Delfina – znaczenie i pochodzenie imienia, imieniny, patroni, szczęśliwy kamień

Delfina to oryginalne i rzadko nadawane małym dziewczynkom imię. W tym przypadku nietuzinkowe imię oznacza również wyjątkową osobowość, gdyż do takich właśnie należą kobiety je noszące. Delfiny to bowiem urodzone artystki, które osiągną sławę jako aktorki lub muzy artystów. Ich szczęśliwą liczbą jest sześć, a talizmanem rubin. Dowiedz się, kto jest ich opiekunem, kiedy świętują imieniny i jak pieszczotliwie można się do nich zwracać.

Spis treści

Znaczenie imienia Delfina

Delfina to pełna zapału i zdeterminowana osoba. Swoje plany zawsze doprowadza do realizacji. Wierzy w siebie i swoje marzenia. Lubi być panią samej siebie, ale też zarządzać innymi, co nie zawsze im się podoba. Nie znosi jednak sprzeciwu i najczęściej z łatwością podporządkowuje sobie innych. Delfina to też najczęściej zadbana i atrakcyjna kobieta, która lubi ładnie się ubrać, uczesać i umalować.

Delfina - pochodzenie imienia

Delfina to żeński odpowiednik imienia Delfin. Może pochodzić od greckiego słowa delphios, które oznacza „delfin”, a pierwotnie wskazywało na mieszkańca miasta Delfy. Z języka łacińskiego natomiast imię to może zostać przetłumaczone jako „pochodzący z Delf”. We Francji słowo delfin do 1830 roku było oficjalnym tytułem następcy tronu.

Zdrobnienia imienia Delfina

Do najczęściej stosowanych w przypadku małych dziewczynek zdrobnień imienia Delfina należą: Delfinka, Dela, Delka. Innymi spieszczeniami są m.in.: Delfinia, Delfusia, Fina, Finia, Finka, Finusia.

Imieniny Delfiny

Imieniny kobiet noszących imię Delfina przypadają 26 listopada i 9 grudnia.

Imię Delfina dla dziecka

Rzadko nadawane imię Delfina będzie idealne dla małej dziewczynki o niebanalnej osobowości. Noszą je pełne uroku i wesołe dzieci, które z łatwością zjednują sobie towarzystwo. Lubią dominować w zabawie i bywają uparte. Tak duży upór u małej dziewczynki może być jednocześnie godny podziw i stać się źródłem wielu problemów rodzicielskich.

Delfina - edukacja

Delfina to ambitna i inteligentna uczennica. Najczęściej uczy się dobrze, zamiast jednak nudnych przedmiotów szkolnych może wybrać rozwijanie swoich pasji. Od małego Delfina lubi rysować, śpiewać lub grać na instrumentach. Uzdolniona artystycznie, może wybrać kierunek studiów związanych ze sztuką.

Delfina - rodzina i miłość

Delfina marzy o otwartym i ciepłym domu, w którym zawsze będzie czas i miejsce dla członków rodziny i przyjaciół. Będzie dobrą matką, często nazbyt rozpieszczającą swoje dzieci. Za wszelką cenę chce je wychować na dobrych i szczęśliwych ludzi. W miłości nie skupia się na przelotnych romansach. Szuka mężczyzny pozytywnie nastawionego do życia, który będzie gotowy na założenie rodziny. Partner musi jednak zaakceptować jej dominującą osobowość - to Delfina będzie rządzić w domu.

Delfina - predyspozycje zawodowe

Delfina to kobieta o wielu talentach - doskonale spełni się zatem jako artystka. Może wybrać drogę aktorki, poetki, malarki czy muzyka. Obowiązkowa i pracowita, może jednak również szukać spełnienia w pracy w mediach, w biurze projektowym czy jako architektka.

Znane Delfiny

Do najbardziej znanych kobiet noszących imię Delfina należy przede wszystkim muza polskiego romantyzmu - Delfina Potocka. Inspirowała muzyków i poetów, m.in. miłował ją Zygmunt Krasiński, a uczył sam Fryderyk Chopin. Oprócz polskiej damy wymienić należy:

  • Delphine Chanéac - francuską modelkę i aktorkę,
  • Delphine Depardieu - francuską aktorkę,
  • Delphine Wespiser - francuską modelkę,
  • Delfinę Chaves - argentyńską aktorkę.

Imię Delfina w innych językach

Imię Delfina ma identyczną formę w języku polskim, rosyjskim, czeskim i włoskim. W języku francuskim funkcjonuje w wersji Dauphine lub Delphine, w języku angielskim - Delfine, Delphina lub Delphine, a w niemieckim - Dalfina lub Delphina.

Delfina - patroni

Patronką kobiet noszących imię Delfina jest błogosławiona Delfina de Signe. Kobieta była bardzo pobożna, a zmuszona do ślubu, złożyła wraz z równie bogobojnym mężem śluby czystości. Delfina pomagała biednym, opiekowała się chorymi, ratowała też datkami kościoły. Po śmierci została beatyfikowana przez papieża Innocentego XII w 1694 roku.

Przysłowia i cytaty z imieniem Delfina

Wiele cytatów związanych z postacią Delfiny odnajdziemy w „Listach do Delfiny Potockiej” Zygmunta Krasińskiego.

Ciekawostki na temat imienia Delfina

Delfina to nie tylko imię żeńskie, ale również nazwa wsi leżącej w województwie łódzkim.

Delfina - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą Delfiny jest sześć. Imienna szóstka ma wrodzony wdzięk, który wraz z dobrym sercem czyni z niej osobę szczególnie lubianą przez towarzystwo. Szóstka to kobieta serdeczna i pomocna. Pomocy potrzebującym udziela bez chwili wahania, nie oczekując niczego w zamian. Szóstka jest jednocześnie chaotyczna i uporządkowana - często trudno jej zrozumieć samą siebie, więc z tym większym trudem przychodzi to innym ludziom.

Delfina - szczęśliwy kamień

Szczęśliwym kamieniem Delfiny jest rubin. Ten piękny, czerwony minerał przynosi szczęście w miłości i wzmaga pożądanie. Dodatkowo właścicielowi dodaje energii i pewności siebie. Nosząca go kobieta czuje się pod jego wpływem bardziej zmysłowa i pociągająca.

Delfina - szczęśliwy kolor

Barwą, która odzwierciedla osobowość Delfiny, jest purpura. Warto, aby kobieta otaczała się purpurowymi przedmiotami w domu lub dobierała ubrania w odcieniach purpury.

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie