Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Alina

Alina to „ta, która zachęca do działania”. Nie chodzi wyłącznie o ruch i aktywność fizyczną, lecz przede wszystkim o różnego rodzaju inicjatywy o charakterze społecznym czy politycznym. Kobiety o tym imieniu mają zwykle jeden cel - chcą pozostawić po sobie ślad i zmienić otaczającą je rzeczywistość na lepsze. Ich misją jest poznawanie świata i szukanie odpowiedzi na pytania nurtujące ludzkość. Alina wytrwale dąży do zrealizowania swoich planów. Pragnie poszerzać horyzonty i zgłębiać tajniki nauki. Ma rozwinięty „szósty zmysł”. Jest inteligentna, błyskotliwa i pewna siebie. Wyznaje zasadę: przygód nigdy dość.

Alina - pochodzenie imienia

Imię Alina najprawdopodobniej pochodzi z języka niemieckiego. Niegdyś funkcjonowało jako skrócona forma imienia Adelajda bądź Adelina.

Zdrobnienia imienia Alina

W języku polskim występuje wiele zdrobnień imienia Alina. Do powszechnego użycia weszły formy, takie jak: Alinka, Alusia, Aleczka, Alunia, Alineczka, Alinusia, Ali, Lusia itp.

Imieniny Aliny

Imieniny Aliny wypadają dwa razy w roku - 17 czerwca oraz 16 grudnia.

Zobacz także

Imię Alina dla dziecka

Jako dziecko Alina często wystawia cierpliwość rodziców na próbę. Nie przyjmuje narzuconych zasad postępowania. Ciągle poszukuje swojej drogi, przełamuje schematy, sprawdza granice. Bywa uparta i bezkompromisowa. Trudno nakłonić ją do zmiany zdania i wyzbycia się swoich przekonań. Jednocześnie Alina jest niezwykle zdeterminowana. Jeśli postanowi, że osiągnie jakiś cel, to nie ma siły, która mogłaby ją przed tym powstrzymać (wyjątek stanowi dobro drugiego człowieka). Warto bowiem pamiętać o jednej ważnej kwestii - osoby o opisywanym imieniu nie dążą do realizacji planów „po trupach”. Choć na pierwszy rzut oka wydają się chłodne i zdystansowane, w głębi serca skrywają ogromne pokłady wrażliwości.

Alina - edukacja

Alina jest pilną i dobrą uczennicą. Sumiennie wywiązuje się ze wszystkich obowiązków szkolnych. Nie wagaruje i nie opuszcza zajęć bez ważnego powodu, a nauka zajmuje bardzo ważne miejsce w jej życiu. Warto bowiem pamiętać, że kobiety o tym imieniu stawiają na samorealizację. Chcą wiedzieć więcej i więcej. Nigdy nie mają dość. Odczuwają ciągły niedosyt wrażeń, który staje się dla nich „motorem napędowym”. Dlatego często nie poprzestają na tytule licencjata, inżyniera czy magistra i wybierają studia doktoranckie.

Alina - rodzina i miłość

W poukładanym życiu Aliny nie brakuje miejsca na miłość. Wbrew pozorom kobiety obdarzone wspomnianym imieniem są bardzo wrażliwe i uczuciowe, a zarazem lojalne. Pozostają wierne wyznawanym przez siebie zasadom do samego końca, niezależnie od okoliczności, ale niełatwo zdobyć ich względy. Wiele wymagają bowiem od swoich potencjalnych partnerów. Jaki jest zatem wymarzony mężczyzna Aliny? Kulturalny, elokwentny, zaradny, zdecydowany, opiekuńczy, a przede wszystkim ciekawy świata i ludzi.

Alina - predyspozycje zawodowe

Alina jest bardzo dobrze zorganizowana i lubi mieć ostatnie zdanie. Potrafi szybko podejmować decyzje. Stres działa na nią mobilizująco. Dlatego świetnie odnajduje się w świecie biznesu. Z powodzeniem może pełnić funkcje kierownicze albo prowadzić własną firmę, na przykład w branży turystycznej. Warto zauważyć, że kobiety o tym imieniu są też wspaniałymi artystkami. Mają rozwiniętą wyobraźnię i wyczucie stylu.

Znane Aliny

  • Alina Janowska - aktorka teatralna, filmowa i serialowa. Uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim. Zadebiutowała w „Zakazanych piosenkach”, a jej talent został szybko dostrzeżony i doceniony. Wystąpiła w kilkudziesięciu różnych produkcjach, takich jak: „Och, Karol”, „Rozmowy kontrolowane” czy „Złotopolscy”. Otrzymała szereg wyróżnień i odznaczeń, na przykład Krzyż Armii Krajowej.
  • Alina Kabajewa - rosyjska gimnastyczka. Wielokrotnie brała udział w igrzyskach olimpijskich. Ma na swoim koncie wiele medali i tytułów. Po zakończeniu kariery sportowej rozpoczęła działalność polityczną.
  • Alina Pszczółkowska - piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów. Śpiewała w kwartecie „Abba po polsku” i wielu innych zespołach muzycznych. Nagrała kilka albumów studyjnych. Współpracowała między innymi z Krzysztofem Krawczykiem, Andrzejem Kosmalą i Colinem Bassem.

Alina w innych językach

Imię Alina w takiej samej formie pojawia się między innymi w języku angielskim, hiszpańskim, rosyjskim, węgierskim, rumuńskim, niemieckim, greckim czy szwedzkim. Ulega nieznacznym modyfikacjom w Brazylii, we Francji (Aline) i na Słowacji (Alena).

Alina - patroni

Patronką kobiet obdarzonych wspomnianym imieniem jest święta Alina z Forest, belgijska męczennica, czczona zarówno przez katolików, jak i wyznawców prawosławia.

Przysłowia i cytaty z imieniem Alina

W polszczyźnie nie ma zbyt wielu przysłów z imieniem Alina. Jednym z najbardziej znanych powiedzeń jest sentencja: „Jeśli pójdziesz do Aliny, wyjdziesz blady albo siny”.

Ciekawostki na temat imienia Alina

  • W pierwszej połowie 2021 roku imię Alina nadano 66 razy.
  • Imię Alina pojawia się w piosence „Za wolność” wykonywanej między innymi przez Halinę Młynkową.

Alina - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą Aliny jest 1.

Alina - szczęśliwy kamień

Talizman Aliny to rubin.

Reklama

Alina - szczęśliwy kolor

Alinie pomyślność zwiastuje kolor żółty.

Reklama
Reklama
Reklama