Spis treści:

Reklama

Rozwój fizyczny

6-miesięczne dziecko w pozycji na brzuchu opiera się na dłoniach i kolanach, unosząc tułów. Siada podciągane za obie ręce. W tym wieku dziecku czasem udaje się siedzieć prosto samodzielnie, jednak po krótkiej chwili zwykle wywraca się ponownie. Jednak doskonale siedzi z podparciem. Na spacerze ta umiejętność stwarza dziecku nowe perspektywy. Najwyższy czas na zmianę wózka.

Przeczytaj: Wózki spacerowe - przegląd i opinie

Dziecko przewraca się z pleców na brzuszek i na odwrót. Chwyta przedmiot całą dłonią i wyprostowanym kciukiem. W leżeniu na plecach unosi głowę i bawi się stopami. Niemowlę potrafi sięgać w górę i w dół, przed siebie, na boki, a także w kierunku obiektu poruszającego się wokół niego. Umie też przekładać przedmiot z ręki do ręki.

6-miesięczne niemowlę z zapałem toczy się po podłodze, łóżeczku, kojcu. Niestety, nie potrafi jeszcze właściwie pokierować swoimi działaniami, a tym bardziej ocenić odległości, więc nieraz uderzy się o ścianę lub mebel. Niemowlę dzięki turlaniu przemieszcza się z miejsca na miejsce. Może zapuścić się w zupełnie dotąd niedostępne dla niego rejony, np. pod stół lub za zasłony. Oprócz turlania dziecko pod koniec 6. miesiąca życia umie już zwykle pełzać.

Zobacz także

Sprawdź też: Kiedy niemowlę siada? - film

Być może nadszedł już czas na urozmaicenie dziecięcego jadłospisu. Wielu półrocznym niemowlętom nadal wystarcza mleko mamy, ale niektóre zaczynają się już interesować tym, co rodzice mają na talerzach, wyciągają rączki do pełnej łyżki, zaglądają do kubka. W tym miesiącu możesz powoli zacząć wprowadzać do dziecka nowe pokarmy.

Sprawdź gotowy jadłospis dla 6-miesięcznego dziecka (wraz z przepisami!).

Pierwsze potrawy, jakie podasz dziecku, powinny mieć delikatny smak i konsystencję kremu. Na początek najlepsza będzie kaszka ryżowa lub kukurydziana rozrobiona twoim mlekiem, lub, jeśli nie karmisz piersią, mlekiem modyfikowanym. Możesz też podać niemowlęciu tarte jabłko, puree z gotowanej marchewki lub ziemniaka.

Pamiętaj, że jedzenie z łyżeczki to dla dziecka nowe doświadczenie. Na początku większa część posiłku będzie lądować na brodzie i śliniaczku. Bądź cierpliwa. Nauka jedzenia wymaga czasu.
Dowiedz się, dlaczego trzeba rozszerzać dietę niemowlaka.

Na przełomie 6. i 7. miesiąca trzeba zaszczepić dziecko!

Wydrukuj kalendarz szczepień 2022: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​

Rady dla rodziców:

 • Sadzaj dziecko na swoich kolanach, podtrzymuj lekko w pasie, a potem zwalniaj uchwyt, pozwalając, by maluch siedział przez kilka sekund samodzielnie.
 • Dobierz parami coś szorstkiego i gładkiego, ciepłego i zimnego, itd. Daj dziecku jeden przedmiot, a po chwili drugi z danej pary. Obserwuj, czy dziecko zauważy różnicę, opisuj prostymi słowami wrażenia, jakich doświadcza.
 • Zachęcaj niemowlę do pełzania; połóż na brzuszku na miękkim podłożu, podeprzyj dłońmi jego podeszwy i delikatnie popchnij do przodu.
 • Zabezpiecz dom przed młodym odkrywcą. Zdejmij zwisające nisko obrusy, schowaj przewody elektryczne, zabezpiecz gniazdka zaślepkami, opróżnij dolne szafki.

Przeczytaj też: Dom bezpieczny dla dziecka

Rozwój emocjonalny

6-miesięczne dziecko odróżnia osoby obce od znajomych i może bać się nieznanych twarzy. Niemowlę pilnie obserwuje ludzi, których dobrze zna, którzy się nim opiekują. Uśmiecha się do nich spontanicznie, „zagaduje”, macha na ich widok rączkami i nóżkami.
Niemowlę cieszy się na zabawę z tobą, umie już ją przewidzieć. Może próbować „prosić” cię o kontynuowanie zabawy różnymi dźwiękami, podrygując lub marudząc, gdy ją skończysz.

Czytaj także: Tego nie rób z dzieckiem - zakazane zabawy dla niemowląt

W tym okresie kołysanie nie jest jedynym sposobem na pocieszenie dziecka w momentach smutku czy płaczu. Ukojenie przynosi dziecku obecność osób, do których jest przywiązane czy bliskość ulubionej zabawki.

Dziecko okazuje przywiązanie do rodziców i opiekunów, spokojnie bawiąc się w ich obecności, tęskniąc za nimi, gdy wyjdą z pokoju i reagując głośnym śmiechem na ich powrót. Silne przywiązanie do najbliższych wzmacnia w dziecku poczucie bezpieczeństwa i pewność siebie.

Polecamy: Co powinno umieć sześciomiesięczne niemowlę?

Używane przez dziecko sylaby, samogłoski, spółgłoski składają się na jego „język społeczny”. Niemowlę naśladuje dźwięki usłyszane od osób z otoczenia, co jest pierwszą formą porozumiewania się za pomocą mowy.

Rady dla rodziców:

 • Bawcie się w „A kuku!”, „Koci-koci łapki”, w chowanego, w „A gdzie jest...?”. Takie zabawy sprzyjają rozwojowi społecznemu dziecka.
 • W nowym otoczeniu daj dziecku czas na oswojenie się z nowymi osobami.
 • Dając dziecku nową zabawkę, zademonstruj jej właściwości, a potem pozwól niemowlęciu wypróbować ją samodzielnie.
 • Postaraj się mieć dziecko zawsze przy sobie, np. w nosidełku; jeśli na chwilę zostawiasz je samo, mów do niego z drugiego pokoju, żeby czuło twoją obecność.

Rozwój intelektualny

Mózg dziecka w tym okresie osiąga połowę średniej wagi mózgu dorosłego. Niemowlę szybko przyswaja wiedzę za pomocą zmysłów i kojarzy informacje pochodzące od różnych zmysłów. Potrafi określić, w jakim humorze są otaczające je osoby, rozróżnia płcie, wie, z czyich ust padają dane dźwięki. Pamięta też doświadczenia sprzed kilku dni (do 2 tygodni wstecz).

Sprawdź, co zapamięta twoje dziecko

Dziecko sięga i pewnie chwyta przedmioty, którymi wykonuje pewne manipulacje, przekładając z ręki do ręki. Niemowlę w tym okresie spontanicznie i śpiewnie gaworzy, wydaje dźwięki sylabowe, modyfikując wysokość i ton głosu.

6-miesięczne dziecko umie już powiązać dźwięk z jego źródłem. Doskonali swoją percepcję słuchową i wykorzystuje dźwięki do identyfikacji poszczególnych przedmiotów. W tym okresie możesz usłyszeć sylaby „ba”, „ga”, „da”, „ma”, „pa”, „ła”. Pozostałe spółgłoski pojawią się później.

Dziecko robi się coraz bardziej rozmowne, zwłaszcza gdy chce zwrócić na siebie uwagę. Chętnie też „dyskutuje” ze swoim odbiciem w lustrze. Jak najwięcej mów do dziecka. Już wkrótce twoje starania zostaną nagrodzone. 6-miesięczne dziecko zaczyna mówić coraz więcej "po swojemu". Niemowlę nie zacznie jeszcze wprawdzie mówić, ale będzie sporo rozumiało, a od tego już tylko krok do nawiązania prawdziwego porozumienia.

Dziecko zdradza pierwsze przejawy poczucia własnej wartości (uśmiecha się do siebie w lusterku, przywiązuje się do zabawki). To świadczy o rosnącej świadomości, kim jest i ile znaczy. Doskonalą się jego zdolności poznawcze. Wie, że pewne przedmioty znikają, ale można je odnaleźć. W tym czasie dziecko powinno szukać zabawek, które np. wypadły mu z łóżeczka.

Rady dla rodziców:

 • Podczas zabawy przed lustrem zakładaj dziecku różne nakrycia głowy i obserwuj, jak zareaguje na zmianę swojego wizerunku.
 • Spróbuj nauczyć dziecko najprostszych słów złożonych z dwóch jednakowych sylab i pokaż mu, co one oznaczają („baba”, „mama”, „pa-pa”). Przekonaj się też, jak niemowlę radzi sobie w świecie dźwięków.
 • Baw się z dzieckiem w chowanie i szukanie przedmiotów.
 • Podczas kąpieli pokaż dziecku zabawki, które toną i takie, które utrzymują się na wodzie, daj do zabawy sitko, kubek, butelkę.

Obejrzyj film, a dowiesz się, w którym miesiącu życia dziecka zacząć rozszerzanie diety:

Co cię może zaniepokoić?

Budzenie się w nocy. Niektóre niemowlęta jeszcze w 6. miesiącu nie potrafią przespać całej nocy. Budzić może je głód (wtedy warto zastanowić się nad podaniem obfitszego posiłku wieczorem) albo tęsknota za mamą. Częściej też budzą się te dzieci, które sypiają z rodzicami. Rozważ więc możliwość przeprowadzki dziecka do jego własnego łóżeczka.

Przeczytaj też: Twoje dziecko nie chce wieczorem zasnąć? Są na to sposoby

Kąpiel w dużej wannie. Jeśli dziecko wyrosło już z wanienki, a potrafi już samodzielnie siedzieć, możesz spokojnie przenieść kąpiele do dużej wanny.

Sprawdź, co robić, gdy dziecko boi się kąpieli

Zmiana wyglądu stolca. Jest w tym wieku absolutnie normalna, jeśli zaczęłaś rozszerzać dietę dziecka. Kupki niemowlaka mogą od teraz być twardsze, ciemniejsze i mogą brzydziej pachnąć.

Zrób test: Co potrafi 6-miesięczne niemowlę?

Reklama

Co cię może zainteresować?

Reklama
Reklama
Reklama