Imię Rachela – co oznacza to imię? Kiedy są imieniny? Jacy są najważniejsi patroni?

Rachela to imię wywodzące się z czasów biblijnych. Pierwsza Rachela uznawana jest za matkę dwóch pokoleń Izraela. Dzisiaj imię to nie należy do najpopularniejszych w Polsce. Jednak warto wiedzieć, jakie wartości ze sobą niesie. Kto jest patronem Racheli i co przyniesie jej szczęście?

Spis treści

Znaczenie imienia Rachela

Rachela jest kobietą troskliwą i delikatną. Tworzy wokół siebie przyjazną atmosferę, dzięki czemu w jej towarzystwie wszyscy dobrze się czują. Lubi spokojne, powolne, ale nie monotonne życie. Ma wiele talentów i zainteresowań. Wyróżnia się także dużą cierpliwością.

Rachela - pochodzenie

Rachela to imię wywodzące się z języka hebrajskiego od słowa rachel. Tłumaczy się je jako „jagnię, owieczka”. Można też się spotkać z tłumaczeniem tego imienia jako „cierpliwa”.

Zdrobnienia imienia Rachela

Od imienia Rachela tworzone są różnorodne zdrobnienia. Przykładem mogą być takie formy, jak: Rachelka, Rachelinka, Chela, Chelka, Chelisia czy Rachunia.

Imieniny Racheli

Rachela obchodzi imieniny 30 września. Jest to dzień, w którym wspomina się Rachelę - postać biblijną, która została uznana za błogosławioną.

Imię Rachela dla dziecka

Rachela to dziecko inteligentne i towarzyskie. Jest też bardzo aktywna i wesoła. Lubi przebywać zarówno z rodziną, jak i z rówieśnikami. Jak na swój wiek wykazuje się dużą cierpliwością. Jest też do pewnego stopnia ugodowa i uległa, jednak nie pozwoli sobie na zbytnie podporządkowanie się innym, gdy jest przekonana o swoich racjach.

Rachela - edukacja

Rachela to sumienna i dobra uczennica. Jej cierpliwość i wytrwałość owocuje dobrymi rezultatami nie tylko w nauce, ale i na zajęciach pozaszkolnych. Wysoka inteligencja, a także empatia sprawiają, że dobrze czuje się wśród rówieśników. Ci ją akceptują i chętnie przebywają w jej towarzystwie.

Rachela - rodzina i miłość

Rachela jest osobą pełną cierpliwości i inteligencji. Dlatego dobrym partnerem dla niej będzie człowiek ciepły i oddany, na którym będzie mogła polegać w każdej sytuacji. Rachela chętnie i dość szybko zakłada rodzinę, której może się poświęcić nawet w 100%, rezygnując z życia zawodowego.

Rachela - predyspozycje zawodowe

Rachela jest osobą, która dobrze wywiązuje się z powierzonych obowiązków, jednak nie chce robić kariery za wszelką cenę. Równie dobrze może poświęcić się domowi. Jeżeli chodzi o pracę zawodową, to dobrym rozwiązaniem jest dla niej możliwość pracy z dziećmi i innymi ludźmi. Nie będzie natomiast dobrze czuła się na stanowiskach kierowniczych lub takich, które wymagają od niej dużej odpowiedzialności i podejmowania szybkich decyzji.

Znane Rachele

W Polsce imię Rachela nie należy do najpopularniejszych, dlatego dość trudno znaleźć znane osoby, które się tak nazywają. Przykładem może być jednak Ester Rachel Kamińska - aktorka związana z teatrem żydowskim w Polsce. W innych krajach znane Rachele to m.in.: Rachel Friend (australijska aktorka), Rachel Howard (amerykańska aktorka), Rachel McAdams (kanadyjska aktorka) czy Rachel Weisz (amerykańska aktorka).

Rachela w innych językach

W zależności od języka imię Rachela może być pisane tak jak w polskim przez „ch” lub przez „h”. Można spotkać się także z takimi formami, jak Raquel.

Patroni imienia Rachela

Za patronkę imienia Rachela uznaje się przede wszystkim świętą Klelię Rachelę Barbieri. Była to włoska zakonnica żyjąca w XIX wieku. Założyła zgromadzenie Sióstr Mniejszych od Matki Bożej Bolesnej. Wspomina się także biblijną postać Racheli, która uznawana jest za patronkę kobiet modlących się o płodność i szczęśliwe rozwiązanie.

Przysłowia i cytaty z imieniem Rachela

W języku polskim nie ma przysłów czy powiedzeń z imieniem Rachela. Cytatów nawiązujących do tego imienia można natomiast szukać w Biblii, dokładniej w Księdze Rodzaju, gdzie opisywane są dzieje Racheli, jej męża Jakuba, a także siostry Lei.

Ciekawostki o imieniu Rachela

Imię Rachela pojawiło się na terenach polski już pod koniec XV wieku. Jednak dopiero w XIX wieku okazjonalnie zaczęto nadawać je dziewczynkom, które nie pochodziły z rodzin semickich.

Jedna z bohaterek serialu Przyjaciele nosi angielską wersję imienia Rachela, czyli Rachel (postać grana przez Jennifer Aniston).

Rachela - szczęśliwa liczba

Numerologiczna trójka to liczba przypisana do Racheli. Osoby z tą liczbą ukrytą w imieniu są delikatne i potrzebują bliskiej osoby, która będzie dla nich wsparciem. Cały czas dążą do uzyskania perfekcji w tym, co robią. Są inteligentne i chętnie dbają o swój rozwój osobisty. To idealiści, którzy chętnie pomagają innym, szczególnie bardzo potrzebującym osobom, które samodzielnie nie mogą zadbać o swoje potrzeby.

Rachela - szczęśliwy kamień

Kamieniem dla Racheli jest opal, uznawany za kamień rozwijający wyobraźnię i kreatywność. Korzystnie wpływa na pamięć i koncentrację. Może też przynosić dobre sny. Wpływa kojąco na emocje.

Rachela - szczęśliwy kolor

Biały to kolor, który przyniesie szczęście Racheli. Jest on uznawany za symbol niewinności i czystości. Łagodzi nerwy i ułatwia wyciszenie się. Minimalizuje stres, pozwala wprowadzić do wnętrza miłą i spokojną atmosferę. Daje też uczucie swobody i przestrzeni osobistej.

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie