Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Bogusława

Bogusława to odważna i niezależna kobieta, która uważa, że jej życie powinno być wyjątkowe. Ma radosne usposobienie, czym zjednuje sobie ludzi. W towarzystwie słynie z oryginalnego poczucia humoru. Jest urodzonym przywódcą stada - pewna siebie i zarażająca entuzjazmem tłumy.

Bogusława - pochodzenie imienia

Bogusława to imię staropolskie. W języku słowiańskim składa się z członów Bogu-, odnoszącego się do Boga, losu albo doli, i -sława, czyli „sława, chwała”. Imię może oznaczać osobę, która sławi los, Boga, lub osobę sławną w Bogu.

Zdrobnienia imienia Bogusława

Do najczęściej stosowanych zdrobnień imienia Bogusława należą: Bogusia, Boguśka lub Bogunia. Małą dziewczynkę o tym imieniu możemy nazywać również spieszczeniami, typu: Boguchna, Boguszka, Boguś, Sława, Sławcia, Sławunia, Sławuśka, Sławka, Gunia lub Gusia.

Imieniny Bogusławy

Kobieta o imieniu Bogusława dość często jest wspominana w kalendarzu. Może świętować imieniny w dniach:

Zobacz także
 • 13 stycznia;
 • 24 lutego;
 • 20 marca;
 • 22 marca;
 • 18 kwietnia;
 • 19 maja;
 • 29 maja;
 • 1 lipca;
 • 18 sierpnia;
 • 23 września;
 • 18 grudnia.

Imię Bogusława dla dziecka

Bogusie to urokliwe, pełne energii i towarzyskie dziewczynki. Od małego zdradzają swój przywódczy charakter. Wiodą prym i nadają ton zabawom z rówieśnikami. Są jednak lubiane zarówno przez dzieci, jak i przez dorosłych. Bywają również uparte i zawsze usilnie starają się postawić na swoim. Próbują podporządkować sobie wszystkich domowników - rodzeństwo i rodziców - z różnym skutkiem.

Bogusława - edukacja

Jako uczennica Bogusława jest samodzielna i konsekwentna. Chętnie się uczy, aby zdobyć dobre stopnie i zasłużyć na pochwałę rodziców i nauczycieli. Szkoła nie sprawia jej trudności.

Bogusława - rodzina i miłość

Bogusława jest ciepłą i zaradną panią domu. Zależy jej na otwartej i serdecznej atmosferze w domu. Z radością sprząta i gotuje dla najbliższych. Dla dzieci jest dobrą, kochającą matką, która wiele poświęca, aby wychować je na dobrych ludzi. W związku dominuje i podejmuje większość decyzji, partner musi być raczej uległy, inaczej związek może okazać się dość burzliwy. Bogusława potrafi być zmysłową i namiętną kochanką o zaskakujących fantazjach.

Bogusława - predyspozycje zawodowe

Charyzmatyczna i wspierająca osoba, jaką jest Bogusława, będzie doskonałą nauczycielką. Bogusia to także urodzona opiekunka - sprawdzi się zatem w zawodach, które wymagają niesienia pomocy potrzebującym, takich jak pielęgniarka, lekarka, ratowniczka, psycholożka.

Znane Bogusławy

Imię Bogusława noszą znane polskie aktorki, takie jak: Bogusława Jantos, Bogusława Pawelec i Bogusława Schubert. Do słynnych kobiet o tym imieniu zaliczyć trzeba również pisarkę Bogusławę Latawiec, fizykochemiczkę Bogusławę Jeżowską-Trzebiatowską i mistrzynię olimpijską w wioślarstwie Bogusławę Tomasik.

Imię Bogusława w innych językach

Imię Bogusława w innych językach brzmi podobnie. W języku bułgarskim, rosyjskim, rumuńskim, białoruskim i słoweńskim występują wersje Bogoslava lub Boguslava. W języku czeskim spotkamy się z Bohuslavą, a w słowackim - z Božislavą. Natomiast w języku niemieckim Bogusława funkcjonuje jako Gottlobin.

Bogusława - patroni

Źródła nie podają żadnej świętej lub błogosławionej noszącej imię Bogusława.

Przysłowia i cytaty z imieniem Bogusława

Do znanych przysłów związanych z imieniem Bogusława zaliczyć można: „Sławna jest z tego Bogusława, że ciągle myśli o ubawach”, „Po ożenku z Bogusławą pożegnasz się z męską sławą”.

Ciekawostki na temat imienia Bogusława

Bogusława Blajfer-Weintraub, w latach 70. XX wieku żona reżysera i aktora Andrzeja Seweryna, należała do opozycji demokratycznej w okresie PRL. W trakcie wydarzeń marcowych 1968 roku, związana z grupą tzw. Komandosów, drukowała i kolportowała ulotki o treści sprzeciwiającej się interwencji państw Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. Trafiła po tym na 1,5 roku do więzienia.

Bogusława - szczęśliwa liczba

Bogusława to imienna dwójka. Kobiety, którym szczęście przynosi liczba dwa, są zrównoważone i opanowane, nawet w trudnych sytuacjach nie tracą głowy. Dwójka nie poddaje się emocjom i na chłodno szuka rozwiązania problemu. Imienne dwójki to też osoby wrażliwe, łase na komplementy i w obliczu samotności dość łatwowierne. Gdy nie czują się pewne siebie, łatwo nimi manipulować i je skrzywdzić. Duże pokłady empatii, intuicji i wrażliwości czynią z nich osoby, do których lgną pokrzywdzeni, liczący na dobre słowo i pomoc.

Bogusława - szczęśliwy kamień

Szczęśliwym kamieniem dla Bogusławy jest bursztyn. Od dawna wierzono w prozdrowotne właściwości tego minerału. Bursztyn miał bowiem leczyć z wielu chorób i przyciągać nie tylko zdrowie, ale również ogólny dobrostan i pomyślność życiową.

Reklama

Bogusława - szczęśliwy kolor

Kolorem, który sprzyja Bogusławie, jest żółty. Ta jasna, słoneczna barwa powinna znaleźć się w częściach garderoby i zagościć w aranżacji mieszkania. Żółty wpływa na Bogusławę rozweselająco i kojąco.

Reklama
Reklama
Reklama