Apolonia – wyjątkowe imię dla wyjątkowej osoby

Apolonia to kobieta o wysokiej inteligencji, pełna pasji, o oryginalnej osobowości. Nigdy nie jest znużona czy zniechęcona, realizując podjęte przez siebie wyzwania. Jest wspaniałą żoną i matką, a także przyjaciółką, która zawsze chętnie pomoże w potrzebie, nie oczekując za to żadnej rekompensaty. Dowiedz się więcej o tym, jakie są Apolonie.

Spis treści

Znaczenie imienia Apolonia

Apolonia jest osobą szczerą, uważa, że nawet najtrudniejsza prawda jest zdecydowanie lepsza od kłamstwa. Dlatego od Poli zawsze uzyskamy szczerą i dobrą radę. Poza tym możemy liczyć na jej bezinteresowną pomoc. Imię Apolonia jest nieco niedzisiejsze, a przy tym wyjątkowe. I taka sama jest osoba je nosząca - w czasach, gdy wszyscy pędzą, aby zdobyć jak najwięcej, Pola znajduje czas, aby się zatrzymać i pomóc innym lub spokojnie przemyśleć to, co wokół niej się dzieje.

Apolonia - pochodzenie

Apolonia to imię pochodzące z Grecji i nie jest na pewno zaskoczeniem, że wywodzi się od imienia greckiego boga Apolla. Apollina była nazwą kilku miast w Grecji, co oznacza miejsce należące do boga Apolla. Dlatego imię to w starożytnej Grecji nadawano na cześć zarówno boga, jak i wyzwoleńców, którzy wolność uzyskali w którymś z miast Apollina. Do Polski imię to dotarło już w połowie XIV wieku.

Zdrobnienia imienia Apolonia

Apolonia jest imieniem, którego posiadaczki zdecydowanie częściej korzystają ze zdrobnienia Pola niż z podstawowej formy. Kolejne spieszczenia pochodzą od pełnej wersji imienia (np. Apolonka, Apolcia czy Apolinka) lub od skróconej (Poleczka, Poluś, Polcik czy Pollona). Część zdrobnień powstało też od drugiej części imienia, np. Lońka, Lonia, Loneczka.

Imieniny Apolonii

Apolonia obchodzi imieniny tylko raz w roku - 9 lutego w dzień męczeńskiej śmierci św. Apolonii.

Imię Apolonia dla dziecka

Apolonia to imię, które powoli wraca do łask. Otrzymało je 421 dziewczynek urodzonych w 2020 roku w Polsce. W związku z tym imię zajęło 74 miejsce w rankingu najpopularniejszych imion dla dziewczynek w naszym kraju. Mała Pola jest bardzo energiczna, trudno jej usiedzieć w jednym miejscu. Poszukuje coraz to nowych pomysłów do realizacji.

Apolonia - edukacja

Apolonia od dziecka jest bardzo odpowiedzialna. Kiedy bierze się za realizację jakiegoś zadania, można być pewnym, że doprowadzi je do samego końca. Ta obowiązkowość znajduje bardzo dobre odzwierciedlenie w nauce, w której Pola nigdy nie ma większych problemów. Kiedy zdecyduje się już na określony kierunek edukacji, trzyma się go i śmiało zmierza do uzyskania jak największej wiedzy i doświadczenia w tym obszarze.

Apolonia - rodzina i miłość

W związku z tym, że Apolonia bardzo zwraca uwagę na inne osoby i jest opiekuńcza, wspaniale sprawdza się w roli matki. Jest kochająca i troskliwa, ale uczucia jej nie zaślepiają. Dzięki instynktowi i poczuciu sprawiedliwości wie, jak postępować z dziećmi, aby je dobrze wychować. Ta intuicja powoduje, że Apolonia jest również wspaniałą żoną, która z jednej strony szanuje niezależność partnera, ale też daje mu odczuć, że jest kochany.

Apolonia - predyspozycje zawodowe

Ze względu na swój charakter i dużą empatię Apolonia znakomicie odnajdzie się w zawodach związanych z pomaganiem innym, np. jako opiekunka, lekarz czy pielęgniarka. Dzięki dużej wrażliwości odpowiednie dla niej będą też zajęcia artystyczne.

Znane Apolonie

Najbardziej znane Apolonie pochodzące z Polski nie używały tego imienia w pełnym brzeniu tylko zdrobnienia. Apolonia Chałupiec urodziła się w Lipnie pod koniec XIX wieku. Kiedy rozpoczęła karierę filmową, przyjęła artystyczny pseudonim Pola Negri, pod którym odniosła wielki sukces w USA. Apolonia Raksa jako aktorka używała zdrobniałej formy Pola. Niezwykłą popularność uzyskała na przełomie lat 60. i 70. rolą sanitariuszki Marusi w serialu Czterej pancerni i pies. Poza tym stworzyła niezapomniane kreacje w produkcjach Panienka z okienka, Popioły czy Przygoda z piosenką.

Dziewczęta z Nowolipek, czy Rajska jabłoń, to jedna z najbardziej znanych powieści pisarki Apolonii Gojawiczyńskiej, która również korzystała na co dzień ze zdrobniałej formy imienia.

Apolonia w innych językach

W większości języków zapis imienia Apolonia jest bardzo zbliżony. I tak:

  • Apollonia występuje w języku angielskim, niemieckim, szwedzkim i włoskim,
  • imię Apolonia zapisuje się w ten sposób nie tylko w Polsce, ale też w Hiszpanii, Portugalii i na Słowacji,
  • Apoloniję spotkać można w Bułgarii, Białorusi i Macedonii.

Apolonia - patroni

Św. Apolonia to patronka wszystkich kobiet noszących to imię. Poniosła męczeńską śmierć z rąk pogan w 249 roku.

Przysłowia i cytaty z imieniem Apolonia

Poróżniła nas, za jej Poli Raksy twarz każdy by się zabić dał. Bez wątpienia to najbardziej znany cytat z imieniem Apolonia, a pochodzi z utworu zespołu Perfect Autobiografia.

Każda Polonka, to dobra żonka - to jedyne szerzej znane przysłowie dotyczące Apolonii.

Ciekawostki na temat imienia Apolonia

Św. Apolonia przed śmiercią była torturowana, zmiażdżono jej szczękę i wyrwano wszystkie zęby. Na obrazach przedstawiano ją ze szczypcami do wyrywania zębów, dlatego też została patronką… stomatologów.

Oskar Kolberg, znawca polskich zwyczajów, napisał w swojej książce: We wigilię św. Apolonii, panny i męczennicy, niektórzy poszczą, żeby ta patronka od bólu zębów zachować je raczyła.

Apolonia - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą Apolonii jest 2. Symbolizuje osoby łagodne, wrażliwe, kulturalne i mądre.

Apolonia - szczęśliwy kamień

Turmalin to rzadko występujący w przyrodzie kamień, a szczególnie wyjątkowy jest turmalin czarny. Wywołuje pozytywny wpływ na poziomie duchowym, emocjonalnym i umysłowym.

Apolonia - szczęśliwy kolor

Ludzie, dla których szczęśliwym kolorem jest pomarańczowy, są aktywni, energiczni i dobrze zorganizowani. Takie wydają się też Apolonie.

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie

Redakcja poleca

REKLAMA