Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Marta

Marta jest silną kobietą, która ma racjonalne podejście do życia. Lubi towarzystwo i otaczać się ludźmi. Jednak trudno jest ją przekonać do swojego zdania. Nie ulega wpływom innych i chwilowym modom. Jest doskonałym organizatorem. Wszystko potrafi zaplanować i dopiąć na ostatni guzik. Często jednak bywa pragmatyczna i może się zapędzić w swoich planach organizacyjnych. Rzadko jest jednak wybuchowa czy nerwowa. Jako osoba niezależna ceni sobie wolną przestrzeń osobistą i do działania. Godna zaufania, nie zdradza tajemnic. Jednocześnie rzadko dzieli się z innymi swoimi pomysłami czy przemyśleniami. Z uwagi na konsekwencję w działaniu jest osobą, która o wiele łatwiej niż inni pokonuje przeszkody, co prowadzi ją do osiągnięcia sukcesu.

Marta - pochodzenie

Imię Marta wywodzi się z języka aramejskiego - od słowa mar, marta lub mar(a)tha. Oznacza ono „gospodynię”, „panią domu”. Być może dlatego właśnie św. Marta z Bretanii jest m.in. patronką gospodyń domowych. W Polsce imię to pojawiło się stosunkowo wcześnie. Pierwsze zapisy wskazują na XIII w.

Zdrobnienia imienia Marta

Imię Marta można bardzo łatwo zdrobnić. Do najczęściej używanych spieszczeń zaliczają się Martusia, Martunia czy Marteczka. Można się także spotkać z takimi zdrobnieniami, jak Marcia czy Martuszka. W językach wschodniosłowiańskich popularne są formy typu Maruszka, Maruchna.

Zobacz także

Imieniny Marty

Imieniny Marty wypadają kilka razy w roku, w dniach, kiedy wspomina się nazwane tak święte i błogosławione kościoła katolickiego. Najpopularniejsze imieniny Marty wypadają 29 lipca, kiedy to wspomina się św. Martę z Betanii. Inne dni, w których Marta może obchodzić imieniny, to: 19 stycznia, 23 lutego, 18 marca, 5 lipca i 19 września.

Imię Marta dla dziecka

Marta w dzieciństwie będzie raczej córeczką tatusia niż mamusi. Jest otwarta, ale jednocześnie zachowawcza i trudno z niej wyciągnąć informacje, jeśli coś leży jej na sercu. Jednocześnie jest niezależna i ma swoje zdanie, przez co może być odbierana jako uparta. Dobrze czuje się w otoczeniu innych dzieci, ale i dorosłych.

Marta - edukacja

Marta raczej dobrze radzi sobie w nauce. Jest nieustępliwa i dąży do osiągnięcia swoich celów. Trzeba jednak pamiętać, że nie lubi dzielić się pomysłami. Może też rezygnować z udziału w projektach, które uzna za nudne, lub w takich, które według niej nie przyniosą dla niej oczekiwanych laurów bądź będą wręcz skazane na porażkę.

Marta - rodzina i miłość

Marta może być zaborcza, ale dla przekory chce być także niezależna. W związku ceni swobodę. Czasem, gdy ma dość adoratorów, może być wobec nich agresywna. W okazywaniu uczuć jest zachowawcza i racjonalna. Jednak gdy znajdzie prawdziwą miłość, jest wierna i wie, jak okazywać uczucia. Wybranek Marty musi się liczyć z tym, że jest ona jednostką dość dominującą w związku.

Marta - predyspozycje zawodowe

Marta jest uważana za dobrego pracownika. Obok racjonalnego podejścia do życia wskazuje się na jej nieugiętość, a także siłę - zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Jest odporna na stres, a niepowodzenia nie zrażają jej do działania. Doskonale planuje i organizuje pracę. Jest też ceniona za to, że podejmuje nowe wyzwania oraz jest osobą godną zaufania. Jej zalety, które chętnie widzą u pracowników pracodawcy, to także systematyczność i odpowiedzialność. Czasami jednak pokazuje zbyt silną rękę w kierowaniu zespołem czy podwładnymi. W pracy uwielbia być samodzielna i nie lubi, gdy musi się dzielić z kimś swoimi sukcesami czy pomysłami. Z uwagi na swoje predyspozycje Marta dobrze czuje się w pracy tam, gdzie konieczne jest zarządzanie zarówno osobami, jak i nieruchomościami lub innymi powierzonymi pod jej opiekę rzeczami. Branże, w których Marta najlepiej się sprawdzi, to m.in. HoReCa, a także administrowanie zasobami archiwów, magazynów. Może pracować przy zaopatrzeniu, a także w administracji biurowej.

Znane Marty

Marta jest imieniem dość popularnym niemal na całym świecie. Widać to chociażby po ilości znanych Mart. Imię to noszą głowy koronowane, np. norweska księżniczka Marta Ludwika czy księżniczka szwedzka Marta Bernadotte. Wśród znanych Mart znajduje się także sporo polskich i zagranicznych aktorek oraz piosenkarek. Można tutaj wymienić m.in. Martę Żmudę-Trzebiatowską, Martę Chodorowską czy Marthę Scott. Jest także wiele sportsmenek, które noszą imię Marta: Marta Domachowska, Marta Dominguez czy Marta Kleszczyńska.

Marta w innych językach

Marta jest imieniem, które ze względu na długą historię występuje w wielu językach na całym świecie. Część z nich ma taką samą pisownię jak w polszczyźnie, może się jedynie nieco inaczej je wymawiać. W innych językach zamiast samej litery „t” w środku imienia można spotkać się ze zbitką „th”. Marta może zatem być pisana w następujący sposób:

  • Martha - j. angielski
  • Marta - j. grecki
  • Marthe - j. francuski
  • Martha - j. niemiecki
  • Martha - j. szwedzki
  • Marta - j. włoski
  • Marta - j. czeski.

Patroni imienia Marta

Marta ma wiele patronek wśród świętych i błogosławionych kościoła katolickiego. Wskazuje się na ponad 10 kobiet, które nosiły to imię i później zostały wyniesione na ołtarze. Za najważniejsze patronki tego imienia uważa się m.in. Martę z Betanii, która była siostrą Marii i Łazarza. Jest ona uznawana za świętą zarówno w kościele katolickim, jak i prawosławnym. To patronka gospodyń domowych, kucharek, ale i hotelarzy. Drugą ważną patronką imienia jest błogosławiona Marta Wiecka. Warto tutaj wspomnieć też m.in. błogosławioną Martę Le Bouteiller, św. Martę, matkę Szymona Słupnika Młodszego, oraz św. Martę Wang Luo Mande.

Przysłowia i cytaty z imieniem Marta

Przysłowia i powiedzenia z imieniem Marta pojawiają się okazjonalnie. Niektóre z nich w żartobliwy sposób nawiązują do tego, że Marta jest patronką gospodyń, np. „Gospodyni Marta niewiele warta”. Inne z kolei nawiązują do letnich dat imienin i wspomnień świętych o tym imieniu: „Około dnia świętej Marty ze żniwami już nie na żarty”, czy „Około świętej Marty płać za żniwo, dawaj kwarty”.

Ciekawostki o imieniu Marta

Ciekawostek o imieniu Marta można by wyszukać wiele. Jedną z nich jest to, że znana i podziwiana w wielu kręgach dziennikarka, Martyna Wojciechowska, w rzeczywistości ma na imię Marta.

Pod imieniem i nazwiskiem Marta Bellan, które widnieje pod tekstami piosenek dla takich artystów, jak Anna Jantar czy Czesław Niemen, kryje się tak naprawdę spółka autorska, tworzona przez Zbigniewa Kaszkura i Zbigniewa Adrjańskiego.

Imię Marta można znaleźć w wielu nazwach miejscowości czy obiektów geograficznych na całym świecie, np. Santa Marta (miasto w Kolumbii) czy Sierra Nevada de Santa Marta - (masyw w Kolumbii).

Marta - szczęśliwa liczba

Marta to numerologiczna ósemka. Będzie zatem wyróżniać się racjonalnym myśleniem, surowym ocenianiem własnej osoby. Jest nieustępliwa, przez co może być odbierana za surową, niekiedy nawet agresywną. Jednocześnie jest niezwykle inteligentna i sprawiedliwa wobec innych.

Marta - szczęśliwy kamień

Jako główny szczęśliwy kamień dla Marty wskazuje się lazuryt, który ma niebieski kolor, również przypisywany temu imieniu. Jest to kamień mądrości. Uważa się, że ma moc uspokajania myśli i wspomaga rozwój duchowy. Często był wykorzystywany do medytacji.

Reklama

Marta - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolorem dla Marty jest niebieski, szczególnie jasne odcienie błękitu. Kolor ten kojarzony jest ze spokojem i czystością. Wskazuje się na to, że jest to barwa chłodna, jednak pobudza kreatywność i inspiruje do działania. Jest to także kolor przyjaźni i nadziei.

Reklama
Reklama
Reklama