Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Julia

Julia to jedno z najczęściej wybieranych imion dla dziewcząt. Nic dziwnego, noszącą je osobę cechuje empatia, wysoka kultura osobista, dobre serce i wrażliwość. Julia to kobieta ceniąca sobie przyjaźń, kontakty towarzyskie i zabawę. Kocha imprezy i spotkania z bliskimi, ale nie skupia całej swojej uwagi wyłącznie na rozrywce. Julka zalicza się do osób inteligentnych i ciekawych świata, lubiących zdobywać wiedzę i nowe doświadczenia. Ceni sobie możliwość rozwijania pasji, chętnie pomaga innym i dotrzymuje tajemnic. Jej wewnętrzne ciepło, opiekuńczość i lojalność to cechy, dzięki którym zyskuje zaufanie przyjaciół zarówno płci żeńskiej, jak i męskiej.

Julia - pochodzenie

To popularne na całym świecie imię powstało w starożytnym Rzymie jako przydomek od miana rodowego Julii. Oznacza ono piękny kwiat, różę. Jest żeńskim odpowiednikiem imienia Juliusz.

Zdrobnienia imienia Julia

Najbardziej powszechnym zdrobnieniem tego imienia jest bez wątpienia Julka. Popularne są też takie spieszczenia jak Julcia, Juluś, Jula czy Juleczka. Niektórzy preferują zagraniczne formy - np. Dżulietta, Żulietta, Jull czy… Vanilia! Popularne i lubiane są również zdrobnienia takie jak Hulia, Julaczek, Juleńka, Julijka, Julik i Julsonek.

Imieniny Julii

Julia swoje imieniny najczęściej świętuje 22 maja. Ma to związek z obchodzonym przez Kościół katolicki i prawosławny wspomnieniem świętej Julii z Korsyki. Pozostałe dni, w które można świętować imieniny Julii, to:

Zobacz także
 • 15 lutego;
 • 20 lutego;
 • 8 kwietnia;
 • 21 lipca;
 • 27 lipca;
 • 1 października;
 • 10 grudnia.

Imię Julia dla dziecka

Julia to jedno z najczęściej wybieranych dziewczęcych imion od wielu lat. Noszące je pociechy są skromne, cierpliwe i wesołe. Julka docenia dobra materialne i jest niezwykle oszczędna. Uwielbia kontakt z innymi dziećmi, mimo że bywa zamknięta w sobie. Niedostępność Julii ma jednak związek z jej pracowitością i poświęcaniem uwagi wykonywanym zadaniom.

Julia - edukacja

Julka jest uparta, zdeterminowana i rygorystyczna w stosunku do postawionych sobie celów. To również pewna siebie osoba, dzięki czemu doskonale radzi sobie na każdym etapie edukacji. Julia jest pilna, opanowana i odporna na krytykę. Wierzy w swoje możliwości i w stu procentach przykłada się do powierzonych jej obowiązków. Do zadań podchodzi z pełnym profesjonalizmem, co przekłada się na jej dalsze sukcesy zawodowe.

Julia - rodzina i miłość

Julia to bardzo towarzyska i imprezowa osoba, ale mimo wszystko ceni sobie życie rodzinne i uczuciowe. Swoim bliskim poświęca cały swój czas, zapominając niekiedy o własnych potrzebach. Chwile z najbliższymi są dla niej niezwykle istotne, dlatego bardzo dobrze czuje się w towarzystwie rodziny i partnera.

Julia - predyspozycje zawodowe

Julia to osoba, która czuje się doskonale zarówno jako gospodyni domowa, prawnik, adwokat, jak i modelka czy aktorka. Nie straszna jej praca w korporacji, banku czy miejscach związanych z finansami. Julia jest nie tylko pracowita, lecz także samodzielna i odpowiedzialna, dzięki czemu świetnie odnajduje się na różnych stanowiskach. Silna osobowość sprawia, że Julia pełni najczęściej odpowiedzialne i istotne funkcje.

Znane Julie

Julia to bardzo popularne imię żeńskie. Nic dziwnego, że jest tak chętnie wybierane w Polsce i za granicą. Wśród noszących je osób można znaleźć zarówno słynne aktorki polskie (m.in. Julia Pietrucha, Julia Wróblewska, Julia Wieniawa czy Julia Kamińska), jak i amerykańskie (m.in. Julia Roberts, Julia Jones czy Julia Stiles). Inne znane osoby o tym imieniu to np. brytyjska aktorka Julia Elizabeth Wells, polska arystokratka Julia Teresa Potocka czy rosyjska piosenkarka Julija Wołkowa.

Julia w innych językach

Imię Julia jest popularne nie tylko w Polsce. Jego odpowiednik w języku francuskim to Julie, podobnie brzmi też w języku angielskim czy norweskim. Nieco inną pisownię obserwuje się we Włoszech (Giulia lub Giulietta) oraz Rosji (Julija).

Imię Julia w innych językach:

 • Julij - j. białoruski;
 • Juli, Julij - j. bułgarski;
 • Julius, Julie - j. czeski;
 • Julius - j. duński;
 • Juula - j. estoński;
 • Julia - j. fiński;
 • Julia - j. hiszpański;
 • Julio - j. macedoński;
 • Julia - j. niemiecki;
 • Júlia - j. portugalski;
 • Iulie - j. rumuński;
 • Julija - j. ukraiński;
 • Júlia - j. węgierski.

Julia - patroni

Imię Julia nosiła św. Julia z Korsyki, która została sprzedana syryjskiemu kupcowi Euzebiuszowi. W niewoli traktowano ją z szacunkiem, do czego z całą pewnością przyczynił się jej urok osobisty. Patronem osób o tym imieniu jest również św. Julia Kim, pełna samozaparcia, silnej woli i upartości. Urodzona w Korei św. Julia Kim nie zgodziła się na wyjście za mąż. Podobnie jak święta Julia z Korsyki, aż do śmierci wytrwale broniła swojej wiary. Trzecią patronką tego imienia jest św. Julia Billiart, którą uzdrowiono po 22 latach paraliżu.

Przysłowia i cytaty z imieniem Julia

„Jaka na Julii pogoda, taką Wielkanoc poda” - to najpopularniejsze przysłowie związane z imieninami obchodzonymi 8 kwietnia.

Ciekawe są też cytaty związane z charakterem osób noszących to imię - np.: „Julia zawsze jest wierna, cierpliwa i wytrwała, chociaż w połowie z mgły jest, a tylko w połowie z ciała” lub „Gdy słyszy imię Julia, mężczyźnie serce płonie. I marzy zaraz o nocy, o księżycu I o balkonie”. Ponoć też „Julia kocha aż do grobu. Gdy ma dwóch, to kocha obu”…

Ciekawostki na temat imienia Julia

Julia to jedno z najpopularniejszych imion pojawiających się w filmach romantycznych. Przykładowo, występuje nie tylko w angielskim dramacie „Romeo i Julia”, lecz także w komedii romantycznej „Listy do Julii” czy uroczej biografii „Julie i Julia”.

Julia - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą kobiet o imieniu Julia jest 8. Numerologiczne ósemki to osoby pracowite, ambitne, silne i wyjątkowo energiczne. Oprócz tego wyróżniają się dużymi zdolnościami na różnych płaszczyznach. Przebojowa i pewna siebie ósemka jest skazana na sukces i wszelką pomyślność. Takie osoby są też odporne na porażki, które motywują je do pracy i działania.

Julia - szczęśliwy kamień

Kamienie szlachetne dobiera się nie tylko do znaku zodiaku czy numerologicznej liczby, lecz także imienia. Uważa się, że szczęśliwym kamieniem Julki jest topaz, magnetyt lub szmaragd. Jaki jest wspólny mianownik tych wszystkich kamieni? Te niezwykłe dary natury wprowadzają w życie Julii harmonię, rozwagę i łagodzą negatywne emocje. Sprawiają, że w jej niekiedy chaotycznym życiu pojawia się spokój i ukojenie. Nawet najbardziej pewna siebie Julia potrzebuje czasami wsparcia i siły - wówczas doskonale sprawdzą się te osobiste talizmany.

Reklama

Julia - szczęśliwy kolor

Szczęśliwy kolor Julii to czerwony. Kojarzy się on z miłością, siłą i wyjątkowym pięknem. Czerwona barwa oznacza też przywództwo i władczość, co stanowi potwierdzenie dla zawodowych wyborów Julii.

Reklama
Reklama
Reklama