Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Lena

Lena to kobieta o silnej woli, lubiąca niezależność. Wobec innych jest przyjaźnie nastawiona, chociaż bywa kapryśna i nadpobudliwa. Wesołe usposobienie pozwala jej zjednać sobie ludzi. W swoich działaniach jest systematyczna i obowiązkowa. Jednak zdarza się Lenie odkładać rzeczy na później. Ma głowę pełną kreatywnych pomysłów, które lubi wdrażać w życie. Musi jednak uważać na porażki, gdyż z trudem przychodzi jej ich znoszenie. Jeśli jednak coś się Lenie nie uda, uczy się na własnych błędach, by nie czuć więcej goryczy związanej z niepowodzeniem. Jest osobą towarzyską, a ludzie lubią przebywać w jej towarzystwie. Wobec mężczyzn jest pełna kokieterii. Uwielbia, kiedy ją adorują i wykorzystuje ich atencję do własnych celów. Kiedy już znajdzie wybranka swojego serca, porzuca adoratorów i flirty, by oddać się mu w pełni.

Lena - pochodzenie

Lena to jedno z popularniejszych imion żeńskich ostatnich lat. Jego korzeni upatruje się w starożytnej Grecji. Początkowo stanowiło skrót od takich imion jak Magdalena czy Helena, które wywodzą się właśnie z języka greckiego. Inne źródła wskazują, że utworzono go od imion męskich, takich jak Leonid, Leonard czy Leon. Przypuszcza też, że może ono pochodzić od słowiańskiego imienia Milena. Niekiedy wspomina się także Jelenę. Zgodnie z inną prawdopodobną teorią mogło powstać po skróceniu takich imion jak Marlena, Leonia czy Eleonora.

Zdrobnienia imienia Lena

Imię Lena ma co najmniej kilka zdrobniałych form, które są chętnie używane, szczególnie w przypadku małych dziewczynek - m.in.: Lenka, Lenusia, Leneczka, Lencia czy Lenulka. Chętnie używane są takie formy jak Lenuś czy Lenunia.

Imieniny Leny

Lena może obchodzić imieniny dwa razy w roku - 18 sierpnia i 10 listopada.

Zobacz także

Imię Lena dla dziecka

Leny to dzieci pełne energii, są bardzo aktywne pod wieloma względami. Warto jednak pamiętać, że w dzieciństwie bywają nieco nieśmiałe, szczególnie w stosunku do obcych osób. Najlepiej czują się w otoczeniu rodziny. Z czasem jednak każda Lena staje się otwartym dzieckiem, które lubi obserwować otaczający je świat. Dzięki temu może poznawać nowe miejsca i ludzi, którzy często stają się jej oddanymi przyjaciółmi.

Lena - edukacja

Z uwagi na to, że Lena jest ciekawa świata, dobrze przyswaja wiedzę. Szczególnie chętnie uczy się tych przedmiotów, które pokazują rzeczywistość z różnych perspektyw. Dobrze sobie radzi również na przedmiotach artystycznych, gdzie może wykazać się swoją kreatywnością. W szkole jest systematyczna i obowiązkowa. Ma także dobre relacje z rówieśnikami.

Lena - rodzina i miłość

Kobieta pełna naturalnego uroku, który przyciąga mężczyzn jak ćmy do światła - tak w skrócie można opisać Lenę. Jej stosunki z mężczyznami często polegają na niewinnych flirtach, które czasami przeradzają się w coś więcej. Często ma wielu adoratorów i bardzo to lubi. Kiedy jednak znajdzie tę właściwą osobę, skupi się wyłącznie na niej. Partner Leny musi jednak okazywać jej wiele ciepła, a przy tym zadbać o komfort życia codziennego.

Lena - predyspozycje zawodowe

Lena to dobry pracownik, pod warunkiem, że może wykonywać prace związane z jej zainteresowaniami. Jest osobą ciekawą świata, ale także często rozgadaną. To powoduje, że dobrze czuje się np. w roli przewodnika wycieczek. Ma też doskonałą pamięć, a jej umysł pracuje na wysokich obrotach. W pracy nie lubi skupiać się na szczegółach, ale dobrze wykonuje swoje obowiązki. Czasem jednak woli w pracy poleniuchować, przez co może powierzone jej zadania odkładać na później. Trudno jej również pogodzić się z sytuacjami, w których dochodzi do porażek lub na jej drodze stają przeciwności utrudniające osiągnięcie wyznaczonego celu. Lena dobrze czuje się także w zawodach, które pozwalają wykorzystać jej wrodzony zmysł estetyczny i kreatywność.

Znane Leny

Lena jest imieniem bardzo popularnym nie tylko w Polsce. Dlatego też nie dziwi fakt, że wśród znanych osób jest tak dużo Len. Kobiety te są przedstawicielkami różnych dziedzin życia społecznego i zawodowego. Wśród nich znajdziemy wiele osób związanych z filmem np.: Lena Dunham (amerykańska aktorka, reżyserka i scenarzystka), Lena Headey (brytyjska aktorka) czy Lena Olin (szwedzka aktorka). Jest także wiele kobiet ze świata sportu - np. Lena Rice (irlandzka tenisistka) czy Lena Müller (niemiecka wioślarka).

Lena w innych językach

Imię Lena w wielu innych językach ma taką samą formę jak w języku polskim. Jest tak w przypadku np. języka niemieckiego, szwedzkiego czy angielskiego.

Patroni imienia Lena

Wśród błogosławionych i świętych Kościoła katolickiego nie ma osób noszących imię Lena. Niektórzy jednak twierdzą, że patronkami mogą być postaci o imionach Helena czy Magdalena, od których najprawdopodobniej wzięła się Lena.

Przysłowia i cytaty z imieniem Lena

Trudno znaleźć wiele cytatów czy przysłów w języku polskim nawiązujących do imienia Lena i cech osób je noszących. Istnieją jednak powiedzenia o nieco żartobliwym wydźwięku, takie jak np.: „Trudno dojść do Leny, nie ma swojej ceny”.

Ciekawostki o imieniu Lena

Lena to imię, które w ubiegłym dziesięcioleciu należało do najpopularniejszych imion żeńskich w Polsce. Przez pewien czas utrzymywało się nawet na 1. miejscu listy najpopularniejszych imion dla dziewczynek. Było ono także inspiracją dla nazwania jednej z planetoid z głównego pasa asteroid (nr 789). Jej odkrywca wybrał tę nazwę, ponieważ chciał w ten sposób upamiętnić swoją matkę - Elenę Petrowną Nieujminę.

Lena - szczęśliwa liczba

Cyfrą imienia Lena jest 5. Może to powodować, że w grupie, szczególnie wśród osób dopiero co poznanych, numerologiczne piątki są odbierane jako zdystansowane. Jednocześnie uważa się je za profesjonalistki w tym, co robią. Przy bliższej znajomości okazuje się, że są dyskretne, wytrwałe i uczciwe. Wyróżnia je też pracowitość. Osoby te to także dobrzy społecznicy, wrażliwi na krzywdę innych. Numerologiczne piątki mają jednak często problemy z dokonaniem wyboru. Często okazuje się, że pomimo wielu przemyśleń ich decyzja była podjęta pod wpływem emocji.

Lena - szczęśliwy kamień

Topaz to kamień związany z imieniem Lena. Ma pomagać w pozbywaniu się złych myśli. Stanowi symbol siły i odwagi. Uważa się, że może ułatwić zwalczanie trudności, jakie stawia przed noszącą je osobą los. Dawniej często znajdował zastosowanie jako ozdoba królewskich insygniów czy biżuterii kobiet z wysokich rodów szlacheckich. Symbolizuje bogactwo i pomyślność.

Reklama

Lena - szczęśliwy kolor

Miedziany to kolor dla Leny. Jest jednym z odcieni brązu, czyli koloru symbolizującego poczucie bezpieczeństwa i spokój. Miedziany odcień jest pożądany szczególnie we wnętrzach z uwagi na to, że pozwala uzyskać bardziej elegancki efekt niż klasyczne odcienie brązu. Jednocześnie tak jak one pozwala na stworzenie przytulnego otoczenia, w którym każdy będzie czuł się dobrze i bezpiecznie. Barwa ta symbolizuje osoby uczciwe i pomocne, ale jednocześnie mające praktyczne podejście do życia.

Reklama
Reklama
Reklama