Spis treści:

Reklama

Rozwój fizyczny

Od czasu porodu twoje dziecko przytyło ok. 6-8 kg. 9 miesięczne dziecko to już naprawdę duży niemowlak! Niemal co tydzień nabywa kolejnych umiejętności, z których najważniejszą w tym okresie jest siadanie. Dziecko samodzielnie siada, a z pozycji siedzącej przechodzi do pozycji na brzuszku.

Sprawdź także: Od siedzenia do siadania

9 miesięczne niemowlę potrafi już raczkować, choć są też takie dzieci, które omijają ten etap rozwoju i poruszają się w inny sposób (np. pełzając).

Zobacz też: Pytania o raczkowanie - kiedy, jak długo, po co? Sprawdź!

Zobacz także

Pod koniec 9. miesiąca niektóre niemowlęta potrafią już przez chwilę samodzielnie ustać na szeroko rozstawionych nogach. Niemowlę może sprawiać wtedy wrażenie, że ugina się pod własnym ciężarem, ale ono w ten sposób po prostu szuka środka ciężkości.

Niemowlak chwyta przedmioty przy udziale kciuka i palca wskazującego (chwyt pęsetowy). W ten sposób podnosi wszystkie dostrzeżone na dywanie okruszki. Jest to przejaw postępów w koordynacji wzrokowo-ruchowej i rozwoju motoryki precyzyjnej. Podobnie jak dotykanie palcem wskazującym szczegółów zabawki. Trzyma ją w obu rączkach. Dziecko potrafi nawet samo zdjąć z głowy czapkę.

Niemowlę w 9 miesiącu nie jest w stanie kontrolować swoich potrzeb fizjologicznych. Moment ten przyjdzie dopiero gdy dziecko będzie miało 2-2,5 roku. Choć wielu rodziców nie może doczekać się pożegnania z pieluszkami, warto jeszcze wstrzymać się z nocnikowaniem.

W tym miesiącu najpewniej urosną dziecku kolejne ząbki – najpewniej dwa boczne górne siekacze. Dlatego ważne jest podawanie niemowlęciu pokarmów, wymagających gryzienia. To wzmacnia mięśnie twarzy, w szczególności żuchwy.

Zobacz też: Wprowadzamy BLW - od czego zacząć?

Rady dla rodziców:

  • Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie; wiele zależy od temperamentu dziecka, jego sprawności, a także genów. Nie bez znaczenia jest też kontakt z rodzicami.
  • Nie miksuj już jedzenia na gładkie papki, dziecko powinno już zacząć uczyć się żuć i gryźć.
  • Pozwól niemowlęciu pobaraszkować przez chwilę na golaska, poraczkować bez krępującej ruchy pieluszki.

Rozwój emocjonalny

9 miesięczne dziecko ceni sobie teraz towarzystwo, zwłaszcza mamy. Twoje dziecko okazuje ci swoje uczucia, chwytając cię za rękę, przytulając, całując. W stosunku do obcych zachowuje dystans. Na próby zaczepiania może reagować płaczem, ale kiedy się oswoi, głośno się śmieje i chętnie popisuje się swoimi umiejętnościami. Im większym zaufaniem niemowlę darzy swoich opiekunów, tym większe jest również jego zaufanie do ludzi w ogóle i szansa na zdrowe więzi w przyszłości. Zatem okazuj dziecku miłość.

Twoje dziecko coraz więcej dowiaduje się o sobie, jako o odrębnej jednostce. Potrafi naśladować ruchy różnych części ciała zademonstrowane przez kogoś innego. Uwielbia naśladować otaczające go osoby. Marszczy nos zupełnie tak jak mama i krzywi się jak tata. Z zapałem powtarza proste ruchy.

Dziecko w tym okresie reaguje przerażeniem, gdy zostawisz je na kilka chwil samo albo gdy kładziesz je spać. Twoja czułość i cierpliwość powinna mu pomóc przezwyciężyć lęk przed rozstaniem.

Przeczytaj: Pierwsze rozstania z dzieckiem - lęk separacyjny

Niemowlę tak dobrze już uświadamia sobie twoje uczucia, że czasem może próbować zrobić coś dla twojej przyjemności. Może wykonać jakąś czynność i czekać na twój uśmiech czy reakcję, zerkając na ciebie ukradkiem. Świadczy to o rozwijającym się u niego poczuciu tożsamości i rozumieniu emocji.

Rady dla rodziców:

  • Bawcie się w „Gdzie jest dziecko?”; posadź dziecko i nakryj lekkim kocykiem, obserwuj czy usiłuje ściągnąć go i odsłonić się - to rozwija w niemowlęciu świadomość własnej osoby.
  • Doceń wysiłki dziecka, które podejmuje, by ci się przypodobać, chwal jak najczęściej, uśmiechaj się, twoje pozytywne wzmocnienia to doskonała motywacja dla dziecka do doskonalenia własnych umiejętności.

Zobacz też: Jak chwalić dziecko żeby mu nie zaszkodzić?

Rozwój intelektualny

9 miesięczne dziecko coraz częściej posługuje się wzrokiem i dotykiem jako metodami poznawania świata. Rzadziej wkłada przedmioty do buzi, woli dotykać i patrzeć na dany obiekt.
Dziecko nadal czasem jeszcze nie wie, gdzie się kończy jego własne ciało, a zaczyna środowisko zewnętrzne. To dlatego traktuje własne rączki i nóżki jak zabawki. Świadomość własnej cielesności jest pomocna dziecku do komunikowania potrzeb. Jeśli np. nie lubi myć buzi, podczas kąpieli będzie zakrywało ją rękami.

Przeczytaj: Poznaję swoje ciało

9 miesięczne dziecko rozumie znaczenie niektórych słów i szuka wzrokiem przedmiotu nazwanego przez dorosłego. Wyrzuca z wózka, kojca, łóżka przedmioty i obserwuje jak spadają. Zdradza też pierwsze objawy myślenia dedukcyjnego. Może np. domyślić się, jak zdobyć zabawkę znajdującą się poza jego zasięgiem, poprzez usunięcie przeszkody lub przyciągnięcia koca.

Przeczytaj też: Jak powinno się rozwijać dziewięciomiesięczne niemowlę?

Dziecko gaworzy, artykułując szereg sylab. Może już nawet przekształcać dźwięki swego gaworzenia w dające się rozpoznać słowa, np. „da” w sensie „daj” czy „ba” jako „bach!”. Czasem używa tych słów adekwatnie do sytuacji, a czasem zupełnie przypadkowo. Pierwsze prawdziwe słowa pojawiają się około pierwszych urodzin. A na razie ćwicz mowę dziecka.

Przyjmuje się, że do końca 12. miesiąca niemowlę opanowuje biernie około 50 słów. 9 miesięczne dziecko rozumie średnio od trzydziestu do czterdziestu słów.

9 miesięczne dziecko lubi teraz szczególnie grające zabawki. Energicznie potrząsa grzechotką, dzwoni dzwoneczkiem, naciska piszczące gumowe zwierzątka. Fascynuje je tykanie zegara. Chętnie słucha muzyki, kiwając się w jej rytm.

W 9 miesiącu największy postęp w rozwoju zdolności poznawczych dziecka polega na tym, że robi ono różne rzeczy celowo, a nie przypadkowo. Jego działania mają już swój określony cel.

Rady dla rodziców:

  • Bawcie się w chowanego; podczas zabawy często wołaj dziecko po imieniu. A gdy już je znajdziesz, zawołaj głośno: „Mam cię!”. Możecie też pobawić się w chowanie i szukanie zabawek.
  • Pobawcie się naklejkami; naklej dużą kolorową karteczkę na jego ręce, nodze, brzuchu, wypowiadaj nazwę oznaczonej części ciała i obserwuj reakcję dziecka.

Oto film dla niemowląt, który trenuje wzrok dziecka:

Co cię może zaniepokoić?

Utrata zainteresowania piersią. Wiele dzieci w tym wieku przystawianych do piersi nie chce ssać. To dlatego, że interesuje je i rozprasza wiele rzeczy ciekawych do zobaczenia. Postaraj się wtedy karmić w takim miejscu, by ograniczyć dziecku ilość bodźców (np. nie przy włączonym telewizorze, nie blisko zabawek). Bywa też, że właśnie w ten sposób dziecko daje ci znać, że pora zakończyć karmienie piersią.

Pogorszenie apetytu. 9 miesięczne niemowlę ma tyle do odkrycia, zobaczenia, poznania, że jedzenie może zejść na drugi plan. Pamiętaj też, żeby dziecku nie dawać zbyt wiele soków i mleka, bo wtedy rzeczywiście nie będzie chciało zjeść zupki czy kaszki.

Zobacz też: Gdy dziecko traci apetyt - czasem konieczne są badania

Dziwne stolce. Jeśli w kupce dziecka znalazłaś kawałeczki jedzenia, nie przejmuj się. Dzieci gryzą niedokładnie, a ich przewód pokarmowy nie jest w pełni dojrzały, dlatego to, co zjadają, przechodzi przez ich jelita niezmienione.

Przejrzyj atlas kupek niemowlaka

Płaskostopie. U 9 miesięcznego niemowlaka płaskostopie jest regułą. Wynika z tego, że stópki są jeszcze nie w pełni rozwinięte, dziecko na nich nie chodzi, a pokrywa je warstewka tłuszczu. Spokojnie czekaj.

Brak ząbków. To normalne zjawisko! Wiele 9 miesięcznych dzieci nie ma jeszcze ani jednego ząbka. Spokojnie poczekaj na mleczaka do pierwszych urodzin dziecka.

Zrób test: Co potrafi 9-miesięczne niemowlę?

Reklama

Co cię może zainteresować?

Niemowlę okiem psychologa: nerwowe, nadwrażliwe - co to znaczy?
W którym centylu jest twoje dziecko? (Siatki centylowe online)​
Tego nie rób z dzieckiem - zakazane zabawy dla niemowląt
8 błędów, które prowadzą do wad zgryzu u dzieci
8 zasad letniej diety dziecka - jak uniknąć salmonelli, gronkowców i jadu kiełbasianego?
Gdy dziecko traci apetyt - czasem konieczne są badania
7 pierwszych przekąsek niemowlaka

Reklama
Reklama
Reklama