27 tydzień ciąży – co się dzieje u mamy i dziecka?
27 tydzień ciąży to szósty miesiąc ciąży i jednocześnie koniec drugiego trymestru. Dziecko wygląda prawie jak noworodek, jego ruchy są teraz intensywne, maluszek coraz silniej kopie. W 27 tygodniu ciąży w twoich piersiach może pojawić się siara, ale to jeszcze nie czas na poród. Bóle brzucha, pleców i inne objawy stają się uciążliwe.
Spis treści:
- 27 tydzień ciąży – który to miesiąc?
- Brzuch i dolegliwości w 27 tygodniu ciąży
- 27 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?
- USG w 27 tygodniu ciąży
- Badania w 27 tygodniu ciąży
- Poród w 27 tygodniu ciąży
- 27 tydzień ciąży bliźniaczej
27 tydzień ciąży – który to miesiąc?
27 tydzień ciąży to ostatni tydzień szóstego miesiąca, czyli końcowa część drugiego trymestru ciąży. Do porodu zostało jeszcze tylko 13 tygodni, o ile poród rozpocznie się w terminie, a nie wcześniej. Dziecko jest już w dużej mierze ukształtowane, ale nadal będzie bardzo szybko się rozwijać.
Brzuch i dolegliwości w 27 tygodniu ciąży
Pod koniec drugiego trymestru ciąży kobieta przybiera na wadze ok. 0,4 kg co tydzień, dlatego nic dziwnego, że brzuch rośnie bardzo szybko. W 27 tygodniu ciąży waga przyszłej mamy jest już o ok. 7 kg większa niż przed zapłodnieniem, a macica ma wielkość nie za dużej dyni. U niektórych kobiet jest bardzo mocno uwypuklona. Rosnący brzuch od teraz będzie coraz bardziej utrudniał wykonywanie codziennych czynności.
Wraz z rosnącym brzuchem zwiększa się ucisk na pęcherz moczowy, może pojawić się ból w dole brzucha i nieprzyjemne kłucie w pachwinach. Mogą im towarzyszyć niebolesne i nieregularne skurcze przepowiadające, ale jeśli tak jest, nie ma się czym niepokoić.
Twardy brzuch w 27 tygodniu ciąży może też dokuczać z innych powodów, takich jak:
- ruchy dziecka, które cały czas rośnie,
- podrażnienie szyki macicy w czasie stosunku seksualnego,
- problemy żołądkowe.
Poza tym przełom drugiego i trzeciego trymestru to dla kobiety zwykle dobry okres. W 27 tygodniu ciąży ciężarna odczuwa już wyraźnie ruchy dziecka, co sprawia wielką radość. Powiększają się piersi i może z nich wypływać siara.
Mniej przyjemne objawy i dolegliwości w 27 tygodniu ciąży to:
- zaparcia,
- zgaga, niestrawność, wzdęcia,
- bóle głowy, zasłabnięcia, zawroty głowy,
- nadwrażliwość dziąseł w czasie mycia zębów,
- żylaki i hemoroidy w ciąży,
- świąd skóry,
- bóle pleców,
- obrzęki kostek i nóg.
Jeśli obrzęki są duże, warto porozmawiać z lekarzem. Silne obrzęki w ciąży, jeśli towarzyszy im podwyższony poziom białka w moczu, mogą świadczyć o stanie przedrzucawkowym.
Ważne! Na tym etapie ciąży mogą pojawić się objawy groźnej dla ciąży dysfunkcji, jaką jest przedwczesne skracanie się szyjki macicy. Te dolegliwości wymagają konsultacji z lekarzem:
- skurcze przypominające porodowe,
- zwiększona ilość wydzieliny z pochwy,
- brunatne plamienie z dróg rodnych,
- wzmożony ucisk w podbrzuszu.
Uwaga na skurcze łydek! Mogą pojawić się o każdej porze doby, jednak najbardziej dokuczają w nocy. Aby im zapobiegać, przed nocą warto rozmasować łydki. Gdy zaczyna się skurcz, należy zadrzeć palce stopy do góry w kierunku kolana, a potem rozmasować bolące miejsce. W ciągu dnia dobrze jest jeść produkty bogate w magnez (ryby, kiełki pszenicy, mak, kakao, kasza gryczana).
27 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?
Od 27 tygodnia ciąży zmienia się sposób mierzenia dziecka. Odtąd nie będzie już mierzone od główki do pośladków, lecz od stóp do głowy. Wielkość dziecka wyraźnie rośnie: w 27 tygodniu ciąży płód ma już ok. 38 cm długości, a jego waga przekracza 1 kg. Długością płód przypomina spory ogórek szklarniowy.
W 27 tygodniu ciąży dziecko jest wciąż szczupłe, ale pod jego skórą zbiera się coraz więcej podściółki tłuszczowej. Maluszek ma brwi, rzęsy i niebieskie oczy.
Ułożenie dziecka w 27 tygodniu ciąży pozostaje bez zmian: płód nadal jest ułożony główką do góry – zmieni pozycję na porodową (główką w dół) dopiero ok. 32-34 tygodnia ciąży.
W 27 tygodniu ciąży rozwój dziecka następuje nadal bardzo szybko:
- Dziecko często i mocno kopie. Ruchy dziecka zmieniają się w ciągu dnia: są okresy większej i mniejszej aktywności.
- Maluszek dużo śpi – przesypia około 15 godzin na dobę. Naukowcy twierdzą, że miewa nawet marzenia senne. W czasie snu porządkuje i utrwala wrażenia i informacje, które dotarły do jego mózgu w czasie czuwania. Warto śpiewać mu kołysanki, puszczać muzykę klasyczną – będzie ją potem pamiętać po urodzeniu.
- Coraz chętniej połyka wody płodowe, szczególnie jeśli mama zjadła coś słodkiego. Na jego języku jest coraz więcej kubków smakowych. Niektóre dzieci mają czkawkę, gdy ich mama zje coś pikantnego (albo kopią wtedy mocniej!).
USG w 27 tygodniu ciąży
W najbliższym czasie trzeba będzie wykonać kolejne badanie USG, podczas którego lekarz skontroluje rozwój dziecka (m.in. zmierzy główkę, obwód brzuszka i długość kości). Zwykle to USG robi się między 28 a 32 tygodniem.
To już dobry moment na wykonanie USG 3D lub 4D − na ekranie da się wówczas zobaczyć buzię, brzuch i rączki maleństwa (w przypadku USG 4D dziecko będzie widoczne w ruchu!).
Badania w 27 tygodniu ciąży
Między 27 a 32 tygodniem ciąży powinnaś zrobić kilka rutynowych, ale ważnych i potrzebnych badań:
- morfologię krwi,
- badanie ogólne moczu,
- badanie grupy krwi w ciąży (w uzasadnionych przypadkach),
- cytologię w ciąży.
Jeżeli przyszła mama ma krew bez czynnika Rh (Rh minus), trzeba wykonać badania na obecność przeciwciał anty-D. To one pokażą, czy konieczne będzie podanie immunoglobuliny anty-D. Uwaga! Nie zwlekaj zbyt długo z badaniem, bo immunoglobulinę anty-D podaje się miedzy 28 a 30 tygodniem ciąży!
Poród w 27 tygodniu ciąży
Poród w 27 tygodniu ciąży, czyli sporo przed terminem, to coś, czego obawia się wiele przyszłych mam. Ale uwaga, dziecko urodzone w 27 tygodniu ciąży jest wcześniakiem, którego szanse na przeżycie są duże – między 24 a 27 tygodniem ciąży wynoszą ok. 60 proc., a w przypadku porodu po 27 tygodniu ciąży rosną aż do ok. 89 proc.
27 tydzień ciąży bliźniaczej
W 27 tygodniu ciąży mnogiej dwójka dzieci waży już w sumie ponad 2 kg. Przyszła mama coraz częściej odczuwa zmęczenie i może mieć problem z ułożeniem się do snu. Dwoje dzieci rusza się też dwa razy więcej niż jedno, dlatego liczba odczuwanych ruchów jest większa niż w ciąży pojedynczej. Staraj się jak najwięcej wypoczywać.
Od 27 tygodnia ciąży bliźniaczej prawidłowy wzrost masy ciała mamy wynosi od 0,7 do 0,9 kg tygodniowo.
Zobacz także:
- Jak zapobiegać grzybicy pochwy w ciąży?
- Czy grozi mi depresja po porodzie?
- Czy warto rodzić razem z partnerem? Kiedy podjąć decyzję?