Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Hanna

Hanna to osoba bardzo łagodna i tolerancyjna. Jej dobroć powoduje, że zawsze jest otoczona wianuszkiem oddanych przyjaciół, którym chętnie pomaga i doradza, gdy tego potrzebują. Nie lubi konfliktów. Ma wysoko rozwinięte zdolności dyplomatyczne i rewelacyjnie sprawdza się w roli mediatorki. Jest raczej nieśmiała i skryta, jednak wiele osób darzy ją ogromną sympatią, a jej obecność w towarzystwie jest mocno pożądana. Hania potrafi bowiem wprowadzić bardzo pozytywną atmosferę.

Hanna - pochodzenie

To imię pochodzi z języka hebrajskiego. Słowo Chana w dosłownym tłumaczeniu oznacza „wdzięk”, „łaskę”. Hanna to więc osoba pełna wdzięku i łaski. Etymologicznie imię związane jest z imieniem Anna. Hanna zaczęto używać samodzielnie w Polsce w XIII-XIV wieku.

Zdrobnienia imienia Hanna

Imię Hanna ma bardzo wiele ładnych zdrobnień. Najpopularniejszym z nich jest Hania. W języku polskim używa się również takich spieszczeń jak: Haneczka, Hanusia, Hanulka, Hanula, Hanuś, Haniusieńka.

Imieniny Hanny

Najpopularniejszą datą obchodzenia imienin Hanny jest 26 lipca. Wówczas w Kościele katolickim wspomina się: św. Annę i Joachima, św. Bartłomieja Capitanio, św. Jerzego Preca, św. Erasta z Koryntu. Inne dni, w które można świętować imieniny Hanny, to: 5 i 10 stycznia, 9 czerwca, 16 lipca oraz 18 października.

Zobacz także

Imię Hanna dla dziecka

Hanna to jedno z najchętniej wybieranych imion dla dziewczynek w Polsce, a zainteresowanie nim wciąż rośnie. W roku 2019 znalazło się na 5. miejscu na liście 10 najpopularniejszych imion nadawanych dziewczynkom w Polsce. W 2020 roku Hania zajęła 4. miejsce na tej samej liście. Wówczas nazwano tak 3364 dziewczynek. Popularność tego imienia nie dziwi - jest ono bardzo wdzięczne i łatwe do wymówienia. W dodatku ma wiele ładnych zdrobnień.

Hanna - edukacja

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech Hanny jest dyplomacja. Bardzo często jednak ustępuje innym, co w przyszłości może przeszkadzać jej w dążeniu do postawionych sobie celów. Tym, co pomoże Hani na etapie nauki, są z pewnością umiejętności związane z interakcjami między ludźmi. Osoba nosząca to imię szybko dostosowuje się do nowych sytuacji i chętnie współpracuje z innymi.

Hanna - rodzina i miłość

Hania należy do osób bardzo czułych i wrażliwych. Wartości rodzinne są dla niej niezwykle ważne, dlatego bardzo troszczy się o najbliższych. Uwielbia spędzać czas w zaciszu własnego domu, gdzie czuje się najbardziej komfortowo i bezpiecznie. W miłości jest oddana i czuła. Samotność nie leży w jej naturze, dlatego też zawsze otacza się ludźmi. Chętnie romansuje. Choć w towarzystwie jest raczej cicha i spokojna, wiele osób uwielbia jej obecność, ponieważ potrafi wprowadzić pozytywne wibracje do otoczenia.

Hanna - predyspozycje zawodowe

Hanna to osoba bardzo wrażliwa, zwłaszcza na ludzkie cierpienie. Chętnie podejmie się pracy, w której będzie mogła pomagać innym, także charytatywnie. To urodzona mediatorka, która jak nikt inny potrafi rozwiązywać konflikty, bez wchodzenia na bojową ścieżkę. Rewelacyjnie sprawdzi się również w pokrewnych zawodach, takich jak: specjalista od komunikacji społecznej czy osoba zajmująca się poradnictwem psychospołecznym oraz rodzinnym. Hanna najlepiej czuje się w roli wykonawcy. Wszelkie zawody, które polegają na wykorzystywaniu zdolności przywódczych, nie są dla niej.

Znane Hanny

W Polsce imię Hanna nosi bardzo wiele znanych kobiet, zarówno ze sceny artystycznej, jak i politycznej. Do najpopularniejszych z nich należą: Hanka Bielicka (artystka kabaretowa, aktorka), Hanna Gronkiewicz-Waltz (polityk, prawniczka), Hanna Lis (prezenterka telewizyjna, dziennikarka), Hanna Bakuła (pisarka, malarka, scenografka), Hanna Krall (pisarka, dziennikarka) oraz Hanna Banaszak (wokalistka jazzowa).

Hanna w innych językach

Imię Hanna w innych językach może ulegać niewielkim modyfikacjom, chociaż w języku francuskim i włoskim brzmi tak samo jak po polsku. Jego pisownia prezentuje się następująco:

  • Hannah - j. niemiecki, angielski;
  • Hana - j. hiszpański, portugalski;
  • Ганна - j. rosyjski, ukraiński.

Patroni imienia Hanna

Na kartach historii Kościoła katolickiego zapisana została błogosławiona Hanna Chrzanowska. Z zawodu była pielęgniarką, ale prężnie działała również charytatywnie, głównie w Obywatelskim Komitecie Pomocy Społecznej w Krakowie. Jej beatyfikacja odbyła się w 2018 roku w krakowskim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Uroczystość prowadził w imieniu papieża Franciszka kardynał Angelo Amato - włoski duchowny, doktor nauk teologicznych.

Przysłowia i cytaty z imieniem Hanna

  • „Święta Hanna to już jesienna panna”.
  • „Jeszcze my nie ściepli ciepłych chałaszy, a Hanka nas już zimą straszy”.
  • „Święta Hanka pasie baranka”.

Ciekawostki związane z imieniem Hanna

Imię Hanna to numerologiczna dwójka. Liczba 2 nierozerwalnie związana jest z koncepcją jin i jang. To dwie przeciwstawne siły (ogień-woda, biel-czerń, dobro-zło), które się uzupełniają, tworząc tym samym idealną harmonię. 2 symbolizuje również więzi międzyludzkie. W tarovi numerologiczne dwójki odpowiadają karcie Kapłanki. Symbolizuje ona kobietę dojrzałą, mądrą przyjaciółkę i oddaną opiekunkę. Karta wskazuje na osoby bardzo wrażliwe, cierpliwe i pełne miłości.

Hanna - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą Hanny jest 2. To cyfra osób spokojnych, wrażliwych i łagodnych. Oznacza opanowanie na wszelkich możliwych płaszczyznach życia. Ta liczba może wskazywać na relacje międzyludzkie i uzupełnianie przeciwieństw. Numerologiczne dwójki mają również wrodzoną intuicję, która pozwala im podejmować słuszne decyzje.

Hanna - szczęśliwy kamień

Kamienie, które przyniosą szczęście Hannie, to szafir i opal. Pierwszy z nich uznawany jest za talizman spokoju, przyjaźni oraz szczęścia małżeńskiego. Z tego względu szafiry są często wykorzystywane do ozdabiania pierścionków zaręczynowych. Stanowią także symbol miłości, prawdy i czystości. Opal z kolei to kamień wiary i zaufania. Przynosi szczęście i pomaga pozbyć się negatywnych myśli, sprowadza dobre sny, a także wzbogaca duchowo. To jeden z najdroższych kamieni na całym świecie, o zjawiskowej opalescencji.

Reklama

Hanna - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolorem Hanny jest biały. Barwa ta kojarzy się przede wszystkim z niewinnością i czystością. To kolor aniołów, a także apostołów. Stanowi też symbol nowego początku - nie bez przyczyny w języku polskim funkcjonuje powiedzenie: „zaczynać coś z czystą kartą”. Kolorem, który również przyniesie szczęście osobom o imieniu Hanna, jest lazurowy, nazywany też czystym niebieskim. To barwa, która wyjątkowo uspokaja i relaksuje. Kojarzy się z oceanem, niebem i słonecznymi wakacjami. Jest odcieniem niebiańskiej harmonii i spokoju.

Reklama
Reklama
Reklama