10 tydzień życia niemowlaka – dziecko ćwiczy sięganie, interesują je zabawki
Rączki twojego maluszka nie są już nieporadne i coraz bardziej świadomie próbuje chwytać. Niemowlę interesuje się zabawkami w kontrastowych kolorach. Powieś je przy łóżeczku, aby maluch mógł ćwiczyć sięganie i chwytanie. Zobacz, co jeszcze potrafi twoje 10-tygodniowe dziecko.
Spis treści:
- Rozwój niemowlęcia w 10. tygodniu
- Jak wspomagać rozwój dziecka w 10. tygodniu?
- Pielęgnacja i zdrowie niemowlaka
- Karmienie w 10. tygodniu życia
- Co może niepokoić?
Rozwój niemowlęcia w 10. tygodniu
Informacje o tym, co powinno umieć dziecko na danym etapie rozwoju, są orientacyjne. Nie martw się, jeśli twoje niemowlę jeszcze czegoś nie potrafi, ale w razie wątpliwości opowiedz o swoim niepokoju pediatrze.
Co nowego w rozwoju fizycznym?
W 10. tygodniu życia niemowlak:
- leżąc na brzuszku lub na plecach, może obracać głowę w stronę, gdzie dzieje się coś ciekawego,
- chwytanie powoli przestaje być u niego odruchem. Gdy uda mu się dotknąć rzeczy, po którą sięgało, uchwyci ją i spróbuje włożyć do buzi,
- rozwija się percepcja wzrokowa, dlatego dziecko widzi przedmioty, których wcześniej nie zauważało. Zdobywa też poczucie głębi i zaczyna dostrzegać, że świat jest trójwymiarowy,
- mięśnie tułowia 10-tygodniowego niemowlaka są jeszcze słabe. Nie sadzaj go nawet z podparciem poduszkami – to może doprowadzić do zniekształcenia kręgosłupa.
Co potrafi dziecko?
W 10. tygodniu życia rozwój emocjonalny i umysłowy przebiega harmonijnie:
- niemowlę gaworzy lub głośno chichocze, kiedy jest szczęśliwe,
- jęczy, krzyczy i płacze, kiedy jest smutne lub złe.
Skłonność do mniejszej lub większej ekspresji uczuć wydaje się cechą wrodzoną, dlatego spokojne niemowlę może być bardziej powściągliwe w okazywaniu emocji.
Jak wspomagać rozwój dziecka w 10. tygodniu?
Zapewnij niemowlakowi wiele kolorowych, łatwych do trzymania zabawek. Powieś je przy łóżeczku lub umieść obok, by mógł ćwiczyć sięganie i chwytanie.
Ćwiczenia i zabawy z niemowlakiem
Zabawa w 3. miesiącu życia to głównie eksperymentowanie z dźwiękami i zmysłami. Możesz pomóc dziecku w rozwoju, bawiąc się z nim:
- w rozpoznawanie dźwięków - weź zabawkę wydającą dźwięk (np. pisk, buczenie) i uruchom ją poza polem widzenia dziecka. Obserwuj, jak próbuje zlokalizować źródło dźwięku;
- kolorową zabawką, którą na początku trzymasz ok. 60 cm od twarzy dziecka, a następnie przybliżasz ją powoli, żeby przyciągnąć uwagę maluszka. Zaobserwuj, w jakiej odległości stara się uchwycić zabawkę, mrużyć oczy lub poruszać nóżkami;
- w „a kuku" - to ulubiona zabawa niemowląt. Zakryj twarz i odsłoń, mówiąc „a kuku!" radosnym tonem. Śmiej się i ciesz z dzieckiem!
Zabawki edukacyjne
W 3. miesiącu życia niemowlęta nadal lubią żywe i kontrastowe kolory, dlatego zapewnij dziecku kolorowe zabawki, które będzie mogło oglądać, trącać, dotykać. Dobrym wyborem w 10. tygodniu życia będą:
- miękkie grzechotki,
- nietłukące lusterka,
- miękkie książki z kontrastowymi ilustracjami.
Twoje dziecko ćwiczy w 10. tygodniu życia sięganie. Ułatw mu to, zapewniaj dostęp do kolorowych i bezpiecznych przedmiotów. Zobacz, jak próbuje wyciągać też nóżki, by dosięgnąć obiektu marzeń!
10. tydzień życia – pielęgnacja i zdrowie niemowlaka
W 3. miesiącu życia, zgodnie z kalendarzem szczepień, prawdopodobnie czeka was wizyta szczepienna. To doskonała okazja, żeby sprawdzić, jak rozwija się niemowlę, jak rośnie i przybiera na wadze.
Porady zdrowotne
Powinnaś wiedzieć, co robić, gdy dziecko ma gorączkę:
- Nie przegrzewaj – ubierz je w cieniutką piżamkę i okryj leciutkim kocykiem. Temperatura w pomieszczeniu, w którym przebywa chory, powinna mieć ok. 20°C.
- Ochłodź kąpielą – do wanienki nalej wody o temperaturze tylko o jeden stopień niższej niż temperatura ciała. Możesz stopniowo dolewać chłodniejszej. W obniżeniu gorączki pomagają również chłodne okłady. Połóż je dziecku na czole, z boku szyi, na brzuchu, wewnętrznej stronie ramion, w pachwinach.
- Dbaj, żeby dużo piło – często przystawiaj do piersi. Jeśli nie chce pić, skontaktuj się z lekarzem, bo przy gorączce może się szybko odwodnić. Objawy odwodnienia to m.in.: spierzchnięte usta i szorstki język, zwiotczała skóra na brzuchu, zapadnięte ciemiączko.
- Podaj leki – gorączkę u niemowlaka powyżej 38,5°C trzeba obniżać. Rodzaj leku na gorączkę i jego dawkę ustala lekarz (dzieciom, które nie skończyły 3 miesiąca życia, w przypadku gorączki podaje się preparaty zawierające paracetamol).
Uwaga! Ze względu na ryzyko wystąpienia rzadkiego, ale groźnego zespołu Reye’a, dzieciom nie wolno podawać żadnych preparatów, które zawierają kwas acetylosalicylowy, np. polopiryny, aspiryny.
Karmienie w 10. tygodniu życia niemowlaka
W 10. tygodniu życia jedzenie niemowlaka może być wyłącznie płynne – oprócz mleka nie podawaj innych pokarmów.
Karmienie piersią
Twoje niemowlę będzie najprawdopodobniej domagało się karmienia 8-10 razy na dobę. Zupełnie naturalne jest to, że niektóre maluszki chcą mleka częściej! Pamiętaj, że karmienie piersią odbywa się na żądanie zarówno w dzień, jak i w nocy.
Zalety nocnego karmienia piersią
To prawda, że nocne pobudki na karmienie sprawiają, że jesteś niewyspana, mają też jednak swoje plusy. Mleko nocą ma inny skład niż w dzień, a wraz ze swoim pokarmem dostarczasz dziecku cennych składników i dbasz o rozwój jego mózgu.
Karmienie butelką
Jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym, nadal nie możesz wprowadzać do diety dziecka innych pokarmów. W 3. miesiącu życia niemowlę powinno wypijać 6 razy po 130 ml mleka przygotowanego wg instrukcji z opakowania. Według aktualnych zaleceń mlekiem modyfikowanym także karmimy na żądanie, jednak te orientacyjne ilości mleka mają zapobiec przekarmianiu lub niedożywieniu niemowlęcia.
10. tydzień życia niemowlaka – co może niepokoić?
Na tym etapie na pewno masz jeszcze wiele pytań dotyczących tego, co dzieje się z twoim dzieckiem. Jeśli niemowlak lubi spać na brzuszku, sprawdź, jak zapewnić mu bezpieczeństwo.
Spanie na brzuszku
Niemowlę może spać na brzuszku, pod warunkiem że cały czas ktoś przy nim czuwa. Dopóki samodzielnie nie potrafi zmieniać pozycji, trzeba na nie uważać w czasie snu. Pozycja na brzuszku jest korzystna dla prawidłowego rozwoju stawów biodrowych, jednak – jak udowodnili naukowcy – może być jedną z przyczyn wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej.
Bożena Cieślak-Osik, położna, psycholog sugeruje rodzicom: „Radzę układać dziecko częściej na brzuszku, gdy czuwa i chce się bawić. A do snu wyłącznie wtedy, gdy mama lub tata są blisko i mogą co chwilę na nie patrzeć. Gdy nauczy się zmieniać pozycję (ok. 5–6. miesiąca), będzie mogło spać na brzuszku też w nocy”.
To może cię zainteresować: