Imię Bianka – skąd się wzięło i co oznacza?

Imię Bianka brzmi bardzo wdzięcznie i lekko, a przy tym oryginalnie. Stanowi świetny wybór dla córki, zwłaszcza jeśli rodzice nie obawiają się odejścia od tradycji. Noszącym je kobietom przypisuje się m.in. artystyczne zdolności. Co ważne, imię Bianka można łatwo zdrabniać. Występuje ono także w kilku językach, dlatego jest uniwersalne.

Spis treści

Znaczenie imienia Bianka

Bianka ma ciekawy charakter. Uważa się ją za przebojową i towarzyską. Jest promienna i radosna, a swoją pozytywną energią zaraża wszystkich wokół. Lubi przebywać z ludźmi, podróżować i otaczać się luksusem. Ma także duży dystans do siebie i świata.

Oprócz tego Biankę cechuje szybkie działanie - po prostu nie lubi marnowania czasu. Ma nieco artystyczną duszę. Nie jest zbyt przywiązana do porządku, dlatego niektórzy uznają ją za lekką bałaganiarę.

Bianka - pochodzenie

Istnieje kilka hipotez, jeśli chodzi o pochodzenie imienia Bianka. Może ono wywodzić się od francuskiego słowa blanche, które tłumaczy się jako „biała” lub „czysta”, albo od włoskiego przymiotnika bianca, którym również określa się coś białego lub jasnego. W Polsce imię to pojawiło się około XV wieku. Nieco większą popularność zdobyło dopiero w XX wieku.

Zdrobnienia imienia Bianka

Imię Bianka ma lekkie i przyjemne dla ucha brzmienie, dlatego używanie go nawet w podstawowej formie w stosunku do dzieci jest komfortowe. Można też oczywiście je zdrobnić. Najbardziej powszechne spieszczenia to: Biancia, Biania, Bianeczka, Bianuś oraz Binia.

Imieniny Bianki

Kobiety imieniem Bianka mogą obchodzić imieniny w różnych terminach. Do wyboru mają takie daty jak: 21 kwietnia, 10 sierpnia oraz 2 grudnia.

Imię Bianka dla dziecka

Bianka to dobry wybór, jeśli lubi się oryginalne i nieco obco brzmiące imiona. Dzięki temu można jeszcze bardziej wyróżnić swoją córkę. Na nadanie takiego imienia dziecku wciąż jednak decyduje się stosunkowo niewielu rodziców. W rejestrze PESEL pojawiło się ono 5922 razy (dane z 31.01.2021 roku). W samym 2020 roku otrzymało je 516 dziewczynek.

Bianka - edukacja

Bianka to inteligentna dziewczynka, które może wykazywać zdolności artystyczne. Jeśli rozwinie swoją kreatywność, na pewno na tym zyska, również w przyszłości. Bywa uparta, jednak czasami może to być jej zaletą - nie zniechęca się, tylko idzie po swoje. Jeśli trafi na odpowiednich nauczycieli, z lat szkolnych wyniesie wiele wiedzy i umiejętności.

Bianka - rodzina i miłość

W miłości Bianka bywa zatopioną w marzeniach romantyczką. Szuka prawdziwego, szczerego uczucia. Jednocześnie lubi niezależność, dlatego jej druga połówka nie może być wobec niej zaborcza ani jej ograniczać czy przytłaczać. W związku oraz w relacjach rodzinnych Bianka jest bardzo czuła i wierna, lubi też opiekować się bliskimi.

Bianka - predyspozycje zawodowe

Bianka jest przedsiębiorczą osobą. Lubi luksus, dlatego dąży do zarabiania dużych pieniędzy. Wiąże się to z ciągłym rozwojem zawodowym i wspinaniem się po kolejnych szczeblach kariery. Odpowiednie dla niej są posady kierownicze. Dobrze sprawdzi się też w roli projektantki lub osoby ze świata polityki czy show-biznesu. Oprócz tego może jej się spodobać kreatywna praca twórcza i profesje związane ze sztuką.

Znane Bianki

Imię Bianka otrzymało kilka kobiet, które dzięki swoim działaniom zyskały sławę. Wśród nich na uwagę zasługuje m.in. włoska aktorka Bianka Sartinelli, bułgarska sportsmenka Bianka Panova i amerykańska aktorka Bianca Ferguson. Warto też wspomnieć wyjątkowo barwną postać, jaką jest Bianca Jagger. Zapisała się w historii nie tylko jako aktorka, modelka i żona Micka Jaggera, lecz także aktywna działaczka społeczna i bojowniczka o prawa człowieka. Uważa się, że to m.in. dzięki niej imię Bianka zyskało popularność w USA w latach 70. i 80. XX wieku.

Bianka w innych językach

Imię Bianka ma swoje odpowiedniki w kilku językach. Jego najpopularniejsza forma to Bianca - występuje w języku angielskim, włoskim oraz niemieckim. Pozostałe warianty to m.in. Bjanka (j. bułgarski), Blanche (j. francuski) oraz Blanca (j. hiszpański).

Patroni imienia Bianka

Imię Bianka nie ma swojej odrębnej patronki. Ponieważ jednak jest powiązane z imieniem Blanka, można założyć, że patronuje mu św. Blanka Kastylijska, która w XIII wieku była królową Francji.

Przysłowia i cytaty z imieniem Bianka

Imię Bianka nigdy nie było szczególnie rozpowszechnione w Polsce. W związku z tym nie pojawia się w przysłowiach lub aforyzmach.

Ciekawostki o imieniu Bianka

Do popularyzacji imienia Bianka w języku angielskim mógł przyczynić się William Szekspir. Noszą je bowiem bohaterki jego dwóch znanych sztuk, których akcja rozgrywa się we Włoszech. Chodzi tu o komedię „Poskromienie złośnicy” oraz tragedię „Otello”.

Bianka - szczęśliwa liczba

Bianka to numerologiczna dwójka. Uważa się ją za kobietę łagodną, dobrą i odpowiedzialną. Jest także czuła, taktowna i umie odnaleźć się w różnych okolicznościach. Bywa jednak nieco leniwa i rozpieszczona. Cechuje ją też zbyt duża wrażliwość na krytykę.

Bianka - szczęśliwy kamień

Kamieniem, który może przynieść Biance szczęście, jest perła. Powinna potraktować ją jak swój amulet i nosić w formie naszyjnika, kolczyków czy bransoletki. Uważa się bowiem, że perła ma moc chronienia przed złą energią i wyzwala radość. Wnosi także do życia stabilizację i spokój.

Bianka - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolorem Bianki jest biały. Barwa ta symbolizuje nie tylko czystość, lecz także duchową odnowę.

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie