Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Lilianna

Lilianna to osoba wytrwała, pracowita, bardzo odpowiedzialna. Jest punktualna, konserwatywna, uczciwa. Stosuje wobec siebie, ale i innych żelazną dyscyplinę. Lubi trzymać się w życiu stałego systemu zasad. W dokonywaniu wyborów i podejmowaniu decyzji kieruje się zdrowym rozsądkiem, przez co trudno ją zwieść i oszukać. Jest osobą niezależną i niezwykle aktywną. Ceni sobie porządek. Lubi otaczać się ludźmi podobnymi do siebie. Lilianna to wierna i oddana przyjaciółka. Bez trudu można jej zaufać. Gotowa jest oferować wsparcie i pomoc, broni słabszych. Nie bardzo radzi sobie z sarkazmem i ironią.

Lilianna - pochodzenie

Lilianna to imię żeńskie pochodzenia łacińskiego. Jego etymologia sięga XVI wieku. Wywodzi się od słowa lillium, czyli lilia. Lilia to elegancki i efektowny kwiat o intensywnym zapachu. Otaczany był dużym szacunkiem przez starożytnych Greków. Wierzyli oni bowiem, że wyrósł z mleka królowej bogów, Hery. Lilia to symbol czystości i cnotliwości.

Zdrobnienia imienia Lilianna

Imię Lilianna nie ma zbyt wielu zdrobnień. Jednymi z bardziej popularnych są: Lila, Lilka, Lilianka, Lili. Inne zdrobnienia imienia Lilianna to m.in.: Lianeczka, Lilianiunia, Lianuśka, Lianka, Lianusia, Lilianeczka, Lilianusia, Lilianuśka.

Imieniny Lilianny

W ciągu roku imieniny Lilianny przypadają dwa razy: 14 lutego i 4 września.

Zobacz także

Imię Lilianna dla dziecka

Imię Lilianna nie jest ostatnimi czasy często wybierane dla dzieci. W rankingu imion 2019 otrzymało je 1291 dziewczynek, co dało 42. miejsce. W roku wcześniejszym Lilianna uplasowała się na 46. miejscu pod względem popularności - imię to nadano 1106 razy. Lilianna jako dziecko jest uparta i zachowawcza. Na tym etapie życia uwidacznia się jej silny kontakt z naturą i chęć przebywania na jej łonie.

Lilianna - edukacja

Lilianna jest kobietą bardzo mądrą i inteligentną, dlatego nauka nie sprawia jej problemów i z łatwością przyswaja nowy materiał. Ma doskonale rozwinięty zmysł analityczny. To dobra obserwatorka. Szybko uczy się języków.

Lilianna - rodzina i miłość

Lilianna to uczciwa i szczera partnerka. Dzięki doskonałej intuicji dobrze dobiera osoby, którymi się otacza. Nie ufa ludziom i nie lubi nikomu się tłumaczyć, dlatego mało kto ją tak naprawdę dobrze zna. W miłości jest bardzo romantyczna i zmysłowa. Jest czułą kobietą, która bardzo potrzebuje bliskości i ciepła drugiej osoby. Lilianna jest doskonałą kandydatką do założenia rodziny. Dołoży wszelkich starań, aby była szczęśliwa, jednak będzie dbała o stosowanie się do zasad panujących w domu. Jako matka będzie działać tak, by jej dzieci były ciekawe świata, a jednocześnie wiedziały, co to szacunek do innych ludzi i uczciwość.

Lilianna - predyspozycje zawodowe

Lilianna z uwagi na posiadane cechy charakteru dobrze sprawdzi się w zawodach związanych z kontaktami z ludźmi i udzielaniem pomocy. Profesje dla Lilianny to nauczycielka, pracowniczka socjalna, lekarka, farmaceutka, opiekunka osoby starszej. Źle czuje się wśród układów, obłudy i konwencji. Wybiera oferty pracy, które gwarantują niezależność i samodzielność w podejmowaniu decyzji.

Znane Lilianny

Lilianna to imię niezbyt często spotykane w świecie show-biznesu. Znane kobiety noszące to imię to np. Lilianna Stawarz - klawesynistka, Lilianna Zalesińska - mezzosopranistka, Lilianna Krych - dyrygent. Inne znane Lilianny to np. Lilianna Piotrowska − joginka, Lilianna Banaszak - koszykarka, Lilianna Garden - pisarka, Lilianna Kiejzik - filozofka, Lilianna Czajkowska - dyrygent, Lilianna Engel - psycholog.

Lilianna w innych językach

Imię Lilianna znane jest nie tylko w Polsce. Jego odpowiednik w języku hiszpańskim - Liliana - brzmi tak samo w języku włoskim. W innych językach Lilianna brzmi następująco:

  • Lilyan, Lily, Liliane, Lillian - jęz. angielski
  • Lilli, Lili - jęz. niemiecki
  • Lilian - jęz. francuski
  • Лилиана - jęz. rosyjski
  • Лилиана - jęz. bułgarski
  • Liliána - jęz. grecki
  • Liliana - jęz. litewski
  • Liljanna - jęz. islandzki
  • Lilianna - jęz. słowacki

Lilianna - patronki

Patronką osób o imieniu Lilianna jest Liliosa z Kordoby. To święta Kościoła katolickiego, która razem z mężem mieszkała wśród muzułmańskiej większości. Dla bezpieczeństwa nie okazywali oznak swojej wiary. Pod wpływem opowieści przyjaciela o chłostanym i wyśmiewanym chrześcijaninie postanowili wyjść z ukrycia. Wyszli na ulice Kordoby z krzyżem w ręku i odsłoniętymi głowami, za co ich aresztowano i ścięto na rynku miasta.

Przysłowia i cytaty z imieniem Lilianna

Niewiele jest przysłów z imieniem Lilianna. Jedno z bardziej znanych brzmi: „Zaprosiłem pannę Lilę kiedyś do siebie, na chwilę. Lat minął dobry dziesiątek, a ona - że to początek”.

Ciekawostki na temat imienia Lilianna

Lilianna Urbańska stworzyła razem z Krzysztofem Sadowskim Fundację Wspierającą Dzieci Uzdolnione Muzycznie „Tęcza”. Imię to pasuje do osób spod znaku Skorpiona i Byka, gdyż najlepiej współgrają z ich charakterem. Szczęśliwe miesiące Lilianny to luty, marzec, listopad, z kolei pomyślnym dniem jest czwartek.

Lilianna - szczęśliwa liczba

Imię Liliana to numerologiczna dziewiątka. Dziewiątki to osoby nastawione na pomaganie innym. Cechuje je altruizm i wrażliwość na cudzą krzywdę. Troszczą się o osoby będące w potrzebie. Są wrażliwe i uczuciowe. Podstawowa działalność dziewiątek to nauczyciel. Jak widać, przekłada się znaczenie numerologicznej dziewiątki z cechami przypisanymi Liliannie.

Lilianna - szczęśliwy kamień

Szczęśliwe kamień Lilianny to lapis-lazuli, który stoi na straży inspiracji, prawdy i mądrości. Przynosi jasność umysłu, wgląd wewnętrzny i emocjonalne uzdrowienie. Pozwala spojrzeć na świat spokojnie, z dystansem i mądrością oraz znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Reklama

Lilianna - szczęśliwy kolor

Szczęśliwy kolor Lilianny to szary. Barwie tej przypisuje się takie cechy, jak stałość, niezmienność, brak spontaniczności. Wywołuje poczucie spokoju. Mówi o doświadczeniu, mądrości i trzeźwości. Wiąże się ze zdolnością do refleksji i zachowania bezstronności. Znaczenie koloru szarego doskonale koresponduje z cechami imienia Lilianna.

Reklama
Reklama
Reklama