Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Edda

Imię Edda wyróżnia kobiety o silnym, ale złożonym charakterze. Często mają zbudowany konkretny system moralny, którego się trzymają. Niejednokrotnie cechują się rozbudowaną wyobraźnią i dobrą intuicją, co powoduje, że łatwo im odnaleźć się w różnych sytuacjach i ocenić ludzi. Są wytrwałe w swoich działaniach i chętnie pomagają innym. Zdarza im się też patrzeć na świat i na innych przez różowe okulary, przez co idealizują swoje otoczenie.

Edda - pochodzenie

Edda to imię o dość niejasnym pochodzeniu, dlatego też można spotkać się z kilkoma teoriami na jego temat. Jedna z nich mówi, że imię to wywodzi się z języka staroangielskiego lub starogermańskiego od słów ead lub od oznaczających „szczęście” i „dobrobyt”. Dodatkowo wskazuje się na połączenie z końcówką gyth lub gunt - „walka, wojna”. Co w połączeniu daje znaczenie imienia - „ta, która przynosi szczęście w walce”.

Druga z teorii każe się dopatrywać korzeni imienia w krajach nordyckich, szczególnie w języku staroislandzkim, gdzie jedne z pierwszych dokumentów piśmienniczych nazywano Eddami. Obecnie uważa się, że Edda to włoska wersja norweskiego i szwedzkiego imienia Hedda. Tutaj natomiast wskazuje się na możliwość powiązania z imieniem Hedwiga, czyli w polskiej wersji Jadwiga. Czasami etymolodzy dopatrują się powiązań z imieniem Edyta, które również wywodzi się od wyżej wspomnianych staroangielskich i starogermańskich słów i ma podobne znaczenie.

Zdrobnienia imienia Edda

Imię Edda ma zdrobnienia podobne do tych typowych dla Edyty, czyli: Edzia, Edka, Edusia, Edunia.

Zobacz także

Imieniny Eddy

Imieniny Eddy najczęściej obchodzone są 16 września. Można świętować je także 9 sierpnia.

Imię Edda dla dziecka

Mała Edda jest w ciągłym ruchu, ciężko ją nauczyć dyscypliny. Nie lubi nudy. Jednocześnie jest dzieckiem wesołym i otwartym. Lubi kontakt z rówieśnikami.

Edda - edukacja

Nauka nie jest tym, co pociąga Eddę. Lubi poznawać świat, ale na swoich zasadach. Chętnie bierze udział w projektach, które ją angażują i nie są monotonne. Często uczestniczy też w akcjach społecznych organizowanych przez szkołę.

Edda - rodzina i miłość

Edda to kobieta tajemnicza i pełna uroku osobistego, którym podbija serca mężczyzn i całego otoczenia. Jest kochliwa i często idealizuje swoich partnerów, co może powodować problemy w życiu uczuciowym i towarzyskim. Zdarza się, że daje partnerowi drugą szansę, jednak długo pamięta urazę.

Edda - predyspozycje zawodowe

Edda całym sercem angażuje się w to, co zostaje jej powierzone. Zarówno w życiu zawodowym, jak i w prywatnym nie lubi nudy. Dlatego też, wybierając zawód, kieruje się swoimi predyspozycjami i zainteresowaniami. Często słucha się intuicji i wychodzi na tym dobrze. Sprawdzi się w zawodach, w których będzie miała kontakt z ludźmi i wykaże się wyobraźnią.

Znane Eddy

Imię Edda nie jest obecnie zbyt popularne, ale na całym świecie można znaleźć znane osoby, które je noszą. Są to m.in.: Þórey Eddy Elísdóttir (islandzka lekkoatletka), Edda Ciano (córka Benita Mussoliniego) czy Edda Goering (córka Hermana Göringa).

Edda w innych językach

Edda jest włoską wersją imienia nordyckiego, która została ogólnie przyjęta w wielu krajach. Można też spotkać się z formą Hedda. Wskazuje się również na powiązania z różnymi formami imienia Edyta.

Patroni imienia Edda

W kościele katolickim nie ma świętych czy błogosławionych o imieniu Edda. Jednak z uwagi na powiązanie z imieniem Edyta, Eddy mogą szukać patronatu wśród świętych i błogosławionych Edyt, np. św. Edyty Stein.

Przysłowia i cytaty z imieniem Edda

W języku polskim nie ma przysłów czy powiedzeń, które odnosiłyby się do imienia Edda.

Ciekawostki o imieniu Edda

Imię Edda nadano planetoidzie 673. Zrobiono to w celu upamiętnienia Eddy starszej, czyli najstarszego zabytku piśmienniczego w języku islandzkim. Z kolei imię Hedda nadano planetoidzie nr 207 na cześć żony jej odkrywcy Friedricha Winnecke’go, czyli Hedwig Winnicke.

Edda - szczęśliwa liczba

Edda to numerologiczna piątka, która wyróżnia się szczerością, wytrwałością w dążeniu do celu. Jest osobą dyskretną, co powoduje, że można powierzyć jej swoje sekrety. Jest też osobą o wrażliwym sercu, która chętnie pomaga innym. Ważne decyzje może często podejmować pod wpływem chwili i emocji mimo wcześniejszego długiego rozważania wszystkich dostępnych opcji.

Edda - szczęśliwy kamień

Turkus to szczęśliwy kamień Eddy. Znany już był w starożytności. Przypisuje mu się właściwości łagodzące stres i nerwy. Medycyna naturalna ceni go z uwagi na możliwość łagodzenia bólów reumatycznych i głowy. Tradycyjnie wierzy się także, że ma on wpływ na pracę serca i może łagodzić objawy związane z chorobami gardła.

Reklama

Edda - szczęśliwy kolor

Niebieski jest szczęśliwym kolorem dla imienia Edda. Wskazuje on na osobę godną zaufania i inteligentną. Często, szczególnie jasne odcienie, kojarzone są z niewinnością i czystością. Jest to także symboliczny kolor osób uduchowionych. Z drugiej strony pobudza kreatywność, kojarzony jest także ze spokojem i przyjaźnią.

Reklama
Reklama
Reklama