jak wygląda rumień wędrujący po ugryzieniu kleszcza
fot. Fotolia/Babyonline.pl

Tak wygląda rumień po ukąszeniu kleszcza [ZDJĘCIA]

Kleszcze sieją postrach wśród rodziców i słusznie, bo mogą wywoływać groźną chorobę – boreliozę. Jej pierwszym objawem jest rumień wędrujący. Jak go rozpoznać?
Karolina Stępniewska
jak wygląda rumień wędrujący po ugryzieniu kleszcza
fot. Fotolia/Babyonline.pl

Rumień wędrujący bierze swoją nazwę z faktu, że początkowo pojawia się w miejscu po wkłuciu kleszcza, a potem „wędruje” po ciele. Najczęściej przenosi się na uda, pośladki, pachwiny, pachy, miejsca pod kolanami. Może pojawić się też na głowie. Ma postać czerwonej, powiększającej się plamy, z charakterystycznym białym kółkiem w środku. Pamiętaj jednak, że można zarazić się boreliozą, a rumień nie wystąpi! Rumień wędrujący pojawia się w 30-50 proc. przypadków boreliozy, w pierwszym stadium tej choroby przenoszonej przez kleszcze. Jak wygląda rumień po kleszczu?

Zdjęcia rumienia po ukąszeniu kleszcza

Rumień wędrujący, pierwszy objaw boreliozy, składa się z jednego lub dwóch czerwonych obręczy (pierścieni), pojawiających się wokół miejsca wbicia się kleszcza. Rumień ma bardzo charakterystyczny wygląd i choć nie zawsze wygląda tak samo, łatwo go rozpoznać:

zdj. Fotolia

Charakterystyczny wygląd rumienia wędrującego sprawia, że nie sposób go pomylić z rumieniem zakaźnym czy guzowatym.

Redakcja poleca: Jak wygląda kleszcz w naturze i wbity w skórę? [WIDEO]
Nie wiesz, jak wyglądają kleszcze? Obejrzyj nasz film – dowiesz się, czego szukać na skórze po spacerze.

Cechy charakterystyczne rumienia wędrującego

Następujące cechy wskazują na rumień wędrujący:

  • plama z białą, okrągłą przestrzenią w środku, otoczoną czerwoną obwódką, która z czasem robi się coraz większa
  • średnica powyżej 5 cm
  • rozrastanie
  • długi czas zanikania

Zdarza się również, że rumień wędrujący wygląda jak pęcherze lub wybroczyny – one również rozrastają się i nie schodzą przez długi okres. Zdarza się również, że po ugryzieniu kleszcza, nawet kilka miesięcy później, pojawia się pojedynczy guzek, przypominający chłoniaka. To limfocytoma (pseudochłoniak boreliozowy) - nieleczona może pozostać na skórze nawet przez kilka lat.

Uwaga! Wyjmij kleszcza zgodnie z instrukcją, a potem obserwuj uważnie ciało dziecka. Jeśli pojawi się rumień to znak, że kleszcz był nosicielem boreliozy. Koniecznie udaj się z dzieckiem do lekarza, który przepisze odpowiednie antybiotyki. Może się niestety okazać, że dziecko zaraziło się od kleszcza boreliozą, a rumień się nie pojawił.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj