Beatrycze – pochodzenie i znaczenie imienia.

Beatrycze to wyjątkowe imię, którego początki sięgają starożytnego Rzymu. Z Włoch przeniosło się ono do Francji, a następnie do Wielkiej Brytanii. Imię to od zawsze było popularne w kręgach królewskich. Nosiły je księżne, księżniczki i królowe. Do dzisiaj nazywane są tak koronowane głowy, np. Wielkiej Brytanii. W Polsce imię jest rzadkie. Oznacza osobę zadowoloną, szczęśliwą, otwartą na świat.

Spis treści

Znaczenie imienia Beatrycze

Wyjątkowość imienia Beatrycze polega na połączeniu w nim wielu znaczeń. Wywodzi się ono z języka łacińskiego, gdzie powstało z połączenia dwóch słów: beatus i viatrix. Pierwszy człon znaczy tyle, co „błogosławiony, zadowolony, szczęśliwy”. Natomiast drugi stosowany jest do określania podróżnika. Biorąc pod uwagę dokładne znaczenie słów tworzących imię, Beatrycze jest osobą poszukującą, szczęśliwą, obdarzoną radością. Otwarta na świat, niesie radość, pomoc i błogosławieństwo.

Beatrycze - pochodzenie

Imię Beatrycze pochodzi ze starożytnego Rzymu. Z Włoch zawędrowało do Francji, gdzie do dzisiaj cieszy się dużą popularnością. Następnie przyjęło się w krajach anglosaskich.

Zdrobnienia imienia Beatrycze

Najpopularniejszym zdrobnieniem imienia Beatrycze jest Beata. Popularne są również inne formy, takie jak: Beatka, Beasia, Beti, Betty, Becia.

Imieniny Beatrycze

Beatrycze może obchodzić imieniny: 18 stycznia, 13 lutego, 10 marca, 29 lipca, 29 sierpnia, 1 września, 25 listopada.

Imię Beatrycze dla dziecka

Dziewczyna o imieniu Beatrycze jest osobą wrażliwą, radosną i ciekawą świata. To typ introwertyka, który nie zawsze zdradza swoje uczucia. Beatrycze ma krnąbrny charakter i często stawia na swoim. Kiedy coś nie idzie po jej myśli, reaguje buntem. Nie lubi samotności, dlatego chętnie zawiera przyjaźnie. Wolny czas lubi spędzać z bliskimi.

Beatrycze - edukacja

Beatrycze jest pilną uczennicą i z przyjemnością zdobywa wiedzę, ale tylko z wybranych przedmiotów. Lubi zajęcia kreatywne, dlatego z trudnością przychodzi jej nauka chemii, fizyki i matematyki. Doskonale czuje się natomiast na zajęciach plastycznych, na których może realizować się twórczo.

Beatrycze - rodzina i miłość

Beatrycze wierzy w miłość na całe życie i cierpliwie czego na wyjątkowego partnera. Jest wyrozumiała, ale oczekuje oddania i zaufania. Chce stworzyć ciepły, rodzinny dom z gromadką dzieci.

Beatrycze - predyspozycje zawodowe

Beatrycze spełni się w zawodach twórczych, np. jako marketingowiec, dekoratorka, florystka, architektka. Lubi pracę zespołową, ale doskonale potrafi też zorganizować czas na samodzielnym stanowisku. Ma duszę artystki, dlatego nie lubi pracy stresującej. Chce realizować się jako wolny ptak.

Znane Beatrycze

Wśród najpopularniejszych osób noszących imię Beatrycze znalazły się m.in.: Beatrycze Aragońska (królowa Węgier), Beatrycze Burbon (królowa Czech), Beatrycze Kastylijska (królowa Portugalii), Beatrycze Koburg (księżna Wielkiej Brytanii), Beatrycze Mountbatten-Windsor (księżniczka Wielkiej Brytanii), Beatrycze Luksemburska (królowa Węgier, Chorwacji i Dalmacji), Beatrycze Świdnicka (królowa Niemiec).

Beatrycze w innych językach

Imię Beatrycze w językach obcych:

  • Beatrix - j. łaciński;
  • Beatrice - j. angielski;
  • Beatriz - j. hiszpański;
  • Beatrice - j. włoski;
  • Beatrice - j. niemiecki;
  • Beatrice - j. fiński;
  • Beatrica - j. serbski;
  • Beatrix - j. szwedzki;
  • Beatrix - j. węgierski,
  • Beatrysa - j. ukraiński.

Beatrycze - patroni

Jedną z patronek imienia jest błogosławiona Beatrycze z Ornacieu, francuska zakonnica kościoła katolickiego. W wieku trzynastu lat została kartuzką klasztoru w Parmenie. Na ołtarz została wyniesiona przez papieża Piusa IX. Drugą patronką imienia jest błogosławiona Beatrycze Il d’Este, zakonnica benedyktyńska, którą na ołtarze wyniósł papież Klemens XIV. Wymieniając patronki Beatrycze, nie można zapomnieć o świętej Beatrycze z Silvy, założycielce Zakonu Niepokalanego Poczęcia. Ukazała się jej Matka Boża z Dzieciątkiem na ręku. Zakonnica została ogłoszona świętą w 1926 roku przez papieża Piusa XI.

Przysłowia i cytaty z imieniem Beatrycze

W polskim piśmiennictwie nie są znane przysłowia z imieniem Beatrycze. Liczne cytaty natomiast znajdziemy w dziełach Dantego i Krasińskiego.

Ciekawostki na temat imienia Beatrycze

Imię Beatrycze rozsławił Dante Alighieri, który stworzył wzorowaną na swojej ukochanej Beatrice Portinari fikcyjną postać, bohaterkę Boskiej komedii. Imię Beatrycze pojawiło się również w polskiej literaturze. Zygmunt Krasiński jeden z tomów poezji zatytułował Moja Beatrice.

Ciekawostką jest fakt, iż imię Beatrycze najczęściej noszone jest przez królowe i księżne.

Beatrycze - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą kobiet o imieniu Beatrycze jest 6. Numerologiczne szóstki to osoby o wrodzonej wyjątkowej dyplomacji. Prywatnie są rodzinne, radosne, romantyczne, ale też buntownicze. Szóstek nigdy nie opuszcza optymizm. Nawet w przykrych sytuacjach starają się dostrzec pozytywne strony.

Beatrycze - szczęśliwy kamień

Szczęśliwym kamieniem Beatrycze jest opal, symbol szczęścia, wiary, zaufania i oddania. Uważany jest za amulet miłości i kreatywności. Opal ma również działanie prozdrowotne - wzmacnia serce, przyspiesza metabolizm i leczy urazy.

Beatrycze - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolorem Beatrycze jest srebrny. To barwa królewska, symbolizująca oddanie, wierność, honor i rycerskość.

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie

Redakcja poleca

REKLAMA