Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Ksenia

Imię Ksenia tłumaczy się dosłownie jako „obcy”, „gość” lub „cudzoziemiec”. Etymolodzy wskazują również na związek tego imienia z przymiotnikiem „gościnny”. Ksenia jest urodzoną gospodynią domową, której główną cechą jest właśnie gościnność. Drzwi jej domu pozostają zawsze otwarte dla przyjaciół, a w kuchni unoszą się zapachy smakowitych potraw.

Ksenia - pochodzenie

Ksenia to imię, które pochodzi od greckiego słowa ksenos i można je przetłumaczyć jako „życzliwa dla obcych”. W Polsce występuje bardzo rzadko, jednak w krajach Europy Wschodniej cieszy się ogromną popularnością. Kobiety o tym imieniu często można spotkać w Rosji, na Ukrainie i Białorusi.

Zdrobnienia imienia Ksenia

Ksenia bardzo ładnie brzmi w podstawowej wersji. Jednak funkcjonuje też wiele zdrobnień od tego imienia, wśród których są m.in.: Kseńcia, Kseniusia, Kseńka, Ksesia, Ksenieczka, Kseniulka, Kseniuś, Kseniczka, Kseniunia.

Imieniny Kseni

Ksenia nie należy do popularnych imion w Polsce, jednak kobiety o tym imieniu mają kilka okazji do świętowania. Imieniny przypadają: 24 stycznia, 6 lutego oraz 16 kwietnia. W prawosławnym kalendarzu funkcjonuje dodatkowa data - 31 stycznia.

Zobacz także

Imię Ksenia dla dziecka

Ksenia to rzadko spotykane imię, jednak jest grupa osób, która potrafi docenić jego oryginalność oraz wyjątkowe brzmienie. W 2020 r. nazwano tak 20 dziewczynek, co dało dopiero 240. miejsce w oficjalnym rankingu najczęściej nadawanych imion żeńskich w Polsce (stan na 31 stycznia 2021 r.). W pierwszym półroczu 2021 r. Ksenia nieznacznie awansowała - imię otrzymało 14 dziewczynek, co dało mu 200. miejsce.

Ksenia - edukacja

Ksenia to niezwykle ambitna uczennica. W osiąganiu wysokich wyników pomaga jej wrodzony upór. Gdy wyznaczy sobie jakiś cel, będzie do niego dążyć za wszelką cenę. Co ważne, do nauki podchodzi z optymizmem, a przyswojenie nawet bardzo trudnego materiału nie stanowi dla niej problemu. Przy tym jest bardzo wytrwała i cierpliwa, natomiast analityczny umysł pomaga jej w wyciąganiu trafnych wniosków.

Ksenia - rodzina i miłość

Ksenia to kobieta, która z łatwością uwodzi mężczyzn i mało kto potrafi oprzeć się jej urokowi. Lubi flirtować, jednak potrafi być oddaną partnerką. Gdy zakłada rodzinę, bardzo poważnie podchodzi do związku i wchodzi w rolę strażniczki domowego ogniska. Prowadzi otwarty i bardzo gościnny dom, do którego zawsze mogą przyjść członkowie rodziny i przyjaciele.

Ksenia - predyspozycje zawodowe

Ksenia to wytrwała i ambitna kobieta, która odnajduje się w wielu profesjach. Do wyzwań zawodowych podchodzi z ogromnym entuzjazmem, a każdy rozpoczęty projekt konsekwentnie prowadzi do końca. Dlatego też otwierają się przed nią różne możliwości awansu. Jej przełożeni muszą jednak pamiętać, że Ksenia nie lubi pracować pod zbyt dużą presją czasu. Kobieta o tym imieniu uwielbia gotować, dlatego doskonale sprawdzi się m.in. w branży kulinarnej.

Znane Ksenie

W Polsce trudno znaleźć znaną osobę o tym imieniu. Za granicą jest jednak wiele popularnych Kseń, wśród których są m.in. piosenkarki i sportsmenki: Ksenia Suchinowa (Miss World 2008), Ksenia Charczenko (ukraińska dziennikarka), Ksenia Doronina (rosyjska łyżwiarka figurowa), Ksenia Sitnik (białoruska piosenkarka), Ksenia Siemienowa (rosyjska gimnastyczka).

Ksenia w innych językach

Ksenia to imię, które występuje przede wszystkim we wschodniej części Europy. Oto jego najpopularniejsze wersje:

  • jęz. rosyjski - Oksana
  • jęz. ukraiński - Oksana
  • jęz. angielski - Xenia, Xena, Xene
  • jęz. hiszpański - Xenia
  • jęz. francuski - Xenia

Ksenia - patronki

Patronką kobiet o tym imieniu jest np. św. Ksenia z Mylasy, znana również jako Ksenia Rzymianka. Była to mniszka, która żyła w V w. i do dziś jest otaczana czcią w Kościele prawosławnym. Inną patronką jest Ksenia z Petersburga - prawosławna święta żyjąca w XVIII w., która po śmierci swojego męża wybrała kontrowersyjną drogę tzw. bożego szaleńca. Przebrana w odzienie zmarłego współmałżonka głosiła ewangelię i pomagała biednym.

Przysłowia i cytaty z imieniem Ksenia

Ksenia jest nietypowym imieniem, jednak w kulturze polskiej funkcjonują przysłowia z nim związane. Oto najpopularniejsze z nich: „wszelkie skrupuły oddała Ksenia, kiedy dochodzi już do zbliżenia”, „charakter takiej panienki jak Ksenia wraz z pogodą się zmienia”.

Ciekawostki na temat imienia Ksenia

Imię Ksenia oraz określenie ksenofob (osoba uprzedzona do obcych) mają wspólne źródło w greckim słowie ksenos. W Polsce jest łącznie 2803 kobiet o tym imieniu. Chociaż nie występuje ono często, jest częściej wybierane niż np. Iwona czy Daniela.

Ksenia - szczęśliwa liczba

Szczęśliwa liczba Kseni to 5. Piątki to osoby praktyczne pod każdym względem.

Ksenia - szczęśliwy kamień

Szczęśliwy kamień Kseni to chryzopraz - minerał o intensywnej, zielonej barwie.

Reklama

Ksenia - szczęśliwy kolor

Szczęśliwy kolor Kseni to pomarańczowy.

Reklama
Reklama
Reklama