Spis treści:

Reklama

Rozwój fizyczny

Zastanawiasz się, cóż to za mały komandos czołga się w twoim domu pod kuchennymi krzesłami, przeciska się między szafkami i skacze po łóżkach? Niepokoisz się, że twoje dziecko jest nadpobudliwe? Spokojnie: prawidłowo rozwijający się dwulatek tryska energią i nie potrafi nawet chwili usiedzieć w miejscu.

Jego skoki i tańce świadczą o znakomitej koordynacji ruchowej. Dwuletnie dziecko chodzi wyprostowane i pewnie stawia kroczki. Ramiona trzyma po bokach ciała, stopy są blisko siebie.

Rączki 24 miesięcznego dziecka są już bardzo sprawne: malec nie tylko pewnie utrzymuje w ręku łyżkę lub widelec i panuje nad ściskanymi w łapkach kredkami, ale także potrafi sam włączyć lampkę, nakręcić samochód, stukać paluszkami w pojedyncze klawisze klawiatury.

Koordynacja „oko-ręka" jest już na tyle dobra, że smyk potrafi narysować kółeczko-buzię, a wewnątrz niego wstawić dwie małe kropeczki-oczka.

Zobacz także

Malec potrafi też robić balonik z nadętych policzków, „dzióbek" z warg, a podczas puszczania całusków głośno cmoka (te ćwiczenia są bardzo pomocne podczas nauki mowy).

Rady dla rodziców:

  • Regularnie mierz malucha. Koniecznie zapisuj wyniki pomiarów.

Sprawdź na siatkach centylowych czy twoje dziecko prawidłowo rośnie

  • Proś dziecko o pomoc w domowych porządkach. Niech układa swoje zabawki, wkłada łyżki do szuflady ze sztućcami, nakrywa do stołu, ściera kurze... To nie tylko coraz poważniejsza pomoc w domu, ale i znakomite ćwiczenia dla rąk i całego ciała.
  • Nie każ dziecku spać więcej niż potrzebuje. 24 miesięczne dziecko potrzebuje mniej snu niż jeszcze kilka miesięcy temu. Popołudniowa, półtoragodzinna drzemka i mniej więcej dziesięcio-, jedenastogodzinny sen w nocy w zupełności wystarczą większości dwulatków, by czuły się wyspany. Każde dziecko jest jednak inne, więc twoje może potrzebować więcej snu.

Sprawdź ile snu potrzebuje dziecko

Rozwój emocjonalny

Choć 24 miesięczne dziecko chętnie bawi się w udawanie dorosłego, jego uwaga nie skupia się już wyłącznie na świecie rodziców.

Dwulatek zaczyna interesować się rówieśnikami. Z etapu zabawy równoległej (czyli bawienia się „obok" innych dzieci) przechodzi w okres wspólnych działań. Choć nadal trudno mu rozstać się ze swoimi zabawkami, powoli zaczyna uczyć się, że dzielenie się przynosi również korzyści.

Zaciekawienie tym, co robią inne dzieci, idzie w parze z życzliwością do wszystkich ludzi. Choć dziecko nadal przeżywa gwałtowne napady złości i zmiany nastroju, w dobrych chwilach chętnie rozdaje całusy, jest przyjazny i ufny.

Niestety, nie zawsze wszystko idzie gładko: koniec drugiego roku to okres, kiedy w nocy mogą rozpocząć się koszmary senne. Dziecko może budzić się z krzykiem, histerycznie płakać, po przebudzeniu drżeć ze strachu. Nocne koszmary są najprawdopodobniej spowodowane nieumiejętnością przetworzenia tego wszystkiego, co zostało przez dziecko zaobserwowane podczas dnia, i być może służą rozładowaniu napięcia nerwowego.

Rady dla rodziców:

  • Dbaj o to, by dziecko miało dużo okazji do spotykania innych dzieci. Zabieraj je na plac zabaw, do klubów dla dzieci, zapraszaj do domu znajomych z potomstwem.
  • Ucz dziecko czekania na swoją kolej. To trudne, ale bardzo ważne. Przyzwyczajaj je, że nie wszystko można dostać natychmiast.
  • Rozmawiajcie o tym, jak minął dzień. Codziennie przed zaśnięciem rozmawiajcie o tym, co zdarzyło się wam podczas całego dnia. Opowiadajcie o miłych chwilach, ale też nie przemilczajcie przykrych. Dzięki temu maluch ma szansę poukładać sobie wszystko w głowie. Mówiąc do ciebie i słuchając swoich i twoich opowieści, dziecko uspokaja się, pozbywa się frustracji i napięcia emocjonalnego.

Rozwój intelektualny

24 miesięczne dziecko bawi się z rozmachem i wyobraźnią. Potrafi już bawić się w gry symboliczne: maluje ludzkie twarze, buduje zamek dla lalki lub garaż na samochody, otwiera w klockowej budowli drzwi i wprowadza przezeń małych, plastikowych mieszkańców. Świadczy to nie tylko o jego wyobraźni, ale również o zdolności obserwacji świata.

Dwulatek w swoich zabawach naśladuje zachowania dorosłych: w jego grach lalki mogą płakać, przytulać się do siebie przytulać i całować ze sobą. Ważną umiejętnością, jaką nabywa dwulatek w tym okresie jest udawanie. Tupiąc głośno pantofelkami mamy, maluch wyobraża sobie, że jest tak dorosły jak ona, a mówiąc niższym głosem, udaje tatę.

Dziecko w tym wieku z zapałem układa puzzle. Znając wzór obrazka, potrafi samodzielnie połączyć kilka najbardziej charakterystycznych elementów np. te, które przedstawiają twarz.

24 miesięczne dziecko dobrze kojarzy fakty i przewiduje następstwa. Słysząc dźwięk dzwonka do drzwi, oczekuje gości, kąpiel i kolacja zapowiadają rychłe pójście spać, umalowane usta mamy zwiastują jej nieubłagane wyjście.

Dwulatek może znać już nawet ponad 100 słów. Buduje proste zdania, zaczyna rozumieć przymiotniki i przysłówki. Rozumie przeciwieństwa: „ładne-brzydkie”, „dobre-złe”.

Ma także coraz lepszą pamięć: potrafi już przypomnieć sobie wydarzenia z przeszłości.

Sprawdź co zapamięta twoje dziecko

Rady dla rodziców:

  • Zachęcaj dziecko do samodzielnej zabawy. W wieku dwóch lat może bawić się samo nawet kilkanaście minut. Samodzielna zabawa wzmacnia pewność siebie i uruchamia wyobraźnię. Nie znikaj mu jednak całkowicie z oczu. Możesz w tym czasie czytać książkę lub wykonywać drobne, domowe prace.
  • Gdy się z nim bawisz, daj z siebie wszystko. Gdy po kilkunastu minutach dziecko zacznie domagać się twojego współudziału, zaangażuj się całkowicie w zabawę. Dzięki temu dziecko będzie wiedziało, że jest ważne i że teraz poświęcasz mu czas całkowicie.
  • Rób dziecku przyjemności. I nie, nie chodzi o zabawki, tylko o twój czas i zaangażowanie. Czas pędzi naprawdę szybko. Sama zobacz: twoje dziecko dopiero się urodziło a lada dzień zdmuchnie z tortu dwie świeczki. Zanim się obejrzysz, będzie po maturze!

Poznaj 3 proste zabawy logopedyczne dla dwulatka

Co może niepokoić?

  • Drobna budowa. Wzrost i waga dziecka w dużej mierze zależą od genów. Jeśli rodzice są filigranowi i niewysocy, ich dziecko nie wyrośnie raczej na wielkoluda. Jeśli dziecko jest na granicy normy (można to sprawdzić na siatkach centylowych), ale dobrze się rozwija, systematycznie przybiera na wadze i rośnie, a pediatra nie widzi powodu do niepokoju, nie ma sensu się tym martwić.
  • Strach przed lekarzem. 24 miesięczne dziecko ma już dobrą pamięć, dlatego może bać się lekarza, który - zdaniem dziecka - robił ostatnio dziwne rzeczy: badał stetoskopem, zaglądał do buzi itd. Baw się z maluchem w badanie misia i lalki, pokazuj mu proste książeczki na ten temat, obiecaj jakąś przyjemność po wizycie, np. pójście na plac zabaw czy nadmuchanie balonika. Nigdy nie strasz lekarzem i nie oszukuj, że nie będzie bolało. Staraj się, by podczas wizyty w gabinecie malec czuł twoje wsparcie (posadź go na swoich kolanach, trzymaj za rękę).
  • Niechęć do warzyw. Jeśli dziecko nie chce tknąć papryki, ze wstrętem odwraca się od sałaty i uważa, że surówki jada się za karę, najwyższy czas to zmienić. Im później się za to zabierzesz, tym będzie ci trudniej.

Sprawdź jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw.

Reklama

Co cię może zainteresować:

Reklama
Reklama
Reklama