Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Daria

Kobietom o imieniu Daria przypisuje się ambicję oraz pewność siebie, która może graniczyć wręcz z narcyzmem czy zarozumiałością. Z drugiej strony wskazuje się na to, że Darie mogą być powolne w działaniach, a także lubią urozmaicenie w życiu. Przez to wszystko mogą być odbierane jako osoby pełne wewnętrznych sprzeczności. Jeżeli kogoś dobrze poznają, otwierają się przed nim, jednak początkowo mogą sprawiać wrażenie zamkniętych w sobie i wycofanych. Wszystko przez to, że boją się konfliktów oraz bycia ośmieszonym. W sytuacjach stresowych tracą panowanie nad sobą. Kiedy już znajdą swoją drugą połówkę, oddają się jej całym sercem. Trzeba jednak pamiętać, że w życiu zarówno miłosnym, jak i zawodowym Daria nie lubi nudy, dlatego jej partner musi być dla niej oparciem, ale i osobą, która w znaczny sposób urozmaici jej życie. Również w gronie zaufanych znajomych i przyjaciół Daria jest otwarta i lubiana. Z reguły łagodna, chętnie angażuje się w pomoc innym.

Daria - pochodzenie

Daria jest imieniem pochodzenia perskiego. Wskazuje się, że jest ono odpowiednikiem męskiego imienia Dariusz. Składa się ono z dwóch wyrazów pochodzących z języka perskiego - daraya tłumaczonego jako „posiadać”, a także vahu „dobro”.

Zdrobnienia imienia Daria

Imię Daria ma wiele zdrobnień, które chętnie są wykorzystywane w czasie zwracania się do osoby o tym imieniu. Do najchętniej stosowanych zaliczają się przede wszystkim: Darcia, Dariuszka czy Darulka. Inne zdrobniałe formy tego imienia to m.in.: Darusia, Dariusia Daruchna czy Dareńka.

Imieniny Darii

W ciągu roku Daria może obchodzić imieniny w kilku dniach. Najczęściej wymienianą datą jest 25 października, kiedy to w kościele katolickim wspomina się patronkę świętą Darię, która żyła w II w. n.e. Inne dni, w których obchodzone są imieniny Darii, to: 3 kwietnia, 21 i 22 września, a także 19 grudnia.

Zobacz także

Imię Daria dla dziecka

Daria z jednej strony jest dzieckiem otwartym, z drugiej mocno skoncentrowanym na bliskich, dlatego można odnieść wrażenie, że nie odstępuje rodziców na krok. Miewa trudności z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami, szczególnie w sytuacjach, które wywołują skrępowanie.

Daria - edukacja

W szkole Daria stara się być sumienna i dokładnie wykonywać powierzone jej zadania. Jednak nie jest zbyt pilnym uczniem i może niechętnie też podchodzić do samej nauki, szczególnie gdy lekcje prowadzone są w mało atrakcyjny dla niej sposób.

Daria - rodzina i miłość

Mężczyzna, który chce zdobyć serce Darii, musi być troskliwy, pełny czułości i oddany. W innym przypadku, nawet jeśli początkowo zdobędzie jej względy, może je szybko stracić. Wybranek Darii powinien być też dla niej wsparciem w każdej dziedzinie życia. Daria nie lubi rutyny w związku, cały czas musi się w nim coś dziać. W przeciwnym razie może się z niego wycofać. Kiedy się z kimś zwiąże, otwiera się. Wcześniej jest nieco wycofana z uwagi na to, że boi się ośmieszenia w oczach innych, zarówno przyszłego wybranka, jak i ludzi z jego otoczenia.

Daria - predyspozycje zawodowe

Daria dobrze czuje się w wielu zawodach, dlatego też zmiana pracy nie stanowi dla niej problemu. Jest pewna siebie i ambitna. Jeżeli się czegoś podejmie, angażuje się w to całą sobą. Czasem jednak zdarza jej się o czymś zapomnieć, przez co nie może liczyć na częste awanse czy nagrody. W pracy niejednokrotnie jest powolna, co powoduje, że nie czuje się dobrze w zawodach, które wymagają dynamicznego działania. Jednocześnie warto podkreślić, że jej umysł jest niezwykle analityczny, działa metodycznie i systematycznie. Wiele z cech Darii powoduje, że początkowo ciężko jej znaleźć odpowiednie zajęcie, jednak kiedy już to zrobi, będzie zadowolona ze swojej pracy. Mimo że nie lubi dynamicznych zajęć, nie będzie czuła się dobrze, wykonując monotonne i jednostajne zadania.

Znane Darie

Mimo że imię Daria nie znajduje się w czołówce najpopularniejszych imion żeńskich, to zarówno w Polsce, jak i niemalże na całym świecie łatwo znaleźć znane kobiety, które je noszą. Wśród Polek o imieniu Daria można wymienić m.in.: aktorki Darię Widawską czy Darię Trafankowską, piosenkarkę Darię Zawiałow, a także sportsmenki Darię Korczyńską (lekkoatletkę) i Darię Pogorzelec (judoczkę). Spośród znanych kobiet z innych krajów o tym imieniu warto wskazać m.in.: Darię Zewinę (pływaczkę ukraińską), Darię Werbowy (modelkę kanadyjską) czy Darię Safonową (rosyjską biegaczkę na dystansie 400 m).

Daria w innych językach

Daria to imię występujące w wielu językach. Ma ono bardzo zbliżoną formę do tej, jaką znamy z języka polskiego. W innych językach Daria to:

  • Daria - j. czeski;
  • Darija - j. rosyjski;
  • Darija - j. litewski;
  • Daria - j. włoski;
  • Darka - j. słoweński;
  • Daria - j. niemiecki.

Patroni imienia Daria

Patronką imienia jest św. Daria, która wraz ze swoim małżonkiem św. Chryzantem stała się męczennicą za wiarę. Żyła pod koniec III w. n.e. Jest również uznawana za świętą przez Kościół prawosławny oraz ormiański.

Przysłowia i cytaty z imieniem Daria

Imię Daria zazwyczaj występuje w powiedzeniach o nieco zabawnym wydźwięku. Przykładem może być to zdanie: „Literatów ceni Daria, zwłaszcza zaś ich honoraria”.

Ciekawostki o imieniu Daria

W języku hiszpańskim imię to zapisujemy Darija. Pisany w ten sam sposób wyraz pospolity oznacza tam „dawać”. Inną ciekawostką może być fakt, że niektórzy językoznawcy i etymolodzy wskazują na słowiańskie pochodzenie imienia od słowa dar, jednak nie zostało to do tej pory potwierdzone.

Daria - szczęśliwa liczba

Liczbą Darii jest 6. Osoby, w których imieniu ukryta jest wibracja tej liczby, zyskują przy bliższym poznaniu. To właśnie wtedy można podziwiać ich inteligencję oraz otwartość. Są czułe i mają wrodzony, subtelny wdzięk osobisty. Są bezinteresowne w działaniach na rzecz innych. Często jednak występują w nich sprzeczne cechy, które sprawiają, że niejednokrotnie odbierane są jako osoby wewnętrznie rozdarte. Lubią duże urozmaicenie. Szukają go w życiu zarówno zawodowym, jak i prywatnym.

Daria - szczęśliwy kamień

Kamieniem przypisanym imieniu Daria jest ametyst. Ma on odganiać złe myśli, ułatwiać relaks i uzyskanie harmonii. Noszenie biżuterii z ametystem przyciąga szczęście oraz ułatwia osiąganie celów. W średniowieczu wierzono także, że ametyst noszony przez kobiety w ciąży pozwoli na urodzenie zdrowego i silnego dziecka.

Reklama

Daria - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolorem Darii jest fioletowy. Z jednej strony to kolor królewski, zarezerwowany dla najwyższych warstw społeczeństwa w różnych kulturach. Z drugiej symbolizuje mękę pańską, a w niektórych krajach jest symbolem żałoby. Kojarzy się z władzą, ale i z mistycyzmem. W otoczeniu człowieka działa kojąco, łagodzi stres i ułatwia wyciszenie się. Fiolet pomaga się także skoncentrować. Poleca się go szczególnie osobom, które mają stresujący okres w życiu oraz problemy z zasypianiem i bezsennością.

Reklama
Reklama
Reklama