GRY
 
 

Leki bezpieczne i niebezpieczne w czasie laktacji

W czasie karmienia piersią może zdarzyć ci się przeziębienie, grypa, zapalenie oskrzeli. Wziąć leki czy nie, a może odstawić dziecko od piersi? Które leki są bezpieczne, a które niebezpieczne w czasie laktacji?

Katarzyna Pinkosz
Konsultacja: dr Katarzyna Raczek-Pakuła, pediatra
Karmienie piersią
fot. Fotolia
Witaminy, suplementy i leki, które przyjmujesz, w pewnym stopniu przenikają do twojego pokarmu. Dlatego, jeśli to nie jest konieczne i nie zalecił tego lekarz, lepiej nie przyjmować w czasie laktacji żadnych leków.
W większości przypadków nawet, gdy musisz wziąć lek, nie będziesz musiała odstawić dziecka od piersi. Większość leków typowo przeziębieniowych jest bezpieczna podczas laktacji. Można je też przyjąć tak, by było to jeszcze bardziej bezpieczne dla dziecka.

Nie odstawiaj od piersi w czasie choroby

Jeśli jesteś przeziębiona, masz grypę, katar, kaszel, gorączkę, biegunkę, nie odstawiaj dziecka od piersi. Twój organizm produkuje przeciwciała zwalczające wirusy: twoje dziecko dostaje je "gotowe" wraz z twoim mlekiem (właśnie dlatego dzieci karmione piersią rzadziej chorują).
Często myj ręce. Możesz zakładać na usta i nos maseczkę (z apteki lub zrobioną z pieluszki tetrowej), żeby nie zarazić dziecka.
Redakcja poleca: Jak długo można przechowywać odciągnięty pokarm? [WIDEO]
Nie zawsze jest tak, że możesz podać dziecku mleko prosto z piersi. Jeśli chcesz karmić malucha tylko swoim mlekiem, możesz je odciągnąć laktatorem i zostawić, żeby podał je kto inny. Ale pokarm z piersi trzeba odpowiednio przechowywać. Czy wiesz jak?

Domowe sposoby na przeziębienie w czasie laktacji

Przeziębienie i grypa to choroby wirusowe, jeśli nie mają ciężkiego przebiegu, można je leczyć domowymi sposobami, zwalczając objawy.
  • Katar. Pomocne są środki do nosa: spreje z wodą morską, sól fizjologiczna. Jeśli masz silny katar, możesz stosować krople obkurczające śluzówkę i likwidujące objawy kataru krople do nosa zawierające oksymetazolinę (Nasivin).
  • Ból gardła. Bardzo skuteczne jest płukanie gardła wodą z solą, tymiankiem, szałwią. Bezpieczne są też pastylki do ssania, np. z tymiankiem, Neo-Angin, Septolete, Sebidin.
  • Kaszel. Możesz bezpiecznie stosować syropy z cebuli, tymianku, syrop prawoślazowy dla dzieci.
Dodawaj do potraw bakteriobójczy czosnek, chrzan i cebulę. Jesz kiszoną kapustę i kwaszone ogórki.
Jeśli masz wysoką gorączkę, najbezpieczniejszym lekiem jest paracetamol. Możesz też przyjmować ibuprofen (działa też przeciwzapalnie). W leczeniu zastąpił aspirynę, która jest mniej bezpieczna.
Uwaga: jeśli objawy przeziębienia trwają dłużej niż 3 dni lub są bardzo silne, idź do lekarza: na własną rękę nie przyjmuj przez dłuższy czas żadnych leków.

Kiedy musisz iść do lekarza w czasie laktacji

Jeśli choroba trwa dłużej niż 2-3 dni, to może być znak, że infekcja wirusowa przeszła w infekcję bakteryjną i może być konieczne podawanie innych leków, także antybiotyków. Również i wówczas nie zawsze jest konieczne odstawienie dziecka od piersi - lekarz może dobrać taki lek, który będzie bezpieczny dla dziecka.
Ilość leku przenikająca do organizmu niemowlęcia poprzez mleko matki zazwyczaj nie przekracza 4% dawki, którą otrzymujesz ty. Zdarza się jednak, że lek, który zapisze ci lekarz, nie będzie bezpieczny dla dziecka i lekarz doradzi ci, byś w czasie kuracji nie karmiła piersią. Upewnij się, czy lekarz sprawdził w wiarygodnym źródle informacje o leku.
Po to, by utrzymać laktację, często i regularnie odciągaj pokarm (a potem go wylewaj).

Kategorie ryzyka leków w czasie laktacji

FDA (amerykańska Food and Drug Administration) opracowała niemal dla wszystkich leków kategorie ryzyka ich stosowania podczas ciąży. Są również opracowane leksykony leków, które mogą być stosowane podczas laktacji (leksykon znajdziesz na stronie Centrum Nauki o Laktacji: kobiety.med.pl). Wszystkie leki zostały podzielone na 5 grup:
  • L1 "najbezpieczniejsze": były przyjmowane podczas laktacji przez dużą liczbę matek, nie widać było żadnego negatywnego efektu u karmionego dziecka.
  • L2 "bezpieczniejsze": były stosowane u mniejszej grupy karmiących mam, nie wykazano jednak działań niepożądanych u dzieci. W tej grupie są też leki, dla których istnienie ryzyka po zastosowaniu jest mało prawdopodobne.
  • L3 "prawdopodobnie bezpieczne": nie ma kontrolowanych badań na grupie kobiet karmiących piersią stosujących te leki, jednak ryzyko niepożądanego działania leku u karmionego dziecka jest możliwe. W tej grupie znajdują się też leki, które mają nawet minimalny efekt niepożądany. W tej grupie znajduje się m.in. aspiryna oraz leki na katar z xylometazoliną.
  • L4 "prawdopodobnie szkodliwe": istnieją dowody szkodliwego wpływu na karmione dziecko albo na wytwarzanie mleka, jednak korzyści z ich zastosowania mogą być akceptowalne - pomimo ryzyka dla dziecka.
  • L5 "szkodliwe": badania wykazały istotne i udokumentowane ryzyko dla dziecka. Ryzyko zastosowania leku z tej grupy u kobiety karmiącej piersią stanowczo przewyższa każdą możliwą korzyść z karmienia. Leki z tej grupy są przeciwwskazane u kobiet karmiących piersią (w tej grupie znajduje się np. większość leków przeciwnowotworowych).
Doładuj
Przeładuj