Małgorzata – pochodzenie imienia, predyspozycje zawodowe i patroni

Małgorzata to imię odpowiednie najbardziej dla kobiet spod znaku Wagi, Ryb, Raka. W Polsce nadawane jest od XIII w. Małgorzaty są pracowite, impulsywne, towarzyskie, niezależne, chętnie służą pomocą innym. W Polsce istnieje kilka powiedzeń z tym imieniem, a jedno z bardziej znanych brzmi: „Święta Małgorzata zapowiada środek lata”. W ciągu roku często przypadają imieniny Małgorzaty, a najbardziej popularną datą ich obchodzenia jest 17 października. Dowiedz się, jak imię to brzmi w innych językach, jaki jest szczęśliwy kamień, kolor i liczba Małgorzaty oraz jakich ma ona patronów.

Spis treści

Znaczenie imienia Małgorzata

Małgorzata to kobieta emanująca wewnętrznym pięknem, a jednocześnie impulsywna choleryczka. Chętnie się angażuje w różne zadania, lecz też łatwo się zniechęca, kiedy pojawią się jakieś przeciwności. Małgorzata jest odważna, lubi podróże i przygody. Ma grono oddanych przyjaciół. Lubi ich odwiedzać i organizować dla nich przyjęcia. Cechuje ją delikatna natura - wiele ją porusza i łatwo ulega wzruszeniu.

Małgorzata - pochodzenie

Małgorzata to imię pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa μαργαρίτης (margarites), co oznacza „perła”, „pąk kwiatowy”, „kwiat”. W Polsce imię to nadawane jest od XIII w.

Zdrobnienia imienia Małgorzata

Imię Małgorzata ma wiele zdrobnień. Najbardziej znane są: Gosia, Gośka, Małgorzatka, Małgosia, Małgoś, Małgośka, Gocha. Najbliższe osoby określają Małgorzaty zdrobniale również jako: Macha, Machna, Mana, Masza, Maszka.

Imieniny Małgorzaty

Imieniny Małgorzaty obchodzone są wielokrotnie w ciągu roku. Małgorzaty mogą obchodzić swoje święto:

 • 12 stycznia - wspomnienie Małgorzaty Bourgeoys,
 • 18 stycznia - wspomnienie Małgorzaty Węgierskiej,
 • 22 lutego - wspomnienie Małgorzaty z Kortony,
 • 25 marca - wspomnienie Małgorzaty Clitherow,
 • 13 kwietnia - wspomnienie bł. Małgorzaty z Città di Castello,
 • 27 maja - wspomnienie męczennicy Małgorzaty Pole,
 • 20 czerwca - wspomnienie bł. Małgorzaty Ebner,
 • 20 lipca - wspomnienie Małgorzaty z Leuven, Małgorzaty z Antiochii Pizydyjskiej, Małgorzaty z Ypres,
 • 27 sierpnia - wspomnienie „Margaret the Barefooted”,
 • 30 sierpnia - wspomnienie Małgorzaty Ward,
 • 17 października - wspomnienie Małgorzaty Marii Alacoque,
 • 2 listopada - wspomnienie bł. Małgorzaty Lotaryńskiej,
 • 16 listopada - wspomnienie Małgorzaty Szkockiej.

Imię Małgorzata dla dziecka

W ostatnim czasie imię Małgorzata jest rzadziej wybierane. W 2019 r. uplasowało się na 52 miejscu. W 2020 r. spadło już na 56 miejsce - nadano je 703 dziewczynkom, o 101 mniej niż w 2019 r. W ogóle społeczeństwa w 2020 r. Małgorzata zajmowała 4. miejsce, jeśli chodzi o częstość występowania (585892). Małgorzatę w wieku dziecięcym łatwo zranić. Ma gołębie serce i otacza opieką każdą żywą istotę. Jest niezwykle empatyczna i wrażliwa.

Małgorzata - edukacja

Małgorzatę charakteryzuje duża twórczość i inteligencja, dlatego nie powinna mieć trudności edukacyjnych. Z uwagi na pracowitość będzie się angażowała w liczne projekty i zadania szkolne. Jednakże praca w grupach może być dla niej problemem, chyba że będzie liderem. Z uwagi na zamiłowanie do natury i empatię najlepiej odnajdzie się w naukach przyrodniczych.

Małgorzata - rodzina i miłość

Małgorzata to osoba rodzinna. Jako żona i matka jest zaradna, opiekuńcza i czuła. Marzy o pięknej miłości, oddaniu i wierności. Pragnie ciepła, bezpieczeństwa i czułości. Ma ideał mężczyzny, który często ulega zmianom. Nie ma szczęścia w miłości. Jednak kiedy trafi na dobrego partnera, rozkwita, choć całkowite otwarcie się zajmuje jej sporo czasu.

Małgorzata - predyspozycje zawodowe

Małgorzata jest pracowita. Potrafi wziąć na siebie dużo za dużo. Z łatwością ustala hierarchię ważności powierzonych jej zadań. Chętnie podejmuje się wszelkich zleceń, ale nie trudno u niej o zniechęcenie się. Ma duże zdolności do zarządzania i kierowania. W pracy bywa nerwowa, bo boi się zawieść. Jest też wrażliwa na niepowodzenia. Małgorzata doskonale sprawdzi się w takich zawodach jak menedżer, polityk, architekt, lekarka, pisarka, aktorka, modelka.

Znane Małgorzaty

Małgorzata to imię często wybierane dla władczyń, np. Małgorzata I - władczyni Danii, Norwegii i Szwecji, Małgorzata Burgundzka - królowa Nawarry i Francji, Małgorzata Tudor - królowa Szkocji. Popularne jest też w show-biznesie wśród piosenkarek, np. Małgorzata Andrzejewicz, Margaret Berger, Małgorzata Ostrowska, Małgorzata „Margaret” Jamroży, oraz aktorek, np. Małgorzata Braunek, Małgorzata Foremniak, Maggie Grace, Małgorzata Kożuchowska, Małgorzata Niemirska. Inne znane Małgorzaty to m.in.: Margaret Atwood - kanadyjska pisarka, Margot Fonteyn - angielska tancerka, Margaret Fuller - amerykańska dziennikarka, Małgorzata Glinka - polska siatkarka, Margaret Thatcher - brytyjska polityk.

Małgorzata w innych językach

Małgorzata to imię rozpowszechnione niemal na całym świecie. Jego odpowiednik w języku słoweńskim brzmi Margareta, tak samo w języku szwedzkim, norweskim i rumuńskim. Imię Małgorzata w innych językach przybiera różnorodne postaci:

 • Margaret, Maggie, Meg, Peggy, Peg, Margo - j. angielski
 • Margarete, Margarethe, Margareta, Grete, Gretchen - j. niemiecki
 • Marguerite, Margot - j. francuski
 • Маргарита (Margarita) - j. rosyjski
 • Маргарита (Marharyta), Марго (Margo), Ріта (Rita) - j. ukraiński
 • Margarita - j. hiszpański
 • Marharyta, Maharèta - j. białoruski
 • Margarita, Marga, Margita - j. bułgarski
 • Markéta, Muchlina - j. czeski
 • Margarida - j. portugalski
 • Margit, Margita, Margaréta, Margó, Gréta, Réta - j. węgierski.

Małgorzata - patroni

Małgorzaty mają licznych patronów. Do bardziej znanych świętych Kościoła katolickiego należy Małgorzata z Kortony, która jest patronką nawróconych prostytutek, fałszywie oskarżonych, umysłowo chorych, bezdomnych. Inna patronka to Małgorzata Szkocka - królowa Szkocji (1070-1093), kanonizowana w 1250 r. przez papieża Innocentego IV.

Przysłowia i cytaty z imieniem Małgorzata

Znanych jest kilka przysłów i powiedzonek z imieniem Małgorzata. Oto wybrane z nich: „Dobrze ojcu było z matką, dobrze i mnie z Małgorzatką”, „Małgorzata, idź do kata”, „Jaka Małgorzatka, takie będzie pól latka”, „Święta Małgorzata zapowiada środek lata”. Nie można nie wspomnieć cytatu z „Mistrza i Małgorzaty”: „- To wódka? - słabym głosem zapytała Małgorzata [...]. - Na litość boską, królowo - zachrypiał - czy ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus”.

Ciekawostki na temat imienia Małgorzata

Małgorzata to imię często pojawiające się w literaturze. Nosiła je główna bohaterka z baśni braci Grimm pod tytułem „Jaś i Małgosia”. Małgorzata miały na imię również tytułowa bohaterka powieści Michaiła Bułhakowa pod tytułem „Mistrz i Małgorzata” czy bohaterka powieści Aleksandra Dumasa „Dama kameliowa” - Marguerite Gautier. Imię to przewija się również na szklanym ekranie. Nosi je postać z serialu animowanego „Simpsonowie” Maggie Simpson czy grana przez Joannę Koroniewską postać z serialu „M jak miłość” Małgorzata Chodakowska.

Małgorzata - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą imienia Małgorzata jest 6. Numerologiczna szóstka lubi być w centrum uwagi i często sama organizuje spotkania, żeby przebywać w gronie ludzi. Cechuje ją opiekuńczość, troskliwość, chęć kontrolowania innych. Bardzo ważna dla szóstki jest rodzina. Ma trudności z analizowaniem sytuacji czy z podejmowaniem przemyślanych decyzji. Cechy numerologicznej szóstki można zaobserwować w opisie Małgorzaty.

Małgorzata - szczęśliwy kamień

Szczęśliwym kamieniem Małgorzaty jest malachit. Uznawany jest za kamień natury i równowagi. Pomaga się wyciszyć i odnaleźć wewnętrzną równowagę. Pozytywnie wpływa na kreatywność i zdolność koncentracji. Ten zielony minerał wskazany jest osobom szukającym partnera - ma on silne oddziaływanie w magii miłosnej. Jak widać, malachit to kamień doskonale współgrający z potrzebami i osobowością Małgorzaty. Ograniczy nieco jej impulsywność i wspomoże w miłości.

Małgorzata - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolorem Małgorzaty jest srebrny. Opisuje ludzi o wysokiej samoocenie, szczerych, uczciwych, pomocnych, niezależnych. Kolor ten przedstawia osoby, u których inni muszą przez długi czas zdobywać zaufanie. Charakteryzuje tolerancję, romantyzm, odwagę. A takie przecież są Małgorzaty - lubiące ludzi, pragnące im pomóc, potrzebujące dużo czasu, żeby komuś zaufać.

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie