GRY
 
 

7 sposobów, by nie przegrzać noworodka latem

Jeśli twoje dziecko urodziło się na przełomie wiosny i lata, będziesz mieć o połowę mniej kłopotów z przykrywaniem, ubieraniem i przebieraniem. Jedynym problemem będzie to, by noworodkowi nie było za gorąco. Jak to osiągnąć?

niemowlę, wózek, wózek dziecięcy, spacer, noworodek, ubieranie niemowlaka
fot. famveldman - Fotolia.com

Przed tobą i dzieckiem najprzyjemniejsza pora roku. I choć raczej nie będziesz mieć teraz czasu, by wygrzewać się na słońcu, dzięki ciepłym dniom łatwiej uporasz się z byciem mamą. Opieka nad dzieckiem jest teraz prostsza niż w innych porach roku. Oto garść rad dla wszystkich wątpiących-początkujących - jak ubierać noworodka i niemowlę, by go nie przegrzać?
 

Czym przykrywać noworodka, gdy śpi?

Podczas upałów okrywanie dziecka czymkolwiek może się wydawać zbędne. Ale podczas snu temperatura ciała się obniża i dziecku jest przyjemniej pod przykryciem. Gdy jest gorąco, kołderkę zastąp lekkim przewiewnym materiałem – bawełnianym ażurowym kocykiem lub tetrową pieluszką. Niektóre dzieci bez względu na pogodę lubią być zawinięte w kokonik. To noworodki, które mają silny odruch Moro (polega na gwałtownym odrzucaniu i przyciąganiu rączek i nóżek do ciała). Owinięcie cienkim materiałem sprawia, że czują się bezpieczniej. Jednak gdy na dworze jest gorąco, staraj się nie opatulać dziecka zbyt szczelnie.  

Pierwszy kocyk dla dziecka - najpiękniejsze wzory.
Redakcja poleca: Jak ubierać noworodka? - film
Zobacz, jak szybko i sprawnie ubrać noworodka.

Czy dziecko może leżeć bez pieluszki?

Wyswobodzona z pieluszki skóra lepiej oddycha. Dziecko może tak poleżeć od czasu do czasu, bo to dobry sposób, by uniknąć kłopotliwych odparzeń. Ponieważ jednak noworodki siusiają bardzo często – nawet do 20 razy na dobę – lepiej, by pupa zbyt długo nie była bez ochrony. Wilgotna skóra na pośladkach może sprawić, że mimo wielkiego upału dziecko się przeziębi. Lepszym rozwiązaniem jest pozostawienie dziecka w niedopiętej pieluszce – wilgoć w nią wsiąknie, a powietrze będzie miało lepszy dostęp do skóry.

Atlas kupek niemowlaka - co można wyczytać z pieluszki?

Ile ubranek musi mieć na sobie noworodek?

To zależy od temperatury powietrza. Najlepiej kierować się prostą zasadą: dziecku zakładamy tyle samo warstw, ile ma na sobie mama, plus jedną dodatkową, czyli przykrycie (jest potrzebne, ponieważ dziecko większość czasu śpi). Jednak nawet podczas bardzo upalnego lata mogą zdarzać się  spore różnice temperatur i warto mieć w zapasie dodatkowe ubranko lub coś do przykrycia, np. gdy wychodzicie na spacer późnym popołudniem. Zanim wrócicie do domu, może zastać was wieczorny chłód.

Ubranka dla niemowlaka - jak wybierać najlepsze, radzi ekspert:

Doładuj
Przeładuj