Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Sławomir

Sławomir jest uprzejmy, pomysłowy i opanowany. To osoba otwarta na nowe znajomości, dlatego wolne wieczory często poświęca na spotkania towarzyskie. Sławek jest nie tylko świetnym rozmówcą, lecz także genialnym negocjatorem i doradcą. Doskonale odnajduje się na stanowisku dyplomaty, mediatora czy psychologa. Sprawdza się w zawodach, które wymagają „wejścia w buty” innej osoby. Sławek jest sumienny i odpowiedzialny, a dzięki swojej intuicji zawsze podejmuje właściwe decyzje. Nie jest jednak zbyt asertywny, przez co nie każdy wie, co Sławomir czuje w głębi serca.

Sławomir - pochodzenie

Sławomir to staropolskie imię słowiańskie. Stanowi połączenie dwóch wyrazów: Sławo, które oznacza „sławić, sława”, oraz mir, czyli „spokój, pokój, świat, dobro”. Prawdopodobnie jest zmodyfikowanym imieniem Mirosław. Sławomir to ten, którego sławiono za wprowadzanie spokoju i porządku. To imię można znaleźć w polskich zapisach z XII wieku, gdzie pojawia się jako Sławosz (w 1136 roku) oraz Sławomir (od 1155 roku).

Zdrobnienia imienia Sławomir

Do najpopularniejszych zdrobnień imienia Sławomir należą: Sławek, Sławuś, Sławko, Sławcio, Sławomirek, Salvi, Sławo, Sławuniek, Sławuń, Sławunio oraz Sławusio. Niektórzy używają też zdrobnienia Mirek, Miruś lub Mireczek.

Imieniny Sławomira

Imieniny Sławomira przypadają na: 2 kwietnia, 17 maja, 2 października, 5 listopada oraz 23 grudnia. Najpopularniejszą datą wybieraną na świętowanie jest jednak 17 maja lub 5 listopada.

Zobacz także

Imię Sławomir dla dziecka

Dziecko o imieniu Sławomir jest niezwykle sympatyczne, urocze i bardzo grzeczne. Niestety ma problem z mówieniem tego, co myśli, z obawy, że zrani czyjeś uczucia. Z tego względu warto go zachęcać do większej otwartości i szczerości. Sławek jest zawsze chętny do zabawy z innymi dziećmi i bardzo lubi towarzystwo swoich rówieśników. Od swoich rodziców wymaga czułości i przytulania, a także dużego wsparcia.

Sławomir - edukacja

Sławomir jest bezproblemowym dzieckiem, które skupia się na swoich obowiązkach i zadaniach. Ma świetny słuch, zdolności artystyczne, a przy tym analityczny umysł. Jest sumienny i cierpliwy, a w dodatku bardzo odpowiedzialny. Jeśli tylko zawalczy o swoje - otrzyma należyte nagrody i zaszczyty.

Sławomir - rodzina i miłość

Sławek jest doskonałym słuchaczem, ale ma problem z okazywaniem własnych uczuć. Problemy innych stawia na pierwszym miejscu, a szczęście bliskich mu osób jest ważniejsze od jego własnego. Sławomir to czuły, dobry, wierny i bardzo oddany partner. Nie jest zbyt wylewny, a swoje problemy trzyma głęboko w sobie. Od partnerki oczekuje przede wszystkim zrozumienia, bliskości i lojalności. Tworzy świetny związek z numerologiczną dwójką, która doskonale zna jego potrzeby. Wybrankę serca darzy głębokim i szczerym uczuciem.

Sławomir jest nie tylko dobrym partnerem, lecz także świetnym ojcem. Słucha potrzeb swoich pociech i stara się rozwiązać każdy ich problem. Uczynienie ich szczęśliwymi stanowi jeden z największych celów Sławka.

Sławomir - predyspozycje zawodowe

Sławomir ma szczególne predyspozycje do zawodów artystycznych, jak również wymagających kreatywnego i logicznego myślenia. Do swoich obowiązków zawsze podchodzi z dużym skupieniem i bardzo często pracuje więcej, niż powinien. Sławomir realizuje się zarówno jako kurator muzealny, jak i lekarz. Jest też dobrym tłumaczem, prawnikiem lub specjalistą od marketingu internetowego. Sprawdzi się jako osoba pośrednicząca lub negocjująca warunki w firmach. Jak nikt inny rozwiązuje i łagodzi konflikty, wprowadza ład i harmonię. Jest nie tylko świetnym pracownikiem, lecz także bardzo dobrym szefem. To spokojna i stabilna osoba - tego samego oczekuje od swojego stanowiska. Bardzo dużą rolę w jego życiu odgrywa rozwój duchowy, szukając więc własnej drogi, nie skupia się na osiąganiu sukcesów, tylko na pomocy innym. Sławomir jest genialnym słuchaczem, dlatego wiele osób ma w nim oparcie.

Znane osoby o imieniu Sławomir

Sławek to popularne imię polskie, które nosi wielu znanych pisarzy, aktorów czy operatorów filmowych. Należą do nich m.in.: Sławomir Idziak, Sławomir Shuty czy Sławomir Mrożek. Tak na imię ma też popularny polski piłkarz Sławomir Peszko oraz piłkarz ręczny Sławomir Szmal. Nie sposób nie wspomnieć o aktorach: Sławomirze Orzechowskim, Sławomirze Pacek czy Sławomirze Zapale.

Sławomir w innych językach

Imię Sławomir występuje też w innych językach:

  • Slavomyras - j. litewski;
  • Slavomirus - j. łaciński;
  • Slavomir - j. czeski, słowacki, niemiecki.

Patroni imienia Sławomir

Brak informacji na temat patronów imienia Sławomir.

Przysłowia i cytaty z imieniem Sławomir

Imię to nie występuje w przysłowiach, ale znajdziemy je m.in. w utworze „Miłość w Zakopanem” Sławomira:

„Choć na parkiecie tłum, tu dzisiaj oprócz nas nikogo nie ma (nie ma nas, nie ma nas)!

Cześć tu Sławomir, a w mych ramionach Magdalena!”

Ciekawostki o imieniu Sławomir

Według niektórych źródeł imię Sławomir powstało w wyniku przestawienia imienia Mirosław (lub na odwrót)! Najpopularniejsze było w latach 60. i 70. XX wieku. Nadano je wtedy około 140000 dzieci. W rankingu najpopularniejszych imion dla chłopców w latach 2017-2018, imię Sławomir znalazło się na 137. miejscu. W latach 2019-2020 otrzymało je już tylko 37 chłopców, przez co w rankingu imion zajęło miejsce 186.

Od imienia Sławomir utworzono całkiem sporo nazwisk! Należą do nich: Sławko, Sławoj, Sławomirski, Sławek, Sławik, Sław, Sławecki, Sławikowski, Sławin, Sławiński, Sławkowski, Sławoszewski, Sławski i Sławuszewski.

Co więcej, od tego imienia swoje nazwy wzięły dwie miejscowości! Są to: Sławka Wielka i Sławka Mała, wsie położone w województwie warmińsko-mazurskim, w gminie Kozłowo.

Sławomir - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą Sławomira jest 2. Charakterystyczną cechą numerologicznej dwójki jest umiejętność słuchania innych i upór w rozwiązaniu ich problemów. To osoba empatyczna, kochająca, uczuciowa, ceniąca w życiu stabilność oraz spokój. Dwójka to fantastyczny partner życiowy i rodzic, który najbliższych stawia na pierwszym miejscu. Jest wartościowym dyplomatą, który umie rozwiązywać problemy innych, ale nie rozmawia z nimi o własnych. Dobre relacje z innymi są kluczem do osobistego szczęścia numerologicznej dwójki, jaką jest Sławomir.

Sławomir - szczęśliwy kamień

Szczęśliwym kamieniem Sławomira jest topaz. To doskonały wybór dla osób, które mają problem z asertywnością i wyrażaniem własnych potrzeb czy emocji. Ten kryształ dodaje energii i sprawia, że niepewny swoich umiejętności Sławek może osiągnąć zamierzone cele. To kamień idealny również dla tych, którym brakuje samodyscypliny.

Reklama

Sławomir - szczęśliwy kolor

Szczęśliwy kolor Sławomira to czysta i niewinna biel. Oznacza dobro, otwartość, pomysłowość, a także przestrzeń. Ta barwa jest identyfikowana z osobami, które chętnie nawiązują nowe znajomości. Biel potrzebuje towarzystwa innego koloru, a Sławomir… innej osoby.

Reklama
Reklama
Reklama