Spis treści:

Reklama

Rozwój fizyczny

Pod koniec 3. roku ruchy dziecięcych dłoni są już bardziej precyzyjne: prawie trzyletnie dziecko lepiej radzi sobie z wykonaniem skomplikowanych konstrukcji przestrzennych z klocków i układaniem puzzli z mniejszymi elementami (zobacz, jakie puzzle wybrać dla przedszkolaka). Z zabawek, pudełek czy poduszek maluch może samodzielnie wybudować sobie prowizoryczne schodki i wdrapać się na – dotąd nieosiągalne – wysokie biurko lub stromą szafkę. A potem – zeskoczyć z wysokości, przyprawiając rodziców o nerwowe palpitacje. Dziecko bez problemu w pełnym rozpędzie zmienia kierunek biegu: nie tylko skręca w bok, ale też obraca się o 180 stopni.

W okresie przed trzecimi urodzinami mogą powrócić zapomniane już przez was zabawy paluszkowe. Tym razem jednak w nowym wydaniu. Dziecko uczestniczy nie tylko biernie w „Sroczce", „Kominiarzu", czy „Idzie rak", ale potrafi już palcami pokazać całą pantomimę. Trzylatek lubi ćwiczyć swoje umiejętności motoryczne rąk i palców. Ołówek czy długopis może stać się wiernym towarzyszem dziecka, tak samo jak szczoteczka do zębów, pędzelek, widelec, czy dziecinne nożyczki. Zobacz, jak dziecko powinno trzymać kredkę i porównaj, jak rysują trzyletnie dzieci.

Rady dla rodziców:

  • Nie ułatwiaj dziecku wspinaczki na zakazane tereny. Na ostatnie miesiące trzeciego roku warto pochować grube jaśki, koce i duże, pluszowe zabawki. O jedną półkę wyżej przestaw też lekarstwa i żrące środki czystości. Stwórz dla dziecka naprawdę bezpieczny dom.
  • Miej oczy dookoła głowy, tuż przed trzecimi urodzinami dziecko ma większą skłonność do niebezpiecznych zabaw. Na szczęście dziecko ma dobrze rozwinięty zmysł równowagi, więc przypadkowe upadki są coraz rzadsze. Abyś czuła się pewnie, przypomnij sobie zasady udzielania pierwszej pomocy.

Rozwój emocjonalny

Choć dziecko pod koniec trzeciego roku życia często charakteryzuje się zdolnością podejmowania odpowiedzialnych decyzji, nie można go jeszcze skazywać na całkowitą samodzielność w działaniu. Maluszek chce postawić na swoim i może się zdarzyć, że z premedytacją zacznie działać na przekór twoim zaleceniom. Nie każ go za to. Poprzez takie zachowanie uparty trzylatek próbuje na siebie zwrócić uwagę.

Zobacz także

Prawie trzyletnie dziecko uwielbia wcielać się w role dorosłych: może być tatą, mamą lub panią z przedszkola. Maluch lubi czuć się duży i odpowiedzialny, dlatego zabawa w dorosłość, np. lalkami to ulubione zajęcie. Naśladowanie rodziców to normalny proces dorastania dziecka, w psychologii nazywany identyfikacją (czytaj też: Chcę być jak mama).

Wśród zabaw nadal prym wiodą gry „w udawanie". Maluszek chodzi do niewidzialnego sklepu, płaci wirtualnymi pieniędzmi, gotuje na wyimaginowanej kuchence i przynosi ci na talerzu kolorowe klocki, które teraz są pyszną zupką jarzynową.

Rozwiąż test, by sprawdzić, czy twoje dziecko ma bujną wyobraźnię.

Rady dla rodziców:

  • Przemyśl, czy nie zakończyć już okresu wspólnych kąpieli z dzieckiem. Maluch w tym wieku zwraca wielką uwagę na narządy płciowe zarówno dorosłej kobiety jak i mężczyzny (poznaj: 7 kłopotliwych pytań, które dręczą rodziców).
  • Gdy dziecko udaje w zabawie, że jest mamą, odegraj rolę małego dziecka, któremu trzeba będzie wytrzeć nos i utulić. Możesz przy okazji zabawy, pokazać maluchowi, jak jego zachowania wyglądają, gdy się patrzy na nie z drugiej strony - nie licz jednak na to, że dziecko na pewno wyciągnie z tego jakieś wnioski.

Rozwój intelektualny

„Jeden, dwa, trzy, cztery, pięć: cała rączka!" – malec rozkłada kolejno paluszki u dłoni i z wielką radością je przelicza. Liczenie to nowa pasja dziecka, robi to w domu, podczas spaceru, czy w czasie odwiedzin u babci. Dziecko pod koniec trzeciego roku życia zna dobrze pojęcia: „jeden" i „dwa". Wie dobrze, że człowiek ma dwoje oczu i jeden nos; że mama jest jedna, a rodziców – dwoje. Z użyciem codziennych przedmiotów i podczas zwykłych domowych czynności możesz oswajać dziecko z matematyką.

Zdolność kojarzenia faktów i przewidywanie to umiejętności, którymi może pochwalić się każdy trzylatek. Tuż przed trzecimi urodzinami dziecko umie już konstruować dłuższe historyjki, a jednocześnie uwielbia słuchać opowieści o sobie, szczególnie tych najśmieszniejszych - o tym, jak był malutki. Maluch umie już skupić uwagę na tyle, by wysłuchać kilkunastominutowego opowiadania, zwłaszcza, gdy łączysz je z gestykulacją i aktorsko „odgrywasz" bohaterów opowieści. Słuchając opowieści, z chęcią będzie dopowiadał dalszy ciąg zdarzeń. a po kilkakrotnym wysłuchaniu sam ją powtórzy. To tylko część korzyści, jakie niesie nie czytanie, ale opowiadanie dzieciom bajek.

Rady dla rodziców:

  • Nudne i nielubiane przez nikogo sprzątanie zabawek zamień w pasjonującą zabawę. Zanoście klocki do pudełka, trzymając je w zębach; próbujcie skakać jak kangury z zabawkami między stopami, możecie też zabawić się w popularną zabawę: „Kto szybciej" (czytaj też: Jak nauczysz dziecko sprzątania zabawek).
  • Znajdź czas na zabawy z dzieckiem, które rozwijają jego wyobraźnię. Możecie zaprosić rodzinę na domowe przedstawienie. To znakomita zabawa, która rozwija kreatywność. Bohaterów zabawy możecie narysować, wyciąć z tektury, przymocować do patyków od szaszłyków i gotowe! (wykorzystaj: 3 pomysły na teatrzyk kukiełkowy).

Obejrzyj film: Rola śniadań w diecie dziecka

Co cię może niepokoić?

  • Trzyma ołówek w lewej ręce. Chwyta kredkę lewą rączką, w lewej trzyma łyżeczkę, więc masz już powody do obaw Ale czy lewa znaczy gorsza? Sprawdź, czy rzeczywiście jest się czego bać, gdy masz leworęczne dziecko.
  • Udaje małą dzidzię. Nie zdziw się, jeśli nagle maluch zacznie marzyć o powrocie do krainy niemowlęctwa! Szczególnie często zdarza się to dzieciom, w których rodzinach pojawiło się drugie dziecko. W takiej sytuacji starszak czuje się podstępnie wtłoczony do szufladki z napisem: „Dorosły i odpowiedzialny". Może z powrotem zacząć mówić niewyraźnie, tęsknić za smoczkiem, a nawet domagać się powrotu do pieluszek. Zobacz, jak pomóc dziecku w oswajaniu zmian.
  • Psują mu się ząbki. Jak najszybciej idź z dzieckiem do dentysty. To nie prawda, że o mleczne zęby nie trzeba dbać, bakterie próchnicowe w buzi mogą przenieść się także na nowe ząbki, które z czasem będą wyrastać (przeczytaj: 4 ważne powody, by dbać o mleczaki).
Reklama

Co cię może zainteresować?

Czy twój trzy-, czterolatek jest samodzielny - rozwiąż test
Dlaczego rysowanie pomaga w rozwoju
W którym centylu jest twoje dziecko? (Siatki centylowe online)​
Nago przy dziecku
Rozwój trzylatka - 5 dowodów, że przebiega prawidłowo
Niewinne zdania, które budzą strach przed zwierzętami
Zwierzak dla dziecka - za i przeciw
Mama kontra przedszkolak - 5 rozwiązań najczęstszych problemów
Śmieszne zabawy logopedyczne dla trzylatka
Dziecko kłamie - winni rodzice?
Na co warto zaszczepić przedszkolaka?

Reklama
Reklama
Reklama