Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Nina

Nina to osoba o dobrym sercu i łagodnym charakterze. W życiu dąży do uzyskania harmonii we wszelkich aspektach życia. Jest niezwykle tolerancyjna i otwarta na poglądy innych ludzi, nawet wtedy, gdy są zupełnie odmienne od jej własnych. Łatwo dostosowuje się do nowych sytuacji, a w towarzystwie darzona jest szczególną sympatią.

Nina - pochodzenie

Imię Nina w Polsce zostało utworzone poprzez zdrobnienie imienia Antonina lub Janina. W niektórych kręgach etymologii upatruje się w języku hebrajskim, w słowie channah, oznaczającym łaskę. Z tego względu imię Nina tłumaczy się jako „ciesząca się łaską Bożą”.

Zdrobnienia imienia Nina

Do najpopularniejszych zdrobnień tego imienia należą: Ninka, Ninuś, Ninusia, Nini, Nena, Nincia, Ninek, Ninia oraz Ninunia.

Imieniny Niny

Nina obchodzi imieniny w dniach: 14 stycznia, 14 lutego, 3 maja, 12 i 24 czerwca, 27 października oraz 15 grudnia. Najpopularniejszą datą wybieraną na świętowanie jest 14 stycznia - wówczas w Kościele katolickim odbywa się liturgiczne wspomnienie św. Nino, patronki Gruzji. Jest ona czczona nie tylko w Kościele katolickim, lecz także prawosławnym i ormiańskim.

Zobacz także

Imię Nina dla dziecka

Imię Nina jest dość popularne w Polsce. W roku 2020 znalazło się w pierwszej pięćdziesiątce najpopularniejszych imion żeńskich w naszym kraju, zajmując 39. miejsce na liście. Nazwano wówczas tak 1339 dziewczynek. Imię Nina jest krótkie i łatwe w wymowie, a przy tym dość oryginalne. Dziewczynka o takim imieniu z pewnością zwróci na siebie uwagę.

Nina - edukacja

Nina należy do osób spokojnych, które swoje obowiązki wypełniają powoli, ale bardzo dokładnie. To również wyjątkowo wrażliwa dziewczyna, przez co może źle znosić wszelkie niepowodzenia w nauce.

Nina - rodzina i miłość

Nina jest bardzo troskliwa, zwłaszcza jeśli chodzi o członków własnej rodziny. Chociaż w miłości niezwykle czuła i oddana, ma tendencje do zamykania się w sobie. Potrzebuje osoby, która zrozumie jej wrażliwość i również otoczy opieką, aby Nina w związku mogła czuć się bezpiecznie.

Nina - predyspozycje zawodowe

Osoby o imieniu Nina to urodzone dyplomatki. Te wrodzone predyspozycje czynią z nich idealne pracownice na stanowisku mediatora lub negocjatora. W pracy Nina lepiej się czuje, gdy pełni rolę wykonawcy, a nie kogoś, kto zleca obowiązki innym. Jest osobą, którą będzie męczył korporacyjny wyścig szczurów. Woli raczej spokojną, bezstresową pracę, gdzie bez silnej presji czasu może wykonywać swoje obowiązki.

Znane Niny

W Polsce znane kobiety, które noszą imię Nina, popularność zdobyły m.in. w telewizji, na scenie muzycznej, tanecznej, a także pisarskiej. Najpopularniejsze z nich to: Nina Terentiew (prezenterka telewizyjna, dziennikarka), Nina Gocławska (aktorka, prezenterka, tancerka), Nina Kukawska, znana jako Rafalala Rita Chmiel (transpłciowa kobieta, która popularność zdobyła kontrowersyjnymi filmikami w Internecie), Nina Nowak (śpiewaczka operowa) oraz Nina Andrycz (pisarka, poetka, aktorka).

Nina w innych językach

Imię Nina nie ulega modyfikacjom w innych językach. Jego zapis jest taki sam w języku angielskim, niemieckim, hiszpańskim, włoskim i francuskim. W ukraińskim i rosyjskim pisownia przedstawia się następująco: Нина.

Patroni imienia Nina

Patronką imienia Nina jest św. Nino, nazywana także Niną lub Noną. To gruzińska apostołka, w Kościele katolickim uznana za świętą. Przez całe swoje życie była oddaną chrześcijanką, która dumnie opowiadała wiernym o nauce Chrystusa. Miała również niezwykłą moc uzdrawiania. Wzbudziła ogromne uznanie wśród władzy i ludu, gdy uleczyła królową Gruzji.

Przysłowia i cytaty związane z imieniem Nina

Przepiękne i ponadczasowe cytaty znajdują się w bestsellerowej powieści „Ostatnia spowiedź”, napisanej przez polską pisarkę Ninę Reichter:

  • „Bo gdy mówi serce, muzyka milknie, a słowa bledną…”;
  • „Zaufanie to cząstka duszy, którą oddajesz komuś w nadziei, że nadal pozostanie twoja”;
  • „Jeżeli on nie ma sił, ty musisz stać się jego siłą, bo na tym właśnie polega miłość!”

Ciekawostki o imieniu Nina

Według numerologii imieniu Nina przypisana jest liczba 2. Wskazuje ona na osobę spokojną i łagodną. Numerologiczne dwójki są wyjątkowo zrównoważone i niezwykle rzadką tracą nad sobą kontrolę. Symbolem liczby 2 jest koncepcja jin-jang, tj. dwóch przeciwstawnych sił. Dwójki w powiązaniu z tarotem podlegają karcie Kapłanki, a w astrologii - mocy Księżyca.

Nina - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą Niny jest 2. To liczba, która symbolizuje łączenie się przeciwieństw, aby te mogły się nawzajem uzupełniać.

Nina - szczęśliwy kamień

Kamień, który przyniesie szczęście Ninie, to szafir. Uznawany jest za talizman przyjaźni oraz spokoju. Często stanowi ozdobę pierścionków zaręczynowych, dlatego też uważa się go za silny symbol miłości.

Reklama

Nina - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolorem Niny jest biały. To symbol czystości i niewinności. Uznaje się go również za znak duchowego odrodzenia. Niektórzy postrzegają tę barwę jako początek czegoś nowego. Nie bez przyczyny w języku polskim mówi się o „czystej, białej karcie”.

Reklama
Reklama
Reklama