Spis treści:

Reklama

Rozwój fizyczny

4-miesięczne niemowlę zaczyna coraz bardziej przybierać na wadze. W 4. miesiącu życia dziecko podwaja zwykle swoją wagę urodzeniową.

Zobacz też: Siatki centylowe dla chłopca i dziewczynki

4. miesiąc to również czas dużego postępu w rozwoju motorycznym – trzymany pionowo niemowlak zaczyna mocno utrzymywać główkę, a położony na brzuszku unosi ją pewnie.
Dziecko może też w tej pozycji oprzeć się na samych dłoniach, jednocześnie prężąc nóżki – wówczas buja się na brzuszku jak kołyska. Niemowlę umie też przewracać się z boku na plecy i z pleców na bok.

Nóżki dziecka stają się coraz silniejsze. Niemowlę umie już je wyprostować, próbuje się nimi odpychać. Rośnie siła ramion: twoje dziecko rozstawia je szeroko i wymachuje nimi niczym skrzydłami. Niemowlę pewnie sięga ręką do przedmiotu, często udaje mu się go chwycić. Wtedy przez chwilę przygląda się mu z ciekawością, manipuluje nim, potrząsa i wreszcie wkłada do buzi.

Zobacz także

Dziecko chwyta całą dłonią bez użycia kciuka, który zwykle pozostaje w środku dłoni. Nie potrafi trzymać dwóch przedmiotów naraz – gdy zaciekawi je inna zabawka, trzymana dotychczas grzechotka wypada z dłoni, a rączki wędrują ku innej atrakcji.

Niemowlę z upodobaniem powtarza przypadkowo odkryte czynności, np. puszcza bańki ze śliny, parska, robi miny. Nowo odkrytą umiejętnością jest radosny, głośny śmiech. Oprócz tego wydaje okrzyki od wysokich do niskich tonów, grucha, cmoka. Potrafi krzykiem dopominać się obecności mamy.

Wypróbuj też: 10 zabaw, które wspomagają rozwój mowy niemowlaka

4-miesięczne niemowlę jest już bardzo sprawne. Gdy trzymasz je pionowo na ręku, nie musisz już podtrzymywać mu główki. Jeśli używasz chusty do noszenia dzieci, najwyższy czas zmienić małemu obserwatorowi pozycję na bardziej pionową. Dziecko może teraz niemal siedzieć wsparte plecami o twój brzuch i piersi lub o jedno ramię chusty i rozglądać się dookoła.

Dziecko ma już ustalone pory karmienia. Domaga się jedzenia średnio co 3-4 godziny, ale potrafi też wytrzymać nieco dłużej. W nocy śpi nawet 7 godzin bez przerwy, a w dzień zasypia 3 razy o stałych porach.

Sprawdź też: Dziecko nie chce spać? 15 powodów, dlaczego tak się dzieje

Rady dla rodziców:

 • Często układaj dziecko na brzuszku, np. kładąc przed nim zabawkę. Dzięki temu będzie ćwiczyło trzymanie jej w pionie i pozna świat z nowej perspektywy.
 • Zawieszaj na tasiemkach kolorowe przedmioty, niech niemowlę ćwiczy sięganie i chwytanie.
 • Wołaj dziecko po imieniu z różnych miejsc w pokoju i czekaj na reakcję. Szukając źródła dźwięku, niemowlę będzie doskonaliło współpracę zmysłów słuchu i wzroku.
 • Bawcie się w „rowerek”. Poruszaj nóżkami dziecka, jakby jeździło na rowerku, recytuj rytmiczny wierszyk lub śpiewaj: to zapewnia dobrą koordynację motoryczną, niezbędną w późniejszej nauce chodzenia.
 • Do kąpieli wkładaj dziecku pływające zabawki, puszczaj bańki i lekko pryskaj na nie wodą.

Sprawdź też, czy można kąpać się z maleństwem?

Rozwój emocjonalny

4-miesięczne dziecko jest coraz bardziej ciekawe świata. W parku jego uwagę przyciągają kolorowe liście, w ogrodzie kwiaty, na ulicy głośne samochody. Wiele niemowląt w tym wieku ma dość spacerów w głębokim wózku. Mięśnie dziecka nie są jednak jeszcze gotowe na pozycję siedzącą. By poprawić widoczność małemu pasażerowi, wystarczy podłożyć mu pod plecy małą poduszkę. Dzięki niej nie będzie leżeć zupełnie płasko. Można też położyć dziecko na brzuszku, tyłem do kierunku jazdy. Będzie zaciekawione wysoko unosić głowę, a gdy się zmęczy, po prostu zaśnie.

Przeczytaj, dokąd wybrać się na spacer z dzieckiem

Niemowlę wyraźnie rozpoznaje już swoich i obcych. Dziecko odróżnia znany głos, znaną twarz. Na widok nieznajomych twarzy często reaguje niechęcią, a nawet strachem. W domu w otoczeniu bliskich czuje się natomiast pewnie i bezpiecznie. Często się uśmiecha, a rozbawione głośno się śmieje. W miarę, jak poszerza się krąg „znajomych” dziecka, zaczyna ono wyrażać swój stosunek do różnych osób. Wyraża swoje preferencje marudzeniem, płaczem lub chęcią przytulenia się do opiekunów.

Sprawdź też, czego boją się małe dzieci

Dziecko szczególnie lubi, gdy śpiewasz i tańczysz z nim w ramionach. Uwielbia też wygłupy. Tata robiący dziwne miny czy brat wyskakujący zza firanki potrafią go rozbawić tak, że aż piszczy z zachwytu. Mama naśladująca jego własne gaworzenie też jest bardzo zabawna. Mów do dziecka często i dużo, bo tak wiernego słuchacza jeszcze nie miałaś. Będzie zafascynowane słuchać wszystkiego, co masz mu do powiedzenia. To naprawdę wyjątkowa cecha.

Rady dla rodziców:

 • Staraj się nie pozostawiać dziecka samego, kiedy nie śpi; dzieci w tym wieku są bardzo towarzyskie i nie lubią przebywać same, natomiast uwielbiają towarzystwo innych dzieci, zaproś więc czasem jakieś starsze dziecko do zabawy.
 • Zawsze odpowiadaj na płacz niemowlaka. Dziecko musi czuć, że się o nie troszczysz, że nie jest samo. Płacz w tym okresie jest jedynym sposobem kontaktowania się dziecka ze światem.

Rozwój intelektualny

4-miesięczne dziecko odwraca głowę, by spojrzeć na osobę, która go woła. Ale umie też samo zaczepiać dorosłych wydawaniem różnych dźwięków, odpowiada uśmiechem na uśmiech.
Niemowlę w tym okresie jest bardzo gadatliwe. Grucha i uśmiecha się, gdy się do niego przemawia. A już pod koniec 4. miesiąca z ust dziecka popłyną nowe dźwięki – spółgłoski, np. „ba-ba”, „ga-ga”, „na-na”. Niemowlę do swojego repertuaru dodaje nowe dźwięki, lubi słuchać tych, które samo wydaje, to dla niego niezła zabawa.

Sprawdź, jakie są prawdy i mity na temat nauki mowy dziecka

Dziecko zaczyna naukę zabawy. Dotyka, obmacuje, chwyta i ogląda zawieszone nad łóżeczkiem zabawki. Sięga po nie oburącz i niepewnie, a włożoną do ręki rzecz prowadzi do ust i potrząsa nią. Często bawi się swoimi rękami. Dobry prezent dla dziecka w tym czasie to stojak z podwieszonymi grzechotkami lub mata edukacyjna z pałąkiem. Niemowlak będzie trącał rączkami zawieszone zabawki i próbował je złapać.

Zobacz też: Co powinno umieć czteromiesięczne niemowlę?

4-miesięczne dziecko próbuje wszystkiego: zabawek, kocyka, własnych rąk. Pozwól mu na to. Lizanie i ssanie to dla niego jeden z najważniejszych sposobów poznawania rzeczywistości. Dosłownie smakuje otaczający go świat. Niemowlę w tym okresie potrafi rozpoznać charakterystyczne zapachy, np. swoich zabawek, kosmetyków, dobrze pamięta też zapach mleka mamy.

Twoje dziecko potrafi już patrzeć na boki, w górę, w dół, wraz ze wzrostem sprawności wzrokowej idzie zainteresowanie otaczającym światem. Około 4. miesiąca u niemowląt pojawiają się pierwsze oznaki świadomości, że rzeczy istnieją nawet wtedy, jeśli znikną z pola widzenia. Niedługo twoje dziecko zacznie poszukiwać takich „ukrytych” skarbów. Pomoże mu w tym podstawowa wiedza o odległości i wyczucie przybliżania się przedmiotów.

Sprawdź, jak powinno wyglądać przygotowanie do rozstań z dzieckiem

Rady dla rodziców:

 • Pozwól poznawać dziecku nowe zapachy, zbliżaj do twarzy różne przedmioty (cytrynę, banana), wypowiadaj ich nazwy i obserwuj reakcje dziecka.
 • Nagraj wydawane przez dziecko dźwięki i puszczaj mu je czasem, obserwując, z jaką uwagą przysłuchuje się własnemu głosowi.
 • Pozwól dziecku bawić się przed lustrem i cieszyć własnym odbiciem, rób do lustra śmieszne miny i zachęć do tego dziecko.
 • Mów do dziecka prostymi zdaniami i czekaj na „odpowiedź”.
 • Noś dziecko na rękach i śpiewaj piosenki – to jeden z najlepszych sposobów na rozwijanie umysłu niemowlęcia.

Co cię może zaniepokoić?

Wiercenie się i częstsze marudzenie. Przyczyn takiego zachowania może być kilka. 4-miesięczne dziecko ma już zdecydowanie większą potrzebę ruchu, więc „uwięzione” w leżaczku czy na przewijaku może się wiercić. Jeśli to jest przyczyną, staraj się urozmaicać pozycje dziecka. Inną przyczyną może być ząbkowanie – wówczas niemowlę jest marudne, ślini się, ciągle wkłada rączki do buzi. Jeśli tak jest, sprawdź, co robić, gdy dziecku idą ząbki.

Okrąglutkie niemowlę. 4-miesięczne dziecko może mieć sporo fałdek, jednak ty możesz się martwić, że jest za grube. Co robić? Podejdź do sprawy spokojnie i dbaj o wagę swojego dziecka.

Szmery w sercu. Najczęściej szmery są rezultatem zaburzeń liniowego przepływu krwi w okresie wzrostu, a nie budowy serca. Zwie się je „niewinnymi” lub „czynnościowymi”. Lekarz wysłuchuje je podczas zwykłego badania słuchawkami. Jeśli to rzeczywiście szmery niewinne, nie musisz się nimi przejmować.

Przeczytaj też: Wszystko o sercu dziecka

Zrób test: Co potrafi 4-miesięczne niemowlę?

Reklama

Co cię może zainteresować?

Reklama
Reklama
Reklama