Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki

Krystyna, czyli kobieta rozsądna i racjonalna, choć wrażliwa

Nuda, rutyna i monotonia to naturalni wrogowie Krystyny. Uwielbia działać, ale w konkretnym celu – chce zrobić karierę i zdobyć przy tym majątek. Nie będzie jednak po trupach dążyć do tego celu. Jest bowiem uczciwa i szczera. Potrafi być też duszą towarzystwa dzięki swojej otwartości i wesołości. Przy niej nie można się nudzić – jak z rękawa potrafi sypać ciekawymi opowieściami i żartami. Poznaj więcej interesujących informacji o Krystynie.

Spis treści

Znaczenie imienia Krystyna

Krystyna jest osobą bardzo racjonalną - twardo stąpa po ziemi. Stawia przed sobą wiele celów i zadań i doskonale wie, że nie osiągnie ich dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności, ale wytężoną pracą. Sprzyja temu jej dobre zorganizowanie i dokładność. Nie działa pochopnie. Każdą decyzję stara się bardzo dobrze przemyśleć, co może jej zająć trochę czasu. Kiedy jednak już ją podejmie, wtedy może być pewna, że postąpiła słusznie.

Krystyna - pochodzenie

Krystyna to imię wywodzące się z łaciny, jest żeńskim odpowiednikiem imienia Krystyn, po łacinie Christinus. Oznacza w tłumaczeniu należący do Chrystusa.

Zdrobnienia imienia Krystyna

Krysia i Kryśka to najpopularniejsze zdrobnienia tego imienia. Poza tym można do niej mówić Krysiunia, Krysieńka, Krysiula, Krynieczka, a nawet Krynia.

Imieniny Krystyny

Krystyna imieniny obchodzi przede wszystkim 24 lipca, ale świętować może również: 18 stycznia, 14 lutego, 13 marca, 6 listopada, 5 oraz 27 grudnia.

Imię Krystyna dla dziecka

Krysia w dzieciństwie uwielbia przebywać w dobrze sobie znanych miejscach, dlatego jest typową domatorką. Nie lubi samotności, zawsze w pobliżu musi być bliska jej osoba. Podstawą dla niej jest miłość, ale lubi otaczać się ludźmi mądrymi, od których może dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy.

W 2020 roku 26 dziewczynek otrzymało imię Krystyna, co dało 120. miejsce w rankingu popularności imion dla dziewczynki.

Krystyna - edukacja

Jeśli tylko Krysia weźmie sobie do serca powiedzenie ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz, będzie się uczyć znakomicie. Nauka będzie dla niej raczej możliwością pokonywania kolejnych szczebli w karierze w drodze do sukcesu niż wartością samą w sobie. Kierunek edukacji na poziomie średnim i wyższym może wybrać bardziej ze względu na jego prestiż i szansę na dobre zarobki niż w zgodzie ze swoimi zainteresowaniami.

Krystyna - rodzina i miłość

Krysię bardzo łatwo zranić, a takich rzeczy nie zapomina. Dlatego też jej związki dość często się rozpadają. Kiedy jednak pozna partnera, który nie zawiedzie jej zaufania, wtedy okaże się wspaniałą i oddaną żoną. Zorganizowana i poukładana Krystyna będzie świetną głową rodziny, która zapewni swoim najbliższym szczęście i poczucie bezpieczeństwa.

Krystyna - predyspozycje zawodowe

Dzięki dużej wrażliwości i rozbudowanej wyobraźni odpowiednimi zawodami dla Krystyny będą zawody artystyczne, takie jak poeta, malarz. Także zawód dziennikarza może bardzo pasować Krystynie. Wrażliwość, którą ma Krystyna, to również niezbędna cecha dla osób wykonujących zawody opiekuńcze.

Znane Krystyny

Zarówno w Polsce, jak i na świecie jest wiele znanych kobiet o imieniu Krystyna. Niewątpliwie gwiazdą światowego formatu jest amerykańska piosenkarka Christina Aguilera. Na koncie ma wiele platynowych płyt i nagród świata muzycznego, z których najważniejsze jest sześć nagród Grammy.

W naszym kraju dużą popularność zyskały aktorki o imieniu Krystyna. Przez 70 lat na deskach scenicznych i w filmie występowała Krystyna Feldman. Zagrała w ogromnej liczbie filmów, choć raczej w rolach epizodycznych. Kiedy jednak wystąpiła w roli głównej w firmie Mój Nikifor, zdobyła nagrodę Orła. Kolejna wybitna aktorka to Krystyna Janda. Popularność zdobyła już w 1976 roku główną rolą w filmie Człowiek z marmuru, a za rolę w Przesłuchaniu otrzymała główną nagrodę festiwalu w Cannes.

Krystyna w innych językach

W języku angielskim jest przynajmniej 30 odmian imienia Krystyna. Najpopularniejsze to Chris i Chrissie. W języku niemieckim imię to zapisuje się Christine, tak samo, jak w języku francuskim. Po hiszpańsku, włosku i portugalsku imię Krystyna zapisuje się Cristina.

Krystyna - patronki

Patronką osób noszących to imię jest św. Krystyna. Urodziła się w II wieku naszej ery, w domu prefekta Bolseny, który nienawidził chrześcijan i był wobec nich niezwykle okrutny. Krystyna zafascynowana ich odwagą i niezłomnością zaczęła zgłębiać ewangelię i w tajemnicy przed rodziną przyjęła chrzest. Kiedy dowiedział się o tym jej ojciec, kazał ją okrutnie torturować, aby wyrzekła się wiary. Krystyna była niezłomna, co przypłaciła śmiercią w męczarniach. W chwili śmierci 24 lipca miała zaledwie 12 lat.

Przysłowia i cytaty z imieniem Krystyna

Z imieniem Krystyna związane są dwa znane przysłowia:

  • Krzyżyk na szyi nosi Krystyna, zdjąć go przed grzechem nie zapomina,
  • Krycha, Krystyna, Krysia - ludzi wkurza nie od dzisiaj.

Ciekawostki na temat imienia Krystyna

W 2002 roku zespół Big Cyc nagrał piosenkę Krystyna. Piosenka zaczyna się od słów Gdy pierwszy raz zobaczyłem Cię, w Rubinie rocznik 75, zapowiadałaś bułgarski film i jest poświęcona znanej polskiej spikerce telewizyjnej Krystynie Losce.

Krystyna - szczęśliwa liczba

7 jest szczęśliwą liczbą dla Krystyny. Oznacza osobę delikatną i wrażliwą, która bardzo często kieruje się intuicją. Co bardzo ważne - rzadko się na niej zawodzi. Wyobraźnia to również wyróżnik osób spod znaku siódemki.

Krystyna - szczęśliwy kamień

Szczęśliwy dla Krystyny koral nazywany jest kwiatem morza, a symbolizuje siłę i bogactwo. Redukuje stres, lęki, a także wspiera stabilizację życia rodzinnego. Wspiera też osoby podejmujące szczególnie trudne zamierzenia. Pozwala również wyciszyć się i zapobiega zmęczeniu.

Krystyna - szczęśliwy kolor

Błękit, szczęśliwy kolor dla Krystyny, również zapobiega wyczerpaniu, zmniejsza stres i odpręża. Barwa ta związana jest z osobami kreatywnymi i twórczymi.

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie