GRY
 
 

Jak uczyć dziecko czytania - najlepsze metody

Chcesz, by twoje dziecko już teraz nauczyło się czytać? Zrób to tak, by nauka była dla niego frajdą, a nie katorgą.

Uważasz, że nie warto odkładać nauki czytania, aż dziecko skończy 6–7 lat? Sama poznałaś litery dużo wcześniej? A może twój mąż czytał kolegom bajki, kiedy był jeszcze w przedszkolu?

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wasze dziecko już teraz uczyło się składać literki w słowa. Masz po swojej stronie naukowców. Ich zdaniem łatwiej oswajać z czytaniem trzylatka niż czterolatka,  czterolatka niż pięciolatka, zaś pięciolatka niż sześciolatka. A ile lat ma teraz twoje dziecko?

Nauka czytania – ważne ustalenia

Zanim rozpoczniesz naukę literek, weź pod uwagę kilka spraw. Najważniejsza z nich – musisz odrzucić własne ambicje. Dziecko może szybko nauczyć się czytać, ale nie musi. Pamiętaj również, że:

  • Przedszkolak uczy się, bawiąc. Nie licz na to, że będzie grzecznie siedział nad elementarzem. Tylko świetna zabawa gwarantuje sukces. Wykaż się pomysłowością: nie potrzebujesz wyszukanych, drogich rekwizytów (niektóre zrobisz własnoręcznie). Okazje do nauki podsuwa samo życie (możesz też wydrukować litery do druku z kolorowankami i uczyć liter podczas kolorowania).
  • Ty też musisz się dobrze bawić. Dziecko doskonale wyczuwa nastrój rodzica; nawet gdy milczysz, zdradza cię mowa ciała, napięcie mięśni i sprawia, że twoje niezadowolenie, niecierpliwość i irytacja szybko zostaną przez malucha wykryte.
  • Dzieci żyją w świecie głosek, a ty w świecie liter. Jaka jest między nimi różnica? Za pomocą liter zapisuje się głoski. Dlaczego to rozgraniczenie jest ważne przy nauce czytania, przeczytasz w tym tekście.
  • Potrzebny jest dobry przykład. W domu, w którym się czyta, dzieci same garną się do książek. Mama z książką, tata z gazetą – to dla dziecka dobra motywacja.
  • Nic na siłę. Gdy widzisz, że dziecka nie interesują litery, spróbuj poczekać na lepszy moment. Czasem wystarczy kilka godzin, a w niektórych przypadkach miesiąc lub pół roku. Gdy nadal nie ma rezultatu, być może masz niezbyt atrakcyjną metodę albo maluch nie jest jeszcze gotowy na naukę czytania.
Zobacz także: Czytam sobie - nauka czytania, jakiej jeszcze nie było

Redakcja poleca: Kiedy niemowlę siada? - film
Kiedy warto pomagać dziecku w nauce siadania, czy można nosić dziecko w nosidełku i sadzać w leżaczku? Jakie ćwiczenia zachęcą niemowlę do siadania?
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Czy twoje dziecko jest gotowe na sporty zimowe?

Czy zima jest taka zła? Przygotujcie się odpowiednio!