Jesteś w ciąży? Sprawdź, ile przytyjesz i od czego to zależy
Tycie w ciąży odbywa się w różnym tempie, kobiety najwięcej przybierają na wadze na początku 3. trymestru. Jest wiele kobiet, które w ciąży przytyły w sposób zdrowy. I to właśnie im łatwiej wrócić do dawnej sylwetki. Bo zdrowo w tym wypadku znaczy tyle, ile trzeba.
Tycie w ciąży zależy między innymi od wcześniejszej wagi, wieku, a także innych czynników, takich jak odżywianie i aktywność fizyczna. Prawidłowe tycie w ciąży zakłada przybranie na wadze 11-13 kg. Nadmierne przybieranie na wadze w ciąży zwiększa ryzyko niektórych chorób, np. nadciśnienia tętniczego i cukrzycy ciążowej. Przyszła mama powinna zadbać o dietę w ciąży i odpowiednie nawodnienie organizmu.
Spis treści:
- Czy wiek wpływa na tycie w ciąży?
- Ile się tyje w ciąży?
- Szybkie tycie w ciąży – przyczyny
- Tycie w ciąży w poszczególnych miesiącach
- Tycie w ciąży, a powrót do wcześniejsze figury
- Czy utyję w ciąży tyle, co moja mama?
- Jak zapanować nad apetytem w ciąży?
- Czy karmienie piersią odchudza?
- Kiedy można zacząć dietę odchudzającą po porodzie?
- Zasady diety w ciąży
Czy wiek wpływa na tycie w ciąży?
Tak. Z wiekiem u każdego człowieka przemiana materii zwalnia, a to zwiększa ryzyko tycia. Dlatego trzydziestolatki łatwiej przybierają w ciąży na wadze niż dwudziestolatki. Zwykle dłużej też tracą nadwagę po porodzie. Jest jeszcze jeden czynnik, na który nie mamy wpływu – to rodzaj komórek tłuszczowych. Każdy z nas rodzi się z określoną ich liczbą, kiedy tyjemy – komórki puchną, a gdy chudniemy – zmniejszają swą objętość. Niektórzy mają jeszcze tzw. komórki uśpione, które uaktywniają się pod wpływem zawirowań hormonalnych, np. spowodowanych ciążą. Wówczas komórki te puchną, ale nie wracają już do pierwotnego rozmiaru – dlatego niektórym kobietom trudno wrócić do dawnej wagi.
Ile się tyje w ciąży?
Ile można przytyć w ciąży? To zależy od wagi wyjściowej. Średnio kobieta tyje 11–13 kg w pojedynczej ciąży. Punktem odniesienia będzie dla ciebie tzw. rekomendowany przybór wagi. Najpierw jednak określ BMI, czyli wskaźnik masy ciała. Podziel swoją wagę (w kilogramach) przez wzrost (w metrach) podniesiony do kwadratu.
Normy tycia w ciąży:
Szybkie tycie w ciąży – przyczyny
Szybkie tycie w ciąży zależy od kilku czynników, jest to między innymi zła dieta, brak ruchu. Na przyrost wagi wpływa również skłonność organizmu do zatrzymywania wody. Istotny jest także wiek kobiety – im jest ona starsza, tym
jej przemiana materii jest wolniejsza, a to powoduje dodatkowe kilogramy.
Tycie w ciąży w poszczególnych miesiącach
Wbrew temu, co może się wydawać, tycie w ciąży wcale nie zaczyna się już na samym jej początku. Przyrost wagi w ciąży odbywa się w różnym tempie. W pierwszym trymestrze kobieta przybiera na wadze ok. 1-2 kg. W drugim trymestrze – ok. 6 kg, natomiast w trzecim – ok. 5 kg. W którym miesiącu ciąży tyje się najwięcej? Największy przyrost wagi następuje zwykle między 20–30. tygodniem ciąży, czyli między 5, a 7 miesiącem ciąży.
Tycie w ciąży, a powrót do wcześniejsze figury
Czy powrót do figury sprzed ciąży jest możliwy? Oczywiście! Podczas ciąży nie zachodzą w organizmie żadne procesy, które na zawsze mogą odkształcać sylwetkę. To, jak będzie wyglądać twoje ciało po porodzie i czy wrócisz do wagi sprzed ciąży, zależy jedynie od ciebie. Newralgicznym miejscem jest brzuch – gdy kobieta przytyje za dużo, skóra na nim może nie obkurczyć się do wyjściowych rozmiarów. Cieszysz się, że brzuch podczas ciąży staje się coraz większy? Później może być on dla ciebie problemem.
Czy utyję w ciąży tyle, co moja mama?
Niekoniecznie. Przyrost wagi w ciąży nie jest zapisany w genach. Od nich może zależeć jedynie wielkość dziecka. Jeśli ty lub ojciec dziecka przyszliście na świat jako duże noworodki, to i wasz potomek zapewne może być ponadprzeciętnie duży. Wbrew pozorom otyłe kobiety nie rodzą większych dzieci. Wręcz odwrotnie! Ich organizm często jest tak złakniony pożywnych i zdrowych składników pokarmowych, że w pierwszej kolejności bierze je dla siebie, a nie wzmacnia dziecka. Maluchy rodzą się wtedy mniejsze. Skoro kobiety w twojej rodzinie przybierały na wadze podczas ciąży za dużo, to raczej sygnał dla ciebie, żeby zwrócić uwagę na nawyki żywieniowe i styl życia. Im bardziej jesteś aktywna, tym lepiej.
Jak zapanować nad apetytem w ciąży?
Dieta w ciąży powinna składać się z niewielkich posiłków: 6 lub 7 co 2–3 godziny. Gdy bardzo cię ssie w żołądku, wypij szklankę wody lub niesłodzonej zielonej herbaty. Zjedz jabłko, małego banana albo jogurt (bez cukru). Jeśli przez 9 miesięcy będziesz regularnie i zdrowo jeść, to masz większą szansę, aby stało się to twoim nawykiem. Szansa jest o wiele większa niż u kobiet, które próbują przestawić się na taki styl życia tylko z powodu stosowanej diety odchudzającej czy zbliżającego się sylwestra.
Nadmierne tycie w ciąży to nie tylko problem estetyczny. To również kłopot dla zdrowia. Zwiększa ryzyko nadciśnienia tętniczego i cukrzycy ciążowej. Wraz z przyrostem kilogramów rośnie też skłonność do zakażeń – gorzej goją się rany po nacięciu krocza i cesarskim cięciu. Niedowaga także może być niebezpieczna – może zaburzyć rozwój płodu.
Czy karmienie piersią odchudza?
To się zdarza, ale nie jest pewne. na pewno nie wolno ci podczas karmienia piersią stosować diet odchudzających! Karmiąc, powinnaś zdrowo się odżywiać i jeść o 500 kcal więcej niż przed ciążą. Jeśli będziesz jadła więcej, to karmiąc piersią, nie tylko nie schudniesz, ale możesz nawet przytyć!
Kiedy można zacząć dietę odchudzającą po porodzie?
Nie zaczynaj się odchudzać wcześniej niż po zakończeniu karmienia piersią. Jeśli natomiast karmisz butelką, nie wprowadzaj drastycznych ograniczeń w jedzeniu w trakcie połogu, czyli 6 tygodni po porodzie. Ten czas jest ci potrzebny, byś odzyskała siły.
Trenerka fitness radzi, jak ćwiczyć po ciąży:
Zasady diety w ciąży
- Pij dużo niegazowanej wody – tłumi apetyt i jest niezbędna do prawidłowej pracy organizmu (m.in. usprawnia transport wartościowych składników).
- Jedz obfite śniadania – to pierwszy i najbardziej energetyczny posiłek w ciągu dnia, gdy go pominiesz, trudniej ci będzie uniknąć napadów wilczego głodu.
- Bądź wybredna – w doborze menu kieruj się jakością, a nie ilością. Talerz kanapek z wędliną wygląda smakowicie, ale o wiele zdrowiej będzie, jeśli zastąpisz je gotowanymi na parze warzywami. Możesz zjeść ich dużo!
Zobacz też: