Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Sara

Kobiety noszące imię Sara są niezwykle niezależne i pracowite, kiedy coś sobie postanowią, z pewnością uda im się to osiągnąć. Są ciepłe i życzliwe dla bliskich, jednak początkowo mogą się wydawać wyniosłe i zamknięte w sobie. Potrzebują czasu, żeby otworzyć się i prawdziwie z kimś związać przyjaźnią czy miłością. Są też bardzo wrażliwe i boją się zranienia, nie uzewnętrzniają uczuć. Sary nie lubią hucznych, tłumnych imprez, stronią od dyskotek czy koncertów na rzecz kameralnych przyjęć wśród najbliższych przyjaciół.

Pochodzenie imienia Sara

Imię wywodzi się z języka hebrajskiego. W dosłownym tłumaczeniu Sarah oznacza „księżniczkę”.

Sara - zdrobnienia

Imię Sara można zdrabniać na wiele sposobów, może stąd jego popularność wśród rodziców nowo narodzonych dziewczynek. W powszechnym użyciu mamy bowiem Sarkę, Sarcię, Sarunię i Sarusię. Równie często spotykanymi spieszczeniami są: Sarenka, Sareczka, Sarenia, Saruś i Sarinka.

Imieniny Sary

Sary obchodzą imieniny najczęściej 13 lipca. Jednak w kalendarzu znajdziemy również kilka innych dat, kiedy Sary mogą świętować, np.:

Zobacz także
  • 19 stycznia;
  • 20 kwietnia;
  • 20 sierpnia;
  • 9 października;
  • 27 grudnia.

Imię Sara dla dziecka

Imię Sara od wielu lat cieszy się dużą popularnością i jest chętnie nadawane noworodkom płci żeńskiej. W 2021 roku w rankingu najczęściej nadawanych imion na świecie Sara zajęła 108 miejsce. Imię to najpowszechniej występuje w Egipcie, Stanach Zjednoczonych i Sudanie. Sary w dużej liczbie możemy spotkać również w Maroku, Meksyku, Indiach i Hiszpanii.

Sara jest wdzięcznym imieniem dla małych dziewczynek. Ma wiele uroczych zdrobnień, brzmi podobnie w większości języków. Do tego Sara oznacza dosłownie księżniczkę. Jaka mała dama nie chciałaby zostać księżniczką?

Sara - edukacja

Sara w młodości jest nieśmiałą, ale zaradną uczennicą. Szybko się płoszy, trudno jej przebywać w tłumie i poznawać nowe osoby. Jednak w szkole może zyskać przyjaciół, którzy będą wobec niej lojalni przez długi czas po zakończeniu edukacji. Sara nie lubi spędzać długich godzin nad książkami, ale ma bardzo dobrą pamięć, dzięki czemu radzi sobie z większością przedmiotów w szkole. Przejawia uzdolnienia artystyczne, ale ze względu na praktyczne podejście do życia może również wybrać przedmioty ścisłe lub przynoszące zyski, takie jak matematyka, finanse czy prawo.

Sara - rodzina i miłość

Sara jest najczęściej adorowana przez wielu mężczyzn. Ma nieodparty urok, podszyty tajemnicą i pozorną oziębłością. Jej partnerzy muszą długo pracować na jej zaufanie. Sara powoli otwiera się na partnera i nie interesuje się przelotnymi romansami. Kiedy jednak zakocha się w odpowiedniej osobie, odkrywa przed nią skrywane pokłady zmysłowości. Jest przy tym lojalną i wierną małżonką, tego samego oczekując od partnera. Sary są również doskonałymi matkami i paniami domu. Dbają o rodzinę w stu procentach, chyba że skupią się na sukcesie zawodowym, wtedy dom może zejść na dalszy tor.

Sara - predyspozycje zawodowe

Skrupulatna i pracowita Sara bardzo przykłada się do obowiązków zawodowych, jeśli jej na nich zależy. Kiedy poczuje pasję do swojej pracy, najprawdopodobniej osiągnie w niej sukces, będzie zarówno doskonałą pracownicą, jak i szefową. Sara ma liczne talenty artystyczne, ale również umysł analityczny i bardzo dobrą pamięć. Z powodzeniem spełni się w roli malarki, graficzki czy projektantki mody, może jednak również wybrać zawód psycholożki, handlowca, logistyka czy menedżerki.

Znane kobiety o imieniu Sara

Sara to bardzo popularne imię żeńskie zarówno w Polsce, jak i za granicą. W naszym kraju noszą je m.in. piosenkarka Sara Sudoł i aktorka Sara Muldner. Poza granicami Polski spotkamy się z:

  • Sarah Ferguson - księżną brytyjską;
  • Sarah Connor - piosenkarką pochodzącą z Niemiec;
  • Sarah Jessicą Parker - aktorką amerykańską, znaną z serialu „Seks w wielkim mieście”;
  • Sarą Doron - działaczką polityczną z Izraela;
  • Sarah Palin - gubernator Alaski i kandydatką na wiceprezydenta USA.

Sara w innych językach

Imię Sara ma podobne brzmienie w wielu językach. W języku hebrajskim funkcjonuje jako Sarah, podobnie w angielskim, choć Anglicy używają również formy Sara. W rosyjskim imię to brzmi Sarra, w duńskim - Sara lub Sally, natomiast całkiem ciekawie prezentuje się w języku fińskim jako Saara, Sarija.

Patronki Sary

Patronkami kobiet noszących imię Sara są biblijne Sary - żona Abrahama i żona Tobiasza. Historię pierwszej z nich przytacza Księga Rodzaju. Żona Abrahama i matka Izaaka, uznawana za pramatkę narodu żydowskiego, nosiła początkowo imię Sarai, jednak Bóg zmienił je na Sara, aby nadać kobiecie status po tym, jak jej niewolnica Hagar powiła dla niej i jej męża syna Izmaela.

Sara z Księgi Tobiasza siedem razy wychodziła za mąż. Żaden jej małżonek nie przeżył nocy poślubnej, gdyż życie odbierał im każdorazowo demon. Tobiasz był jej ósmym małżonkiem, którego w noc poślubną strzegł archanioł Rafael, w związku z czym udało mu się ujść z życiem.

Przysłowia i cytaty z imieniem Sara

Przysłowie, które zawiera imię Sara, to przykładowo: „Bardzo miła, kochana Sara zawsze grzeczną być się stara”.

Ciekawostki związane z imieniem Sara

Imię Sara odnajdziemy w tekście piosenki Jacka Kaczmarskiego, który jest autorem słów, muzyki i jej wykonawcą. Piosenka „Sara” znalazła się w albumie pt. „Dzieci Hioba”, wydanym w 1989 roku.

Sara - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą Sary jest trójka. Imienne trójki są bardzo zadbanymi i pewnymi siebie osobami. Mogą jednak również być chorowite, stąd stała obawa o swoją kondycję fizyczną i usilne starania o zachowanie ciała w jak najlepszej formie. Osoby ze szczęśliwą trójką potrafią zaangażować się w zadanie - czy to w pracy, w szkole, czy jeśli chodzi o hobby - ale tylko, jeśli całkowicie ich ono pochłania. Jeśli trójka nie pasjonuje się danym zagadnieniem, nie może skoncentrować się na zadaniu i wykonywaniu obowiązków. Imienne trójki to perfekcjonistki, które z dużą starannością dbają nie tylko o wygląd zewnętrzny, ale również o sferę duchową. Przez całe życie dużą wagę przykładają do rozwoju duchowego, często również angażując się w ezoterykę. Trójki są wreszcie także po prostu dobrymi ludźmi, wrażliwymi na krzywdę bliźnich, będą zatem potrafiły pomóc nawet wtedy, kiedy same tej pomocy potrzebują.

Sara - szczęśliwy kamień

Talizmanem przynoszącym szczęście Sarze jest szafir. Minerał o głębokiej niebieskiej barwie stanowi nie tylko luksusowy dodatek do biżuterii, ma również niezwykłą moc. Magiczne działania przypisywano szafirom już w czasach starożytnych. Miały one m.in. swoim właścicielom zapewniać nieśmiertelność, wieczną młodość, sprzyjać sprawiedliwości i prawdzie. Te kamienie szlachetne według wierzeń średniowiecznych odpędzają złe moce i uroki. Szafiry mają też właściwości lecznicze.

Reklama

Sara - szczęśliwy kolor

Szczęśliwym kolorem Sary jest błękit. Na osoby o tym imieniu jasna, stonowana barwa działa kojąco i wyciszająco. Zaleca się zatem Sarze aranżację wnętrz z wykorzystaniem dodatków lub ścian w kolorze błękitnym. Warto również w jej przypadku pomyśleć o częściach garderoby w odcieniach błękitu.

Reklama
Reklama
Reklama