a także otacza ją dużą troską.

Robert - predyspozycje zawodowe

Mężczyzna o imieniu Robert jest najczęściej zdeterminowany i dobrze wie, czego chce. Zdaje sobie przy tym sprawę, jakie są jego mocne i słabe strony. Pomaga mu to w życiu zawodowym. W pracy stara się być odpowiedzialny i skrupulatny - powierzane mu obowiązki zawsze wykonuje z najwyższą dokładnością. Zależy mu bowiem na osiągnięciu sukcesu zawodowego. Najczęściej specjalizuje się w konkretnych, a przy tym dość wąskich, zagadnieniach. Uważa się, że Robert dobrze odnajdzie się m.in. w profesji ekonomisty, filmowca i radcy prawnego. Ze względu na jego pozytywne cechy pracodawcy szanują go w każdym zawodzie.

Znani Robertowie

Imię Robert nosi wielu znanych ludzi - zarówno w kraju, jak i na całym świecie. W Polsce do jego najsławniejszych posiadaczy należą bez wątpienia piłkarz Robert Lewandowski, kucharz Robert Makłowicz, chodziarz Robert Korzeniowski oraz polityk Robert Biedroń. Inne znane osoby to m.in.

 • Robert de Niro - amerykański aktor,
 • Robert Gawliński - muzyk,
 • Robert Downey Jr - amerykański aktor,
 • Bob Dylan (czyli Robert Zimmerman) - amerykański muzyk,
 • Robert Schumann - niemiecki kompozytor,
 • Robert Redford - amerykański aktor,
 • Robert Mateja - skoczek narciarski,
 • Robert Burneika - kulturysta,
 • Robert Kubica - kierowca formuły 1,
 • Robert Górski - satyryk i kabareciarz,
 • Robert Gonera - aktor.

Robert w innych językach

Imię Robert występuje w wielu językach. W takiej samej formie używa się go m.in. po angielsku, niemiecku, francusku, szwedzku, czesku, duńsku i niderlandzku. Inne obcojęzyczne odmiany tego imienia to m.in.:

 • Roberto - j. hiszpański, włoski i portugalski,
 • Robertas - j. litewski,
 • Robertson - j. łotewski,
 • Роберт - j. rosyjski,
 • Roope - j. fiński.

Patroni imienia Robert

Imię Robert ma kilku patronów. Najsłynniejszym z nich jest św. Robert Bellarmin, czyli doktor Kościoła, jezuita i inkwizytor, żyjący w XVI i XVII wieku. Został kanonizowany 29 czerwca 1930 roku. Dziś wspomina się go 17 września. Oprócz tego patronami imienia Robert są: św. Robert z Molesme (założyciel zakonu cystersów oraz reformator zakonny), św. Rupert z Salzburga (biskup misyjny terenów Nadrenii oraz pierwszy biskup powołany w Salzburgu, uważany również za osobę, która założyła miasto) oraz św. Rupert z Bingen (książę niemiecki).

Przysłowia i cytaty z imieniem Robert

Robert to imię, z którym nie wiążą się żadne przysłowia. Zawiera je jednak jeden popularny aforyzm: „Tylko dziewczyna słodka jak miód Roberta zwali z nóg”.

Ciekawostki o imieniu Robert

Od imienia Robert pochodzi kilka nazwisk, m.in. Robertowski i Roberski. Ma ono także swój żeński odpowiednik. Jest nim Roberta.

Co ciekawe, formy omawianego imienia nosi wiele postaci fikcyjnych. Do najbardziej znanych z nich należą Robin Hood oraz Robinson Crusoe.

Robert - szczęśliwa liczba

Uważa się, że szczęśliwą liczbą Roberta jest 6. Według numerologii symbolizowane przez nią osoby są bardzo wyważone i poukładane, a przy tym niezwykle opiekuńcze. Aktywnie działają dla innych i wykazują duże przywiązanie do rodziny.

Robert - szczęśliwy kamień

Szczęście Robertowi może przynieść rubin. Symbolika tego kamienia szlachetnego związana jest z płomiennymi uczuciami oraz władzą. Według wierzeń ma on moc dodawania pozytywnej energii oraz chronienia przed przeciwnościami losu. Jeśli Robert potraktuje go jako talizman, rubin może dobrze wpłynąć na jego witalność.

Reklama

Robert - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolorem Roberta jest malinowy. Barwa ta stanowi uosobienie miłości i dynamiki działania. Może także kojarzyć się z namiętnością oraz rozpalaniem zmysłów.

Reklama
Reklama
Reklama