jak wygląda rumień wędrujący po ugryzieniu kleszcza
fot. Fotolia/Babyonline.pl

Tak wygląda rumień wędrujący po ukąszeniu kleszcza [ZDJĘCIA]

Kleszcze sieją postrach wśród rodziców i słusznie, bo mogą wywoływać groźną chorobę – boreliozę. Jej pierwszym objawem jest rumień wędrujący, który ma charakterystyczny wygląd.
Karolina Stępniewska
jak wygląda rumień wędrujący po ugryzieniu kleszcza
fot. Fotolia/Babyonline.pl

Rumień wędrujący bierze swoją nazwę z faktu, że początkowo pojawia się w miejscu po wkłuciu kleszcza, a potem „wędruje” po ciele. Najczęściej przenosi się na uda, pośladki, pachwiny, pachy, miejsca pod kolanami. Może pojawić się też na głowie. Ma postać czerwonej, powiększającej się plamy, z charakterystycznym białym kółkiem w środku.

Rumień wędrujący to pierwszy objaw zakażenia boreliozą. Pamiętaj jednak, że można zakazić się tą chorobą, a rumień nie wystąpi! Pojawia się w 30-50 proc. przypadków boreliozy, w pierwszym stadium tej choroby przenoszonej przez kleszcze.

Zdjęcia rumienia wędrującego

Rumień wędrujący, pierwszy objaw boreliozy, składa się z jednego lub dwóch czerwonych obręczy (pierścieni), pojawiających się wokół miejsca wbicia się kleszcza. Rumień wędrujący ma bardzo charakterystyczny wygląd i choć nie zawsze wygląda tak samo, łatwo go rozpoznać:

rumień po kleszczurumień wędrującyrumień po ugryzieniu kleszcza

zdj. Adobe Stock

Charakterystyczny wygląd wędrującego sprawia, że nie sposób go pomylić z rumieniem zakaźnym czy guzowatym. Zmiana nie jest bolesna, ale samo miejsce ukąszenia może swędzieć lub piec.

Redakcja poleca: Jak dziecko uczy się i rozwija przez zmysły? [WEBINAR 1.]
Za nami pierwszy z 6 bezpłatnych webinarów dla rodziców, organizowanych w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i prowadzonych przez Dorotę Zawadzką. Ekspertka opowiadała o tym, jak działają zmysły malucha, a ich prawidłowy rozwój wpływa na życie również w przyszłości.

Cechy charakterystyczne rumienia wędrującego

Następujące cechy wskazują na rumień wędrujący:

  • plama z białą okrągłą przestrzenią w środku, otoczoną czerwoną obwódką, która z czasem robi się coraz większa,
  • średnica powyżej 5 cm,
  • rozrastanie się plamy,
  • długi czas zanikania,
  • możliwość podwyższenia ciepłoty ciała w miejscu zmiany,
  • przenoszenie się rumienia na inne partie ciała.
    .

Zdarza się również, że rumień wędrujący wygląda jak pęcherze lub wybroczyny – one również rozrastają się i nie schodzą przez długi okres. Bywa, że po ugryzieniu kleszcza, nawet kilka miesięcy później, pojawia się pojedynczy guzek, przypominający chłoniaka. To limfocytoma (pseudochłoniak boreliozowy) - nieleczona może pozostać na skórze nawet przez kilka lat.

Rumieniowi wędrującemu mogą towarzyszyć: podniesiona temperatura ciała, zmęczenie, ból mięśni i stawów, powiększenie węzłów chłonnych.

Możesz samodzielnie usunąć kleszcza ze skóry przy pomocy takich sprytnych urządzeń:

Uwaga! Wyjmij kleszcza zgodnie z instrukcją, a potem obserwuj uważnie ciało dziecka. Jeśli pojawi się rumień to znak, że kleszcz był nosicielem boreliozy. Koniecznie udaj się z dzieckiem do lekarza, który przepisze odpowiednie antybiotyki. Może się niestety okazać, że dziecko zaraziło się od kleszcza boreliozą, a rumień się nie pojawił.

Rozpoznanie i leczenie rumienia wędrującego

Każdą zmianę na ciele dziecka, u którego znaleziono kleszcza, warto skonsultować z lekarzem. Zdarza się bowiem tak, że rumień wędrujący nie występuje lub ma nietypową postać. Gdy lekarz potwierdzi, że wystąpił rumień wędrujący lub zmiany mogą być skutkiem ukąszenia kleszcza, zaleci leczenie boreliozy lub skieruje na testy na boreliozę

Więcej o kleszczach i chorobach odkleszczowych:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 16 głosy

Zobacz także

Popularne tematy