Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Grażyna

Grażyna to kobieta pełna wdzięku, uroku, wewnętrznego piękna. W końcu to właśnie od słowa określającego piękno pochodzi jej imię. Jest wrażliwa na emocje innych, przez co niekiedy może być wykorzystywana. Jednak dzięki temu, że kieruje się swoją intuicją, rzadko się myli w ocenie osób ze swojego otoczenia. Często otacza ją grono oddanych przyjaciół i znajomych. Jest osobą ambitną i dokładnie wykonuje powierzone jej zadania. Dobrze czuje się zarówno w zawodach naukowych, jak i artystycznych. Często można wyczuć od niej aurę tajemniczości, szczególnie w dzieciństwie. Dla swoich bliskich jest niezwykle opiekuńcza, pełna czułości i delikatności.

Grażyna - pochodzenie

Grażyna jest ciekawym przykładem imienia, które początkowo zostało stworzone wyłącznie na potrzeby utworu literackiego przez polskiego wieszcza Adama Mickiewicza. Pochodzi od litewskiego słowa graži, czyli „piękna”.

Zdrobnienia imienia Grażyna

Powszechnie używane jest kilka popularnych zdrobnień imienia Grażyna. Do najchętniej stosowanych zalicza się takie jak: Grazia, Grażka, Grażynka, Grasia, Graga czy Gradzia.

Imieniny Grażyny

Grażyna może obchodzić swoje imieniny kilka razy do roku. Najpopularniejsze są te przypadające na 1 kwietnia. Inne dni, w które wolno świętować imieniny Grażyny, to 26 lipca i 9 września.

Zobacz także

Imię Grażyna dla dziecka

Dzieci noszące imię Grażyna są niezwykle empatyczne i wrażliwe, szczególnie na naturę i słabsze istoty. Mówi się wręcz, że mają gołębie serce. Często otaczają się aurą tajemniczości, przez co trudno je rozgryźć zarówno opiekunom, jak i towarzyszom zabaw. Warto pamiętać, o tym, że małe Grażynki łatwo zranić. Nawet wtedy, gdy są jeszcze małe, można zaobserwować zacięcie do zawodów, które będą wykonywać w przyszłości, szczególnie jeśli chodzi o kwestie artystyczne.

Grażyna - edukacja

Grażyna ambitnie podchodzi do swojej nauki. Jest sumienna i wytrwała. Nie podejmuje jednak wyzwań, które mogłyby ją przerosnąć. Może zwracać się ku przedmiotom artystycznym, w szczególności ku plastyce i muzyce. Jednocześnie widać u niej wyraźne zainteresowanie przedmiotami ścisłymi.

Grażyna - rodzina i miłość

Grażyna dobrze czuje się w towarzystwie rodziny. Swojego wybranka otacza miłością i czułością. Jest również dobrą matką i panią domu. Świetnie prowadzi dom, a wizyta u niej to czysta przyjemność. Dobrze zarządza także finansami, dzięki czemu zawsze ma oszczędności na mniejsze i większe przyjemności. Lubi też mieć wszystko odpowiednio zaplanowane, by mieć pewność, że nic nie stanie na przeszkodzie w realizacji jej planów.

Dla swoich bliskich jest gotowa do poświęceń i opiekuje się nimi. To także wierna i lojalna osoba. W miłości kieruje się intuicją. Czasem może sprawiać wrażenie dominującej w związku.

Grażyna - predyspozycje zawodowe

Grażyna to pracownik zawsze chętny do działania i pełen energii. Jest przy tym ambitna, wyróżnia się również inteligencją i intuicją. Najlepiej będzie czuła się zarówno w zawodach artystycznych, jak i wymagających naukowego zacięcia. Dobrze zna swoje umiejętności i możliwości, dlatego też nie będzie podejmować się działań, które mogłyby ją przytłoczyć i przerosnąć. Sprawdzi się w takich dziedzinach jak pedagogika, psychologia czy medycyna. Chętnie wybierane przez Grażyny zawody to także aktorka, plastyk czy dekorator wnętrz.

Znane Grażyny

Wśród znanych Grażyn znajduje się wiele mądrych i pięknych Polek, które znacznie się wyróżniają na tle innych osób. Wymienić można tutaj m.in.: wokalistkę jazzową Grażynę Auguścik, aktorkę Grażynę Szapołowską, prezenterkę telewizyjną Grażynę Torbicką czy piosenkarkę Grażynę Łobaszewską.

Grażyna w innych językach

Imię Grażyna można spotkać w języku litewskim, gdzie funkcjonuje jako Gražina. W innych językach występują imiona tworzone w ten sam sposób, czyli od przymiotników oznaczających piękno, grację czy urok. Przykładem może być włoskie imię Gratiana.

Patroni imienia Grażyna

Imię Grażyna zostało wymyślone w 1823 roku. Mimo że od tego czasu wiele osób nosiło je dumnie, wśród świętych czy błogosławionych osób Kościoła katolickiego nie zostało odnotowane.

Przysłowia i cytaty z imieniem Grażyna

Mówiąc o Grażynie, nie sposób nie zacytować fragmentu dzieła Adama Mickiewicza, który opisuje główną bohaterkę:

„Powagą zdziwi, a świeżością znęca —

Zda się, że lato oglądasz przy wiośnie,

Że kwiat młodego nie stracił rumieńca,

A razem owoc wnet pełni dorośnie.

Nie tylko licem nikt jej nie mógł sprostać [...]

Twarzą podobna i równa z postawy,

Sercem też całym wydawała męża.

Igłę, wrzeciono, niewieście zabawy

Gardząc, twardego imała oręża;

Często, myśliwa, na żmudzkim rumaku,

W szorstkim, ze skóry niedźwiedziej kirysie”.

Ciekawostki o imieniu Grażyna

W wielu językach można spotkać się z imionami tworzonymi od słów oznaczających piękno czy grację - np. angielskie Grace czy włoskie Grazia.

Imię Grażyna najpopularniejsze było w połowie ubiegłego wieku.

Grażyna - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą dla Grażyny jest 2. Osoby, którym ją przypisano, odbierane są jako zrównoważone i pełne łagodności. Dzięki temu bardzo rzadko zdarza im się tracić panowanie nad sobą. To powoduje, że łatwiej stawiają czoła trudnym wyzwaniom. Swoje decyzje starają się podejmować na trzeźwo i chłodno. Nie oceniają pochopnie innych. Lubią, kiedy wszystko, co zaplanowały, jest dopięte na ostatni guzik. Są osobami wrażliwymi, co powoduje, że niekiedy mogą być wykorzystywane przez nieuczciwe osoby (dotyczy to szczególnie wykorzystywania kobiet przez adoratorów). Numerologiczne dwójki wyróżniają się też dużą intuicją i są pełne empatii.

Grażyna - szczęśliwy kamień

Bursztyn to kamień, który będzie przynosił szczęście Grażynie. Jest on znany od tysięcy lat - jego właściwości doceniali m.in. starożytni Grecy i Egipcjanie. Powszechnie uważa się go za kamień, który przyciąga sukces. Często do dziś stosowany jest jako talizman. W medycynie naturalnej przypisuje mu się właściwości lecznicze. Wskazuje się przede wszystkim na to, że oczyszcza on organizm i pomaga w takich dolegliwościach jak np. bóle reumatyczne czy astma. Amulet z bursztynem chroni przed negatywną energią, która może znajdować się w bliskim otoczeniu osoby go noszącej.

Grażyna - szczęśliwy kolor

Szczęśliwy kolor Grażyny to koniakowy. Określenia tej barwy używa się czasem w odniesieniu do bardzo ciemnych bursztynów, które są również szczęśliwymi kamieniami dla osób o tym imieniu. Kolor koniakowy to coś pomiędzy ciemnym żółtym i jasnymi, ciepłymi odcieniami brązu. Ma on zatem cechy obu tych barw. W otoczeniu zapewnia przyjemną atmosferę, komfort i bezpieczeństwo. Oprócz tego koi nerwy i dodaje odrobiny przyjemnej energii.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama