Imię Rita – jakie jest jego znaczenie? Kiedy są imieniny Rity?

Rita, a także Ryta, to imię funkcjonujące samodzielnie, będące jednak skrótem od takich imion jak Margarita. Jedną z najsłynniejszych osób noszących to imię była amerykańska aktorka Rita Hayworth, która do dziś uważana jest za jeden z największych symboli hollywoodzkiego seksapilu. Czy jest to idealna przedstawicielka osób o imieniu Rita? Przekonaj się, czym się wyróżniają posiadaczki tego imienia.

Spis treści

Znaczenie imienia Rita

Na to, jak postrzegana jest Rita, duży wpływ miała popularność aktorki Rity Hayworth, a także grane przez nią postaci. Jednak jak się okazuje, w Ricie jest dużo cech przypisywanych zarówno aktorce, jak i jej kreacjom filmowym.

W rzeczywistości kobiety o tym imieniu emanują wewnętrzną siłą, a w swoim działaniu są nieugięte i twarde. Są też spontaniczne i często zaskakują swoim zachowaniem.

Rita to dusza towarzystwa, która przyciąga innych jak magnes. Uwielbia działać i nie znosi nudy. Sama musi wszystkiego spróbować, nie słuchając rad i ostrzeżeń innych. Jest szczera, często aż do bólu. Cechuje ją także duża impulsywność, a także rozrzutność.

Rita - pochodzenie

Imię Rita bądź Ryta początkowo funkcjonowało jako skrót od pełnych imion z końcówką -rita, -ryta. Najczęściej wskazuje się tutaj imię Margarita (Małgorzata). Z czasem zaczęło ono funkcjonować samodzielnie i zaczęło zyskiwać na popularności, szczególnie w krajach anglojęzycznych.

Zdrobnienia imienia Rita

Imię Rita można zdrobnić na wiele sposobów. Do najpopularniejszych zdrobnień należą: Ritka, Ricia, Riteńka, Ritusia.

Imieniny Rity

Rita swoje imieniny może obchodzić 22 maja lub 20 lipca.

Imię Rita dla dziecka

Rita jest grzecznym dzieckiem, jednak trzeba mieć na uwadze jej żywiołowy temperament i energiczność. Jest żywiołowa i otwarta. Chętnie przewodzi grupie rówieśników.

Rita - edukacja

W szkole Rita będzie brylować w swoim towarzystwie. Nawet jeśli nie będzie miała najlepszych ocen, będzie odbierana jako osoba zdolna, czekająca na swoje pięć minut. Chętnie będzie uczestniczyła w zadaniach, gdzie będzie mogła się wykazać jako liderka grupy.

Rita - rodzina i miłość

Rita emanuje wewnętrznym urokiem, jest pełna seksapilu i często to ona dominuje w związku. Jest szczera i otwarta, nie da się wykorzystać i porzucić. Mężczyźni cenią w niej spontaniczność i energiczność.

Rita - predyspozycje zawodowe

Rita jest zdecydowana i pełna energii. Doskonale sprawdzi się w roli liderki grupy. Dobrze będzie czuła się także wszędzie tam, gdzie będzie miała kontakt z ludźmi oraz będzie mogła zarządzać pieniędzmi czy majątkiem firmy.

Znane Rity

Jedną z najsłynniejszych Rit była Rita Hayworth. W wielu krajach można spotkać także i dzisiaj znane kobiety o tym imieniu. Przykładem może być tutaj m.in. Rita Ora, jedna z najpopularniejszych piosenkarek brytyjskich. Inne słynne Rity to: Rita Gombrowicz, Rita Marley, Rita Moreno czy Rita Wilson.

Rita w innych językach

Rita pojawia się w innych językach w formie takiej, jak w języku polskim, czyli Rita, bądź pisanej przez „y” - Ryta.

Patronki imienia Rita

Imię Rita ma dwie główne patronki. Pierwszą z nich jest Rita (Ryta) z Cascii. Druga to Ryta od Jezusa - założycielka Instytutu Sióstr Jezusa, Maryi i Józefa.

Przysłowia i cytaty z imieniem Rita

Imię Rita pojawia się w powiedzeniach takich jak: „Grzeczna, bardzo grzeczna Rita książki mądre zawsze czyta”, a także „Chciał buzi od Rity - stąd ma nos rozbity”.

Ciekawostki o imieniu Rita

Imię Rita nadawane jest często postaciom fikcyjnym w filmach, serialach i powieściach. Przykładem mogą być tutaj takie bohaterki,jak: Rita Odraza (Power Rangers), Rita Skeeter (Harry Potter) czy Rita Zajglicz-Wielgosz (Oficer).

Rita Hayworth naprawdę nazywała się Margarita Carmen Cansino.

Imię to w nawiązaniu do aktorki Rity Hayworth pojawia się w piosence Krzysztofa Cugowskiego Nieobecnych zapomina się.

Rita - szczęśliwa liczba

Szczęśliwa liczba przypisana do imienia Rita to trzy. Numerologiczna trójka to osoba atrakcyjna i pewna siebie, mogąca czasami wręcz popaść w narcyzm. Przyciąga innych i jest duszą towarzystwa. Bywa jednak impulsywna i może brakować jej cierpliwości i wytrwałości. Kiedy jej coś nie pociąga, nie będzie angażować się w swoje działania. Jest też idealistką i dąży do tego, by zrealizować to, co zgadza się z jej światopoglądem. Może też pomagać innym, o ile będzie się to zgadzało z jej przekonaniami.

Rita - szczęśliwy kamień

Kamieniem przypisanym do imienia Rita jest karneol. Z uwagi na swoją czerwoną barwę nazywany jest także krwawnikiem. Przypisuje mu się wiele właściwości, które cenione są w mistycyzmie i medycynie naturalnej, m.in. poprawę stanu organizmu osoby, która go nosi. Amulety wykonane z tego kamienia miały chronić przed złem pod różnymi postaciami, a także dodawać odwagi, czy przynosić szczęście. Noszenie karneolu ma też wpływać na poprawę przepływu energii w ciele oraz ułatwiać wyrażanie uczuć.

Rita - szczęśliwy kolor

Czerwony jest kolorem przypisywanym imieniu Rita. Jest to kolor ciepły, kojarzący się z namiętnością i miłością, szczególnie tą fizyczną. W otoczeniu nie można go używać zbyt dużo, gdyż może wzbudzać agresję. Jednak w niewielkich ilościach będzie pobudzał do działania i kreatywnego myślenia. Tutaj uwaga, kolor czerwony może pobudzać także apetyt. Czerwień działa też ożywczo na cały organizm, zachęca do podejmowania wyzwań, a także ułatwia okazywanie uczuć.

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie