Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Pia

Pia to kobieta silna, które ze wszystkich sił dąży do obranego celu. Kiedy coś zaplanuje, można mieć przekonanie, graniczące z pewnością, że to się jej uda. Co bardzo ważne, jej sukces nie wynika ze szczęśliwego zbiegu okoliczności, ale z wytężonej pracy. Systematyczność, odpowiedzialność i zapał to kolejne cechy Pii, które pozwalają jej na realizowanie swoich zamierzeń. Ewentualne niepowodzenie absolutnie nie wytrąca Pii z równowagi. Dla niej jest to po prostu kolejne wyzwanie, któremu będzie chciała sprostać. Jej duża aktywność wpływa na to, że wolny czas spędza bardzo aktywnie, najczęściej na sportowo. Pia bardzo często wybiera sporty walki.

Pia - pochodzenie

Imię Pia wywodzi się z łaciny i jest to żeńska odmiana imienia Pius, które oznacza osobę uczciwą, pobożną i oddaną.

Zdrobnienia imienia Pia

Imię Pia jest trudne do zdrobnienia, dlatego spieszczeń jest stosunkowo niewiele. Do najczęstszych należą: Pika, Pipi, Pijka, Piunia, Piasia czy Piusia.

Imieniny Pii

Osoby noszące imię Pia obchodzą imieniny najczęściej 19 stycznia. Drugą datą, kiedy Pia może świętować, jest 15 lipca.

Zobacz także

Imię Pia dla dziecka

Pia jest imieniem używanym w Polsce bardzo rzadko. W 2020 roku otrzymały je tylko dwie dziewczynki.

W dzieciństwie Pia oczekuje troskliwej opieki i skupienia na sobie uwagi otoczenia. Dlatego szczęśliwe dzieciństwo dla niej to czas spędzony w otoczeniu rodziny i przyjaciół. Pia wyróżnia się nie tylko imieniem. Już od dziecka jest indywidualistką, która chce odgrywać istotną rolę w otoczeniu poprzez wywieranie wpływu na innych.

Pia - edukacja

Szkoła to dla Pii pierwsza okazja do sprawdzenia się. Osiągnięcie sukcesu w nauce to jeden z celów, który stawia sobie w życiu. Gorsza ocena w szkole nie powstrzyma jej przed dalszą pracą i cały czas będzie walczyć o sukces. Duża ambicja pozwala jej osiągnąć każdy poziom edukacji w wybranej specjalności.

Pia - rodzina i miłość

W związku z tym, że sukces zawodowy i kariera mają dla Pii pierwszorzędne znaczenie, nie jest ona kobietą nazbyt romantyczną. Przy wyborze partnera nie kieruje się porywami serca, ale raczej analizą wszystkich argumentów za stworzeniem głębszej relacji i przeciw niej. Kiedy już jednak zdecyduje się na stały związek, okazuje się osobą bardzo rodzinną, a dla swoich najbliższych jest w stanie zrobić dosłownie wszystko.

Pia - predyspozycje zawodowe

Pia to kobieta silna, zdeterminowana w działaniu i często uparta. Jej profesjonalizm bardzo dobrze sprawdza się w pracy zawodowej. Pia najlepiej odnajdzie się w zajęciach prestiżowych, np. związanych z obrotem dużą gotówką czy kosztownościami. Zamiłowanie do aktywności fizycznej i duży perfekcjonizm pozwala jej bardzo dobrze sprawdzić się w zawodzie trenera personalnego.

Znane Pie

Najbardziej znaną w świecie osobą noszącą imię Pia jest niewątpliwie amerykańska aktorka i piosenkarka Pia Zadora. Faktycznie nazywa się Pia Alfreda Schipani, ze strony ojca jest pochodzenia włoskiego, a ze strony matki - polskiego. Jej pseudonim sceniczny Zadora pochodzi od nazwiska panieńskiego matki (Zadorowska). W filmie debiutowała już w wieku 10 lat, duże sukcesy odnosiła też jako piosenkarka, a utwór When the Rain Begins to Fall jest klasycznym evergreenem, który cieszy się niesłabnącą popularnością lat.

W latach 1878-1974 żyła i tworzyła polska malarka i pisarka Pia Maria Górska, a obecnie znaną osobą o imieniu Pia jest lekkoatletka Pia Skrzyszowska, która dotarła do półfinału Igrzysk Olimpijski w Tokio w biegu przez płotki.

Pia w innych językach

Imię Pia w zdecydowanej większości języków zapisywane jest w ten sam sposób, m.in. w portugalskim, norweskim, hiszpańskim, duńskim, czeskim, słoweńskim, słowackim i angielskim. W tym ostatnim stosuje się też formę Piety. W Finlandii natomiast przyjął się zapis Piia.

Pia - patroni

Patronką Pii jest św. Olimpia. Pochodziła z arystokracji bizantyjskiej. Była żoną prefekta Konstantynopola, po którego śmierci wybrała życie duchowne, rozdała swój majątek biednym i potrzebującym. Została też opiekunką ubogich i chorych.

Przysłowia i cytaty z imieniem Pia

Brak

Ciekawostki na temat imienia Pia

Pia należy do najkrótszych imion w języku polskim - nie występują imiona krótsze niż składające się z trzech liter.

Pia - szczęśliwa liczba

Szczęśliwa dla Pii 8 znakomicie odpowiada jej charakterowi. Numerologiczna 8 jest bardzo pracowita i ambitna. Wytrwała, skrupulatna i cierpliwa, ma bardzo dużą szansę odnieść sukces. Jest też osobą odpowiedzialną, której można w pełni zaufać.

Pia - szczęśliwy kamień

Szmaragd to kamień, który niesie w sobie energię i harmonię. Dlatego też jest szczęśliwym kamieniem dla Pii, dla której porządek i harmonia są podstawą funkcjonowania.

Reklama

Pia - szczęśliwy kolor

Szmaragd najczęściej ma kolor zielony, wobec czego barwa ta również jest dla Pii szczęśliwa. Zieleń to wzrost, rozwój i regeneracja. Nieprzypadkowo więc jest przypisana Pii, która nigdy się nie poddaje, szybko odradza się po niepowodzeniach i cały czas dąży ku rozwojowi. Zieleń działa też bardzo energetycznie, a energii Pii nie brakuje nigdy.

Reklama
Reklama
Reklama