Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Jagna

Imię Jagna oznacza „czystą życzliwość”. Niekiedy bywa tłumaczone również jako „zwycięskie dobro”. Obdarzone nim kobiety to niepoprawne romantyczki. Są bardzo emocjonalne i wrażliwe, choć na pierwszy rzut oka wydają się skryte i zdystansowane. Wyznają zasadę „wszystko albo nic”. Półśrodki dla nich nie istnieją. Wkładają serce we wszystko, co robią.

Jagna - pochodzenie imienia

Najprawdopodobniej Jagna jest staropolskim zdrobnieniem imienia Agnieszka, Agata lub Jadwiga. Z biegiem czasu weszło do codziennego użycia i zaczęło funkcjonować samodzielnie.

Zdrobnienia imienia Jagna

Istnieje co najmniej kilka spieszczeń imienia Jagna. Do najczęściej stosowanych form należą zdrobnienia, takie jak: Jagienka, Jagusia, Jaguś czy Jagódka.

Imieniny Jagny

Imieniny Jagny przypadają 20 kwietnia. Tego samego dnia świętują między innymi Agnieszki, Czesławy i Bereniki.

Zobacz także

Imię Jagna dla dziecka

Z jednej strony ambitna i zdecydowana, a z drugiej niezwykle wrażliwa i empatyczna - taka właśnie jest Jagna. Jej dwoista natura daje o sobie znać już w dzieciństwie. Dziewczynki obdarzone tym imieniem potrafią wyczuć emocje innych ludzi i dostosować się do sygnałów docierających z otoczenia. Chętnie pomagają rówieśnikom, braciom, siostrom, a także rodzicom. Nie trzeba ich namawiać do sprzątania pokoju czy zabawy z młodszym rodzeństwem.

Jagna - edukacja

Jagna bardzo dobrze radzi sobie w szkole. Jest spostrzegawcza, uważna i kreatywna. Uwielbia zajęcia wymagające aktywności twórczej - lepienie z plasteliny, wycinanie, malowanie, a nawet pisanie wierszy. Angażuje się we wszystkie realizowane zadania. Daje z siebie 100%, ale nie zależy jej zbytnio na zajęciu pozycji lidera. Potrzebuje motywacji do działania. Jeśli znajdzie inspirację, nic nie powstrzyma jej w osiągnięciu wyznaczonego celu.

Jagna - rodzina i miłość

Jagna stawia najbliższych na pierwszym miejscu. To oni są dla niej największą motywacją do bycia lepszym człowiekiem, dlatego marzy o znalezieniu partnera i założeniu rodziny. Spełnia się w roli żony i matki. Ma rozwinięty instynkt opiekuńczy. Stale otacza innych troską, a wypełnianie obowiązków domowych sprawia jej prawdziwą przyjemność. Lubi czuć się potrzebna. Chce zapewnić swoim dzieciom jak najlepsze warunki do rozwoju. Wychowuje je w atmosferze spokoju, ciepła i zrozumienia. Jest w stanie wiele poświęcić dla dobra męża i pociech. Często rezygnuje z kariery zawodowej i całą swoją uwagę koncentruje na pielęgnowaniu ogniska domowego.

Jagna - predyspozycje zawodowe

Jakie są predyspozycje zawodowe Jagny? Kobieta o tym imieniu ma mnóstwo zalet i talentów. Może osiągnąć wiele sukcesów dzięki działalności artystycznej, ale bycie malarką, pisarką czy poetką nie jest jej jedynym powołaniem. Mnóstwo satysfakcji dostarczy jej również pomaganie innym - sprawowanie opieki nad osobami starszymi lub niepełnosprawnymi, nauczanie, doradzanie. Nie zależy jej na zdobywaniu bogactw i zarabianiu ogromnych pieniędzy. Dlatego często decyduje się na pracę w wolontariacie.

Znane kobiety o imieniu Jagna

  • Jagna Marczułajtis-Walczak - utytułowana snowboardzistka, wielokrotnie reprezentowała Polskę w zimowych igrzyskach olimpijskich. Triumfowała w zawodach Pucharu Świata. Ma na koncie czternaście złotych medali mistrzostw krajowych. Po zakończeniu kariery sportowej zaangażowała się w działalność polityczną. Wstąpiła w szeregi Platformy Obywatelskiej.
  • Jagna Niedzielska - znana kucharka i propagatorka idei „zero waste”. Prowadzi programy kulinarne, w których uświadamia widzom, jak racjonalnie gospodarować żywnością i nie marnować jedzenia. Na co dzień związana jest z telewizją Kuchnia+.
  • Jagna Janicka - kostiumografka i scenografka teatralna oraz filmowa. Współpracowała z wieloma reżyserami, między innymi z Jerzym Stuhrem, Magdaleną Łazarkiewicz czy Krzysztofem Zanussim.

Jagna w innych językach

Jagna to staropolskie imię. Występuje jedynie nad Wisłą.

Patronka imienia Jagna

Jak dotąd nie ma żadnej świętej ani błogosławionej Jagny. Patronkami kobiet noszących opisywane imię mogą być natomiast święte Agnieszka Rzymianka, Agata Sycylijska lub Jadwiga Królowa.

Przysłowia i cytaty z imieniem Jagna

Imię w formie Jagna nie występuje w przysłowiach czy powiedzeniach. Pojawia się w nich natomiast Jagata, wariant oddający gwarową wymowę Agaty: „Gdzie święta Jagata, bezpieczna tam chata”, „Lepsza Jagata niźli jej tata”.

Ciekawostki o imieniu Jagna

  • Imię Jagna występuje w „Chłopach” Władysława Reymonta. Nosi je główna bohaterka powieści.
  • W 2020 roku imię Jagna nadano 339 dziewczynkom.

Jagna - szczęśliwa liczba

Szczęśliwa liczba Jagny to 6. Numerologiczne „szóstki” mają niezwykle ciekawą, choć nieco skomplikowaną naturę, która łączy wiele przeciwności. Są stworzone do wyższych celów. Nie w głowie im walka o przyziemne bogactwa czy dobra materialne. Nie potrafią iść po trupach do celu. Empatyczne i współczujące, chętnie poświęcają się dla innych.

Jagna - szczęśliwy kamień

Jaki kamień przynosi Jagnie szczęście? Malachit. To talizman tych, którzy chcą służyć innym.

Reklama

Jagna - szczęśliwy kolor

Szczęśliwy kolor Jagny to szary błękit. Barwa ta reprezentuje dwoistość natury kobiet o opisywanym imieniu.

Reklama
Reklama
Reklama