Jak nie przegrzać dziecka latem
fot. AdobeStock

Jak ubierać niemowlę latem, żeby go nie przegrzać?

Opiekowanie się niemowlakiem latem jest dla rodzica o wiele prostsze niż podczas chłodnych miesięcy. Masz teraz mniej kłopotów z przykrywaniem, ubieraniem i przebieraniem. Musisz tylko zadbać, aby dziecku nie było za gorąco. Jak to osiągnąć?
Małgorzata Wódz
Jak nie przegrzać dziecka latem
fot. AdobeStock

Przed tobą i dzieckiem najprzyjemniejsza pora roku. I choć raczej nie będziesz mieć czasu, by wygrzewać się na słońcu, dzięki ciepłym dniom łatwiej być mamą. Latem opieka nad dzieckiem jest prostsza niż podczas chłodnych miesięcy. Oto garść rad dla wszystkich wątpiących/początkujących. Sprawdź, jak ubierać noworodka i niemowlę, aby go nie przegrzać?

Czym przykrywać niemowlaka, gdy śpi?

Podczas upałów okrywanie dziecka czymkolwiek może wydawać się zbędne. Podczas snu jednak temperatura ciała się obniża i dziecku jest przyjemniej pod przykryciem. Gdy jest bardzo gorąco, niemowlę może oczywiście leżeć bez przykrycia. Kilkudniowego noworodka możesz okryć lekkim przewiewnym materiałem – cienkim bawełnianym i ażurowym kocykiem lub tetrową pieluchą. Niektóre dzieci bez względu na pogodę lubią być zawinięte w kokon. To noworodki, które mają silny odruch Moro (polega na gwałtownym odrzucaniu i przyciąganiu rączek i nóżek do ciała). Owinięcie cienkim materiałem sprawia, że czują się bezpieczniej. Ale gdy na dworze jest gorąco, staraj się nie opatulać maluszka zbyt szczelnie.
Uwaga: Nigdy nie zakrywaj wózka z postawioną budką materiałem, np. pieluszką. Choć może ci się wydawać, że w ten sposób ochronisz dziecko przed słońcem, w środku może być maluchowi stanowczo za ciepło.
Redakcja poleca: Najlepsze ubranka dla niemowląt - film
Jak wybierać ubranka dla dzieci? W czym powinno spać niemowlę i w jaki sposób prawidłowo ubierać dziecko? Radzi nasz ekspert.

Czy dziecko może leżeć bez pieluszki?

Wyswobodzona z pieluchy skóra lepiej oddycha, dlatego od czasu do czasu dziecko powinno poleżeć z gołymi pośladkami. To dobry sposób na uniknięcie kłopotliwych odparzeń. Ponieważ noworodki siusiają dość często – nawet do 20 razy na dobę – lepiej, by pupa nie pozostawała bez ochrony zbyt długo. Wilgotna skóra na pośladkach może sprawić, że mimo wielkiego upału dziecko się przeziębi. Lepszym rozwiązaniem jest położenie dziecka w niedopiętej pieluszce – wilgoć w nią wsiąknie, a powietrze będzie miało lepszy dostęp do skóry.

Ile ubranek musi mieć na sobie noworodek?

To zależy od temperatury powietrza. Najlepiej kierować się prostą zasadą: dziecku zakładamy tyle samo warstw, ile ma na sobie mama, plus jedną dodatkową, czyli przykrycie (jest potrzebne, ponieważ noworodek większość czasu śpi). Jednak nawet podczas bardzo upalnego lata mogą zdarzać się spore różnice temperatur. Warto mieć w zapasie dodatkowe ubranko lub coś do przykrycia, np. gdy idziecie na spacer późnym popołudniem. Zanim wrócicie do domu, może zastać was wieczorny chłód.
 
Gdy dziecko nauczy się chodzić i jest bardzo aktywne, powinno mieć na sobie jedną warstwę ubranka mniej niż dorosły.

Co powinno się znaleźć w letniej wyprawce?

Latem noworodek nie potrzebuje zbyt wielu ubranek. Warto kupić kilka sztuk body z krótkim rękawkiem lub na ramiączkach i tzw. pajacyki (sprawdź, co powinna zawierać letnia wyprawka noworodka). W rezerwie można mieć śpioszki i kaftaniki, a także cienkie bawełniane czapeczki. Na chłodniejsze dni przyda się coś cieplejszego do przykrycia, ewentualnie sweterek.

Kiedy potrzebna jest czapka?

Dawniej cienką bawełnianą czapeczkę obowiązkowo zakładano maluszkowi na dworze i w domu. Teraz zalecenia są inne. Wyjątkowo czapkę można zakładać jedynie na około pół godziny po kąpieli, a w pozostałym czasie spędzanym w mieszkaniu dziecko może mieć gołą głowę. Czapeczka przyda się natomiast wcześniakom, które mają kłopot z termoregulacją. Gdy wychodzicie na spacer, cienkie nakrycie głowy osłoni dziecko przed słońcem. Ale jeśli jest gorąco, a maluch leży w zacisznym wózku z postawioną budką, można je zdjąć. 


Na co zwrócić uwagę, wybierając letnie ubranka?

Poza fasonem i miniaturowymi rozmiarami, który rozczulają wszystkie młode mamy, wybieraj ubranka, które są: 
  • przewiewne – czyli uszyte z naturalnych materiałów (najlepsza jest czysta bawełna). W nich skóra może oddychać, a więc trudniej o przegrzanie. Ubranka uszyte ze sztucznych tkanin utrudniają dostęp powietrza, mogą nawet doprowadzić do powstania na skórze czerwonych potówek i odparzeń.
  • w odpowiednim rozmiarze – ubranko nie może być zbyt ciasne ani zbyt obszerne. Gdy materiał pofałduje się na plecach, będzie odgniatał się na skórze, doprowadzając dziecko do łez. 
  • w jasnych kolorach – najlepsze są białe barwniki, którymi farbuje się materiały. Kolorowe mogą podrażniać skórę.

Czy na noc przebierać dziecko w piżamkę?

Noworodek i młodsze niemowlę nie muszą mieć oddzielnych ubranek na dzień i na noc. Idealny rozwiązaniem do spania jest cienki pajacyk – bardzo łatwo go założyć dziecku. Najwygodniejszy model ma zapięcie na zatrzaski z przodu na całej długości, a także na nogawkach (ubranka z zapięciem na plecach nadają się dla dzieci, które umieją już siedzieć). Jeśli w mieszkaniu jest bardzo gorąco także nocą, dziecko może spać w pieluszce pod lekkim przykryciem.

Konsultacja: dr n. med. Lilianna Baran, pediatra neonatolog, pracuje w I Klinice Położniczej Akademii Medycznej we Wrocławiu

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 21 głosy

Zobacz także

Popularne tematy