Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Stefan

Stefan to greckie imię, które tłumaczy się dosłownie jako „nagrodzony wieńcem zwycięstwa” lub „ukoronowany”. Noszący je mężczyzna ma dość zagadkową osobowość. Niewiele opowiada na swój temat, jednak jego liczne atuty same dają o sobie znać. Jest niezwykle ambitny i pracowity, jednak często brak mu wiary we własne możliwości. Chętnie pomaga innym, jednak sam rzadko przyjmuje pomoc.

Stefan - pochodzenie

Imię nawiązuje do greckiego słowa stefanos, czyli „korona” lub „wieniec zwycięstwa”. W przeszłości nosiły je osoby na wysokich stanowiskach, w tym królowie, papieże i biskupi. Na ziemiach polskich początkowo funkcjonowało w nieco innej formie, jako Szczepan. Obecnie to są dwa odrębne imiona.

Zdrobnienia imienia Stefan

Imię Stefan brzmi poważnie i dostojnie, dlatego w języku polskim funkcjonuje wiele zdrobnień, takich jak: Stefek, Stefcio, Stefko, Stefciu, Stefuś, Stefanek, Stefanuś.

Imieniny Stefana

W ciągu roku Stefan ma wiele okazji do świętowania - w samym tylko sierpniu jego imieniny występują w kalendarzu aż 9 razy. Daty imienin Stefana to: 3 lutego, 8 i 16 marca, 17 kwietnia, 12 czerwca, 16 lipca, 2, 3, 6, 7, 8, 15, 16, 20 oraz 26 sierpnia, 2, 7 i 18 września, 7 oraz 22 października, 10, 22 i 28 listopada, a także 11 grudnia.

Zobacz także

Imię Stefan dla dziecka

Stefan to jedno z tradycyjnych imion, które cieszą się umiarkowaną popularnością. W 2020 roku nazwano tak 475 chłopców, co dało 70. miejsce w oficjalnym zestawieniu najczęściej nadawanych imion męskich w Polsce (stan na 31 stycznia 2021 roku). W pierwszym półroczu 2021 roku Stefan awansował w rankingu na 69. miejsce - nazwano tak 231 małych Polaków.

Stefan - edukacja

Stefan to ambitny, sumienny i obowiązkowy uczeń. Zawsze starannie przygotowuje się do zajęć i nie uznaje ściągania na egzaminach. Jest wystarczająco inteligentny, aby osiągać dobre wyniki w nauce, jednak nie wierzy w swoje możliwości. Jeśli trafi na odpowiedniego mentora, pokaże, na co go stać. Jest dość skryty, więc niechętnie wypowiada się publicznie, jednak podczas prywatnych rozmów ujawniają się wszystkie jego skrywane talenty. Po zajęciach chętnie udziela się w akcjach charytatywnych.

Stefan - rodzina i miłość

Mężczyzna o tym imieniu bardzo ceni wartości rodzinne, jednak sam późno wchodzi w stały związek. Powodem jest jego ogromna nieśmiałość wobec kobiet. Stefan nie ma przyjaciółek, więc tym bardziej trudno mu nawiązywać romantyczne relacje z płcią przeciwną. W głębi serca marzy o głębokiej, namiętnej miłości. Jeśli spotka wyjątkową kobietę, tworzy z nią harmonijną i stabilną więź na całe życie.

Stefan - predyspozycje zawodowe

Stefan jest ambitnym i uczciwym pracownikiem. Ma jednak spore trudności w integrowaniu się z zespołem. Przez współpracowników bywa odbierany jako gbur, ale zyskuje przy bliższym poznaniu. Mężczyzna o tym imieniu ma dobre pomysły, choć nie zawsze potrafi uwierzyć w ich wartość. Pracuje zgodnie z filozofią work-life balance, więc sporo czasu poświęca także na swoje zainteresowania. Najlepiej sprawdzi się w zawodach takich jak inżynier, lekarz lub nauczyciel.

Znani Stefanowie

Na kartach historii zapisało się wielu wybitnych mężczyzn o tym imieniu. Warto wspomnieć o takich osobach jak m.in.: Stefan Batory (król Polski), Stefan Czarniecki (hetman Polski), Stefan Wyszyński (prymas polski), Stefan Żeromski (polski pisarz), Stefan Friedmann (polski aktor), Stephen King (amerykański pisarz), Steven Spielberg (amerykański reżyser), Steve Tyler (amerykański wokalista) oraz Stefan Kraft (austriacki skoczek narciarski).

Stefan w innych językach

Imię Stefan występuje w wielu językach. Oto jego najpopularniejsze wersje:

  • j. angielski - Stephen, Steven;
  • j. niemiecki - Stephan, Steff;
  • j. francuski - Stéphane, Étienne;
  • j. hiszpański - Esteban;
  • j. włoski - Stefano;
  • j. rosyjski - Stjepan;
  • j. czeski - Štěpán, Štefán.

Stefan - patroni

Patronem mężczyzn o tym imieniu jest m.in. św. Stefan - pierwszy męczennik chrześcijaństwa, który został ukamienowany w I wieku. Kolejny patron to św. Stefan Młodszy, który żył w VIII wieku. Ten skromny mnich bronił kultu świętych obrazów, czym naraził się cesarzowi Konstantynowi.

Przysłowia i cytaty z imieniem Stefan

Imię Stefan pojawia się w kilku polskich przysłowiach, takich jak np.: „Za króla Batorego stało się wiele dobrego” lub „Stefan Batory dał rozumu wory”.

Ciekawostki na temat imienia Stefan

Imię Stefan cieszyło się dużą popularnością wśród starszych pokoleń. W Polsce nosi je 62175 osób, co daje 77. miejsce w zestawieniu wszystkich imion (baza PESEL, stan na 31 stycznia 2021 roku). Od Stefana wzięły się niektóre polskie nazwiska, np. Stefczyk, Stefanowicz czy Stefaniak.

Stefan - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą Stefana jest 2. Numerologiczne dwójki to osoby spokojne i zrównoważone.

Stefan - szczęśliwy kamień

Szczęśliwy kamień Stefana to rubin - klejnot o intensywnej, czerwonej barwie.

Reklama

Stefan - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolorem Stefana jest złoty.

Reklama
Reklama
Reklama