Malina – znaczenie i pochodzenie imienia. Jakie są zdrobnienia i ciekawostki o imieniu Malina?

Imię Malina określa kobietę, która jest jednocześnie inteligentna, delikatna i nieco kapryśna. Jest niepoprawną, wrażliwą marzycielką, której głowa jest pełna pomysłów. Tryska dobrą energią, ale może być też nadpobudliwa. Zastanawiasz się, czy nadać swojemu dziecku imię Malina? Zobacz, co jeszcze warto wiedzieć na jego temat.

Spis treści

Znaczenie imienia Malina

Malina jest niezwykle pomysłową marzycielką. Z jednej strony wskazuje się na jej wrażliwość i powściągliwość, z drugiej jednak potrafi być wybuchowa, a nawet gwałtowna. Wszystko zależy od sytuacji i jej aktualnego samopoczucia. Duży wpływ na jej zachowanie może mieć także otoczenie, w którym się aktualnie znajduje, lub atmosfera na spotkaniu towarzyskim. Mówi się, że Maliny mają dużo szczęścia, które sprzyja im w rozwiązywaniu różnych życiowych spraw. Ich zależność od sytuacji może potwierdzać także fakt, że z jednej strony mogą być nerwowe i cały czas zmobilizowane do działania, z drugiej natomiast wesołe, pełne entuzjazmu. Wskazuje się też, że kobiety o imieniu Malina są bardzo towarzyskie i dobrze dogadują się z innymi osobami. Dążą zawsze do realizacji swoich marzeń, jednak priorytetem dla nich jest to, by przy tym nie krzywdzić innych ludzi, szczególnie bliskich ich sercu.

Malina - pochodzenie

Pochodzenie imienia Malina nie jest do końca jasne. Wskazuje się, że może ono wywodzić się od innych imion, takich jak np. Magdalena, Amalia czy Amelia, i być ich zdrobnieniem. Niejasny jest także jego kraj pochodzenia. Z jednej strony wskazuje się na regiony, gdzie używane są języki wschodniosłowiańskie. Z drugiej natomiast językoznawcy podejrzewają, że może ono pochodzić z regionów skandynawskich.

Zdrobnienia imienia Malina

Imię Malina już w podstawowej formie budzi pozytywne i miłe skojarzenia. Bardzo łatwo je też zdrobnić, szczególnie jeśli chce się zwrócić do małej dziewczynki. Do najczęściej używanych zdrobnień imienia Malina zaliczają się: Malinka, Linka, Lina, Malineczka, Malincia.

Imieniny Maliny

Imieniny Maliny wypadają raz w roku w dniu 24 sierpnia.

Imię Malina dla dziecka

Malina jest dzieckiem pogodnym i wrażliwym, jednocześnie otwartym na świat i otaczających je ludzi. Już w dzieciństwie widać u niej troskę, a także marzycielskie zacięcie. Jest również szczera i od najmłodszych lat nie godzi się na niesprawiedliwość.

Malina - edukacja

Osoby noszące imię Malina uczą się dobrze. Są otwarte na poznawanie nowych rzeczy i chętnie udzielają się na rzecz szkolnej społeczności. Dążą także do osiągania swoich celów - uczestniczą w konkursach, chcą zdobywać dobre oceny. Jednak nie robią tego na siłę i kosztem innych osób.

Malina - rodzina i miłość

Kobieta o imieniu Malina to zazwyczaj niepoprawna romantyczka, która wie, że znajdzie swojego księcia z bajki. Będzie on jej towarzyszył przez całe życie. Idealnym mężczyzną dla niej jest ten, który łączy w sobie dobroć, mądrość i zaradność. Będzie ona dla niego troskliwa i zadba, by czuł się dobrze. Dbanie o ciepło rodzinne w domu jest tym, co sprawia jej radość. Jednak sama lubi też, gdy ktoś się nią opiekuje, gdy może wesprzeć się na silnym, męskim ramieniu.

Malina - predyspozycje zawodowe

Malina bardzo lubi pracę w zespole i wykonywać powierzone jej zadania. Dobrze jej się współpracuje z innymi. Z uwagi na otwartość i dobre relacje z innymi często wskazuje się na to, że Malina to dobry psycholog. Inne zawody, które Malina może wziąć pod uwagę przy planowaniu swojej kariery, to dziennikarka czy księgowa.

Znane Maliny

Malina jest stosunkowo rzadko występującym imieniem w Polsce. Nieco popularniejsze jest ono w zachodnich krajach. Jednak wśród znanych osób można znaleźć wiele Malin. Przykładem mogą być tutaj: amerykańska aktorka Malina Weissman, polska tancerka Malina Michalska czy Malina Prześluga - polska dramatopisarka.

Malina w innych językach

Malina to imię, o którym wiadomo stosunkowo mało, jeśli chodzi o jego pochodzenie. Można jednak łatwo zauważyć, że ma dwie podstawowe formy - Malina (ewentualnie ze znakami diakrytycznymi charakterystycznymi dla danego języka np. „ă”) lub Malin. W innych językach imię Malina to:

  • Malina - j. rumuński
  • Malin/Malina - j. angielski
  • Malin - j. szwedzki
  • Malin - j. norweski
  • Malin - j. fiński.

Patroni imienia Malina

Zdarza się to stosunkowo rzadko. Jednak imię Malina nie ma swojego patrona wśród świętych czy błogosławionych kościoła katolickiego. Czasami jednak, z uwagi na teorie, że imię to wywodzi się od imienia Magdalena, można spotkać się z teoriami, że patronką Maliny jest Maria Magdalena.

Przysłowia i cytaty z imieniem Malina

Szukając przysłów czy cytatów ze słowem „malina”, można znaleźć wiele odniesień do owocu. Jednak można znaleźć także kilka dotyczących imienia, np. „Jeśli to imię na serio brać, to brzmi ono jak zachęta, by rwać, rwać”.

Ciekawostki o imieniu Malina

Jedną z ciekawostek o imieniu Malina jest to, że mimo iż jest ono nadawane regularnie dziewczynkom w naszym kraju, nie jest ono rekomendowane przez Radę Języka Polskiego. Zaleca ona, aby nie nazwać tak dzieci.

Malina - szczęśliwa liczba

Imieniu Malina w numerologii przypisana jest liczba 5. Osoby będące piątkami są praktyczne, profesjonalne i potrafią zachować dystans, przez co mogą czasem być odbierane jako chłodne. Są to także osoby pracowite i wytrwałe. Wyróżnia je uczciwość oraz umiejętność zachowania wszelkich powierzonych im tajemnic. Mogą jednak mieć trudności z podejmowaniem decyzji, nawet tych błahych. Zdarza się im decydować pod wpływem emocji. Piątka numerologiczna jest wrażliwa i delikatna, cechują ją wysokie poczucie sprawiedliwości i nie lubi, gdy komuś dzieje się krzywda. Jest bardzo uczynną osobą.

Malina - szczęśliwy kamień

Kamieniem przypisanym imieniu Malina jest rubin. Często kojarzony jest on z miłością, ale i władzą. Mówi się, że może odganiać złe nastroje i przywoływać dobrą energię. Ma też przynosić szczęście i chronić przed złym losem. Od jego nazwy wzięło się określenie 40 rocznicy ślubu. Z uwagi na to, że jest stosunkowo rzadkim kamieniem, znanym już od czasów starożytnych, nazywany jest niekiedy królem klejnotów. Dawniej wierzono, że rubin może przynosić i zwiększać bogactwo, jest ogólnym symbolem dobrobytu. Co ciekawe, w starożytnych Chinach uważano, że zbroja nim ozdobiona zapewni zwycięstwo w walce.

Malina - szczęśliwy kolor

Kolorem dla Maliny jest oczywiście malinowy. Jest to coś pomiędzy czerwienią a dość intensywny różem, dlatego też można mu przypisywać właściwości obu tych kolorów. Trzeba pamiętać jednak, że malinowy jest łagodniejszy od czerwonego, nie tak intensywny ani agresywny. Delikatnie pobudza i wzmaga apetyt, ale jaśniejsze jego odcienie mogą działać kojąco. Dodatkowo kolor malinowy nawiązuje do pięknej romantycznej miłości, a także jest ciepłą barwą. Często kojarzy się go z przyjaźnią. Utożsamiany jest także ze szczęściem. Pomalowane nim wnętrza są przytulne i mają przyjemną, ciepłą atmosferę. Chętnie wykorzystywany jest także w marketingu do tworzenia identyfikacji wizualnej marek, szczególnie skierowanych do kobiet.

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie

Redakcja poleca

REKLAMA