Spis treści

Reklama

Znaczenie imienia Wiesława

Imię Wiesława oznacza osobę bardzo ciepłą i sympatyczną. To doskonała przyjaciółka i kochająca partnerka, jednak w relacji z nią nie może pojawić się rutyna. Charakteryzuje ją wielkoduszność, chęć pomagania innym oraz pozytywne nastawienie do świata.

Wiesława - pochodzenie

Wiesława to staropolskie imię, którego męski odpowiednik to Wiesław. W wolnym tłumaczeniu oznacza „osobę, która pragnie sławy”. Początkowo używano formy Wielisława. Niektórzy dostrzegają też związek z rzeką Wisłą. Pierwszy raz imię Wiesława pojawiło się w Polsce już w XIII wieku.

Zdrobnienia imienia Wiesława

Najpopularniejszym zdrobnieniem imienia Wiesława jest oczywiście Wiesia. Jednak w języku polskim ma ono wiele innych spieszczeń, takich jak: Wiesiula, Wieśka, Wiesiunia, Wisia, Wiesiulka, Wienia, Wiesiaczek, Wiesiuleńka, Wiesinka i Wiecha. Niektórzy stosują również następujące formy: Sławka, Sława, Sławcia.

Imieniny Wiesławy

Panie o imieniu Wiesława świętują imieniny w dniach: 22 maja, 7 czerwca oraz 9 grudnia.

Zobacz także

Imię Wiesława dla dziecka

Wiesława to już raczej zapomniane imię dla dziewczynki, które nie cieszy się popularnością już od kilkunastu lat. W 2002 roku otrzymało je jedynie pięcioro dzieci, w 2013 i 2014 tylko dwoje, z kolei w 2020 roku zaledwie trzy dziewczynki. To długie i niełatwe w wymowie imię. Wielu osobom może wydawać się staromodne, co jednocześnie czyni je wyjątkowym i bardzo oryginalnym. Dziewczynka o imieniu Wiesia z pewnością zwróci uwagę otoczenia. Można mieć pewność, że w klasie będzie jedyną uczennicą o takim imieniu.

Wiesława - edukacja

Wiesia jest bardzo uzdolniona i kreatywna dlatego nie powinna mieć większych problemów w nauce. Lubi zdobywać nową wiedzę i pracować w grupie z rówieśnikami.

Wiesława - rodzina i miłość

Wiesława to osoba bardzo rodzinna i oddana swoim bliskim. W miłości jest szalenie romantyczna, choć prawdopodobnie szybko zrezygnuje ze związku, do którego wkradnie się rutyna. Łatwo nawiązuje nowe znajomości, ponieważ jej optymizm i łagodny sposób bycia sprawiają, że wiele osób bardzo chce przebywać w jej obecności. Wiesława potrafi radzić sobie sama w życiu. Od partnera oczekuje przede wszystkim lojalności i szczerości.

Wiesława - predyspozycje zawodowe

Wiesia to osoba, która rewelacyjnie dogaduje się z innymi ludźmi, dlatego też profesja, w której liczy się praca zespołowa, będzie dla niej dobrym wyborem. To również niezwykle utalentowana i kreatywna kobieta o artystycznej duszy. Doskonale poradzi sobie w miejscu, gdzie będzie mogła tworzyć, np.: w pracowni malarskiej, rzeźbiarskiej czy studiu muzycznym. Umiejętność opowiadania historii chętnie wykorzysta, zostając pisarką lub stand-uperką. Miłość do podróży połączy z pracą dziennikarki lub reporterki tworzącej materiały z różnych miejsc na Ziemi.

Znane Wiesławy

W Polsce jest wiele znanych kobiet, które noszą imię Wiesława. Do najbardziej rozpoznawalnych z nich należą panie, które prężnie działają bądź działały na scenie artystycznej jako aktorki i piosenkarki, a także osoby udzielające się w polityce czy dziennikarstwie. Zaliczają się do nich: Wiesława Grochowska (aktorka filmowa i teatralna), Wiesława Sós (piosenkarka znana z utworu „Mój ty królewiczu”), Wiesława Kwaśniewska (aktorka teatralna), Wiesława Kwiatkowska (dziennikarka, pisarka), Wiesława Mazurkiewicz (aktorka), Wiesława Ziółkowska (ekonomistka, polityk) oraz Wiesława Grochola (pisarka).

Wiesława w innych językach

Imię Wiesława nie ma odpowiedników w językach obcych.

Patroni imienia Wiesława

W historii Kościoła katolickiego brak wzmianek o istnieniu świętej o tym imieniu. W dniu imienin Wiesławy, czyli 22 maja, odbywają się jednak wspomnienia liturgiczne takich osobistości jak: św. Julia z Korsyki, św. Ryta z Cascii oraz bł. Maria Dominika Brun Barbantini.

Przysłowia i cytaty z imieniem Wiesława

W języku polskim nie występują przysłowia z imieniem Wiesława.

Ciekawostki na temat imienia Wiesława

Według numerologii imieniu Wiesława odpowiada liczba 3. Jest ona utożsamiana ze Świętą Trójcą. Ten symbol religijny oznacza jednego Boga w trzech postaciach, które razem tworzą idealną całość. Liczba 3 to również symbol harmonii, samodoskonalenia i oświecenia. Numerologiczne trójki mają artystyczne dusze, są pełne uroku osobistego i bardzo optymistyczne.

Wiesława - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą cyfrą osób o imieniu Wiesława jest liczba 3.

Wiesława - szczęśliwy kamień

Granat to kamień, który z pewnością przyniesie szczęście Wiesławie. Uznawany jest za talizman nadziei - pomaga pozbyć się negatywnych myśli i przygnębienia. Uważa się również, że granat ułatwia podejmowanie życiowych decyzji. Energia tego kamienia wzmaga pewność siebie i wiarę we własne możliwości.

Reklama

Wiesława - szczęśliwy kolor

Szczęście Wiesi może przynieść barwa pomarańczowa. Ten kolor kojarzy się bardzo pozytywnie - ze szczęściem, ciepłem i życiową energią. Skutecznie pobudza do działania i energetyzuje. Symbolizuje kreatywność, entuzjazm, młodość i dobrą zabawę.

Reklama
Reklama
Reklama